امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۴۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94392

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:24 | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دیلم 300x211 - تعیین روز عید واحد مسلمین از راه علمی و استهلال میسر استترکمن نیوز:   برای رسیدن به عید واحد مسلمین گفتگوهای علمی، پژوهشی و استهلال اهمیت دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حجت الاسلام نورعلی دیلم در گفت و گو با ترکمن نیوز اظهار داشت: گفتگوهای علمی و پژوهشی استهلال برای رسیدن به عید واحد مسلمین حائز اهمیت است.

وی افزود: در دومین جلسه ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان در آستانه حلول ماه شوال و عید سعید فطر در سالن وفاق مرکز اسلامی استان گلستان گفت: یکی از موضوعات مهمی که در قرآن کریم، احادیث نبی مکرم اسلام (ص) و بزرگان دین به آن توجه فراوان شده است مساله استهلال می باشد که در امورات دینی و عبادی مسلمین به ویژه نمازهای پنج گانه، ماه رمضان، حج و عیدین و سایر اعمال دینی اهمیت بسیار زیادی برای مسملین دارد.
وی با تاکید بر استفاده از فرصت باقی مانده ماه رمضان و بهره مندی از برکات و فضایل این ماه مبارک، افزود: یکی از مباحث مهمی که در کشورمان و همچنین در استان گلستان در بین علمای شیعه و سنی مورد نظر و دقت هست موضوع استهلال می باشد.
رئیس مرکز اسلامی استان گلستان با بیان اینکه، احکام اسلام تابع یک سری قوانین است، گفت: اصول احکام اسلام ثابت و قطعی است و اگر در موضوعات اجتماعی بخواهیم اجتهاد یا تبیین کنیم باید به گونه ای باشد که دین مبین اسلام آن را بیان کرده باشد و با آن در تضاد نباشد.
حجت الاسلام دیلم گفت: اگر در مواقعی بجایی برسیم که موضوعی باعث وهن به اسلام و وهن به قرآن شود، در اینجا علمای اسلام باید راهکاری با توجه به اصول برای این موضوعات دینی و فقهی بدهند.
وی با بیان اینکه، موضوع استهلال از آن دست مباحثی است که جا برای گفت و گو دارد، تصریح کرد: در این راستا علمای اسلام باید برای یک هدف مهمتر و بزرگ تر و برای مصالح کلی اسلام و مسلمین به جمع بندی برسند.
رئیس مرکز اسلامی استان گلستان با اشاره به اینکه، در مبانی مسلمین بحث رویت یک موضوع قطعی است، گفت: ۳۰ روزه بودن ماه، موضوع شهادت ۲ مرد و قسم بر این شهادت مورد اشتراک و از اصول قطعی است و هیچ کسی نمی تواند آن را انکار کند اما موضوع استهلال یک موضوع مهم علمی می باشد که لازم است با رویکرد علمی و پژوهشی به آن توجه شود و باید در این زمینه نگاه علمی استهلال را در استان حاکم کنیم.
حجت الاسلام دیلم با اشاره به اینکه، امروز جوانان و روشنفکران جامعه از ما ایراد می گیرند و از آن طرف هم دشمن به دنبال مایوس کردن و ناکار آمد جلوه دادن حوزه های علمیه و روحانیت است، گفت: موضوع استهلال یکی از مصالح عالی امت اسلامی است و گفتگوهای علمی و پژوهشی استهلال برای رسیدن به عید واحد مسلمین اهمیت دارد.
اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز