امروز : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۱,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    45766

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    3:36 | ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

22 بهمن 300x195 - تظاهرات عظیم 22 بهمن را غلط تحلیل نکنیمیادداشت-ترکمن نیوز-  ۲۲ بهمن امسال مصادف بود با چهلمین سالگرد انقلاب ایران که بعدها با تفوق مذهبیها انقلاب اسلامی نام گرفت.باید اذعان کرد در سالگرد انقلاب اسلامی مردم در تظاهرات آن به صورت گسترده شرکت می کنند. اما همه می دانیم نارضایتی از عملکرد مسئولان به صورت گسترده وجود دارد و مخصوصاً در سالهای اخیر با گسترش تحریمها مشکلات مردم نسبت به سالهای گذشته بیشتر هم شده است. اما با وجود این نارضایتیهای گسترده چگونه مردم در پای تظاهراتها و راهپیماییها ی انقلاب بصورت گسترده حاضر می شوند. این دوگانیگیها را چگونه می شود تحلیل کرد؟ در این خصوص می شود نکات زیر را یادآوری کرد.

الف: به نظر می رسد اکثریت مردم علیرغم ناکامیها و نارضایتیها و اعتراضات گسترده اصل نظام و انقلاب را قبول دارند و از آن هنوز عبور نکرده اند. گرانیها و بیکاریها و مشکلات و معیشت را به پای دولت و مسئولان و دولتمردان نوشته اند نه به اصل نظام.

ب: البته همه ی مردم با انگیزههای یکسان در تظاهرات شرکت نمی کنند. خیلیها به خاطر حمایت از اصل نظام شرکت می کنند، خیلیها به خاطر حمایت از دولت، خیلیها به خاطر مخالفت با امریکا، بعضی ازکارمندان دولت به خاطر ترس، خیلی از دانش آموزان به خاطر اجبار، خیلیها به خاطر دیده شدن در چشم مسئولان، خیلی از جوانان و نوجوانان هم به خاطر تفریح و سرگرمی و… هر چه بیشتر پرس و جو شود ممکن است انگیزه های متفاوت بیشتری کشف شود.

پ: افراد بسیار زیادی هم هستند که در تظاهرات شرکت نمی کنند. اینها هم طیفهای گونا گونی هستند. از براندازان بگیر تا ناراضیان و بی طرفان و بی تفاوتها و… خیلیها هم طرفدار نظام هستند ولی حال و حوصله شرکت در تظاهرات و راهپیمایی را ندارند.

ت: اگر ما بخواهیم رضایت و نارضایتی مردم را از روی تظاهرات ۲۲ بهمن بسنجیم اشتباه بزرگی است. ما نباید اینگونه راهپیمایی را به عنوان تایید عملکرد خود تلقی بکنیم. رضایت و نارضایتی مردم از عملکرد ما و مسئولان یا در نظر سنجیهای علمی بی طرفانه مشخص می شود یا در همه پرسیها یا در انتخابات آزاد و نیمه آزاد. به خاطر همین هم ما علیرغم ادعاهای خود مبنی بر حمایت مردم هنوز در مهمترین موضوعات مناقشه برانگیز سالهای اخیر مانند حجاب اجباری و نظارت استصوابی و… نتوانسته ایم به رای مردم رجوع کنیم.

ث: خیلی از تظاهراتها فریبنده ی هستند. قبل از انقلاب شاه به هر جای ایران مسافرت می کرد مردم بسیار زیادی در آنجا جمع می شدند شعارهای حمایت آمیز مانند جاوید شاه سر می دادند و چند ماه بعد هم با تعجب و حیرت تمام در مقابل انقلاب و نارضایتی مردم سر تعظیم فرود آوردند. الان هم اینطوری است مسئولان عالیرتبه به هرجای ایران مسافرت کنند جمعیت عظیمی موج می زند ولی در درون هر کس چه می گذرد معلوم نیست. اینگونه تجمعها با درایت و دقت خیلی دقیق ارزیابی نشوند می توانند خیلی گمراه کننده باشند و در شرایط حساس و بحرانی و بزنگاههای سخت و دشوار ممکن است به داد ما نرسند.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز