امروز : پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    19655

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:34 | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Etehad 300x200 - تعامل و همفکری فعالین فرهنگی، اجتماعی و روحانیون ترکمن صحرا باعث توسعه جامعه است یادداشت – ترکمن نیوز – یکی از روحانیون برجسته ترکمن صحرا، (حاج علی آخوند آرخی) در خصوص برگزاری مراسم سالانه مختومقلی فراغی، شاعر و عارف نامی ترکمن، نظراتی فرموده اند که فارغ از چیستی و موضوعیت و درستی یا نادرستی مطالب ارائه شده از طرف ایشان،

در ادامه نکاتی را به عرض فعالین اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ترکمن صحرا میرسانم؛

۱ – در جامعه متکثر و با اعتقاد به دموکراسی مدرن، همه باید یاد بگیریم که به نقطه نظرات دیگران احترام بگذاریم و این احترام باید متقابل باشد و تحمل ، ظرفیت و تعامل خود را بالا ببریم.
۲ – اختلاف سلیقه و نظر در مورد هر مسأله ای در جامعه، یک چیز طبیعی است. و هیچکس نمی تواند بگوید که نظرات من کامل است، به قول روانشناسان، هیچکس کامل نیست و فقط یک مجموعه می تواند ادعا نماید که کامل است!
۳ – چرا ما نتوانستیم تا به حال روحانیون ترکمن را زیر یک پرچم گردآوریم؟ چرا فعالین اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نمی توانند با روحانیون ترکمن، یا بالعکس به لحاظ تشکیلاتی ارتباط تنگاتنگ برقرار نمایند؟
۴ – در گذشته های دور و نزدیک، به احترام بزرگان، ریش سفیدان و بخاطر برنامه های راهبردی و برای نسل های آینده، شورای یاشولی ها در روستاها و شهرهای ترکمن صحرا داشته ایم، اما، اکنون چرا از این مسأله، جامعه ی ما غافل شده است!؟
۵ – چرا یک هیأت اجتماعی واحد متشکل از روحانیون برجسته و سیاسیون و فرهنگیان ترکمن صحرا در خصوص برنامه های راهبردی مراسم مختومقلی فراغی و دیگر موضوعات مربوطه تشکیل نمی دهیم.؟
۶ – چرا از تشکیل یک تشکل این چنینی فاصله گرفته ایم که شامل تمام اقشار فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و روحانیون باشند ؟ و چه عواملی مانع توسعه روابط ساختاری و تشکیلاتی در ترکمن صحرا می شوند؟
۷ – ما فعالین عرصه سیاست و فرهنگ باید در این زمینه با روحانیون شرق و غرب استان، نشست برگزار کنیم و برای اجرای مراسم نکوداشت یا گرامیداشت بزرگان ترکمن صحرا با شنیدن نظرات مختلف ، تصمیم سازی و تصمیم گیری را در اتاق فکر به عمل آوریم.
۸ – همه ی ما باید کنش اخلاقی راستین را رعایت نماییم تا به شرایط و وضعیت اجتماع خود سروسامان دهیم و جامعه را در تمام ابعاد به سمت توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و مذهبی سوق دهیم که رشد تک بعدی هیچوقت به صلاح جامعه نبوده است!
۹ – بنابراین، بیاییم دست به دست هم دهیم که ایشان از جنس خودمان هستند و عوض اینکه با توپیدن به نظراتش، فاصله بین فعالین و روحانیون بیافتد، برای هم اندیشی نظر، بهم نزدیکتر شویم و دور یک میز با احترام کامل بشینیم و بحث و گفتمان داشته باشیم.
مورخ ۲۸ اردیهشت ماه ۹۷
عبدالغفار رادمهر
دبیر مجمع همدلان توسعه گلستان

 

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز