امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۰۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    65230

  • /
  • تاریخ :

    ۱۰ آذر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دولتی ازبکستان 300x189 - تصویب و ابلاغ بودجه دولتی ازبکستان توسط مجلس سناتورکمن نیوز: سنای ازبکستان در بیست و چهارمین اجلاس خود بودجه دولتی برای سال ۲۰۲۰ میلادی را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  بیست و چهارمین اجلاس مجلس سنای ازبکستان به ریاست «تنزیلا ناربایوا» رئیس مجلس سنای این کشور برگزار شد.

معاون نخست وزیر، وزیر دارایی ازبکستان ضمن سخنرانی در این اجلاس با تصریح بودجه سال آینده گفت: پیشبینی می شود در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ میلادی رشد درآمد ناخالص ملی در سطح ۵٫۵- ۶٫۲ درصد باشد.

«جمشید قوچقاراف» افزود: برنامه ریزی شده طی این ۳ سال آینده تولیدات فرآورده های صنعتی در سطح ۶٫۵ درصد، تولید فرآورده های کشاورزی ۴ درصد ، حجم سرمایه گذاری ها ۱۰ درصد، خرده فروشی ۵٫۶ درصد، خدمات در سطح ۵٫۷ درصد قرار گیرد.

به گفته وی، در سال ۲۰۲۰ میلادی و دو سال آینده نرخ تورم از ۱۵٫۵ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی تا ۹٫۵ درصد در سال ۲۰۲۲ میلادی کاهش خواهد یافت.

وزیر دارایی ازبکستان اظهار داشت: پیش‌بینی می شود حجم تجارت خارجی در سال ۲۰۲۰ میلادی در سطح ۴۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار قرار گیرد. در این میان تراز منفی به ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار می رسد که عامل اصلی رشد کسری افزایش واردات تجهیزات و فن آوری ها می باشد.

وی خاطرنشان کرد: این کشور برای توسعه اقتصادی باید حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی را افزایش دهد. در این زمینه برنامه ریزی می شود در سال ۲۰۲۰ میلادی معادل ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری های مستقیم خارجی جذب و برای اجرایی طرح های بزرگ در زمینه های صنایع، کشاورزی و توسعه زیربناها هزینه شود.

«جمشید قوچقاراف» یادآوری کرد: پیش‌بینی می شود بدهی خارجی دولت در آغاز سال های آینده در سطح ۲۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار (۳۰٫۲ درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی) قرار گیرد. در سال ۲۰۲۱ میلادی بدهی دولت تا ۲۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار افزایش می یابد (۳۳٫۵ درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی) و در سال ۲۰۲۲ میلادی تا ۳۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار (۳۶٫۹ درصد) افزایش می یابد.

وزیر دارایی ازبکستان همچنین گفت: در سال ۲۰۲۰ میلادی هزینه ها برای سیستم بهداشت ۱۸ درصد، آموزش ۱۰ درصد، توسعه علم ۴۷ درصد نسبت به شاخص های سال جاری میلادی افزایش می یابد.

پارلمان دو مجلسی نخستین بار در ازبکستان در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شده و نمایندگان مجلس سنای ازبکستان ۱۰۰ نفر است.

نمایندگان مجلس عالی قانون‌گذاری ازبکستان ۱۵۰ نفر است و از طرف چهار احزاب سیاسی و نهضت محیط زیست ازبکستان برای پنج سال انتخاب و بطور دائم فعالیت می‌کنند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز