امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122223

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:14 | ۱۱ مرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تصفیه‌خانه گنبد 300x197 - تصفیه‌خانه فاضلاب گنبدکاووس در آستانه بهره‌برداریترکمن نیوز:   تکمیل مرحله نخست طرح ملی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهر ۱۷۵ هزار نفری گنبدکاووس طبق برنامه در هفته دولت امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

رح مطالعه و اجرای پروژه ملی جمع آوری و تصفیه فاضلاب گنبدکاووس باتوجه به شرایط توپوگرافی و هم‌ترازی زمین در نقاط مختلف این شهر، بالا بودن سطح آب‌ زیرزمینی و آبگرفتگی معابر با کمترین بارش باران و ورود فاضلاب‌های خانگی به کانال‌های هدایت آب‌های سطحی در اوائل دهه ۷۰ به منظور رفع مشکلات اشاره شده، آغاز شد.

مطابق اعلام مسوولان آب و فاضلاب گلستان، تا قبل از روی کارآمدن دولت انقلابی و جهادی آیت الله رییسی بر مسند قوه مجریه، برای پروژه ملی جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهر گنبدکاووس در دولت‌های قبل در مجموع ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده بود.

انجام ۳۸ درصد شبکه درون شهری به مقدار ۸۳ کیلومتر، ۴۱ درصد از ساخت ۹ ایستگاه پمپاژ و ۸۷ درصد احداث تصفیه خانه فاضلاب، از جمله اقدمات انجام شده در طرح ملی جمع‌آوری فاضلاب شهر گنبدکاووس از سال ۷۴ تا پایان سال ۱۴۰۰ است که رساندن شبکه‌های اصلی و فرعی درون شهری این طرح به ۲۰۰ کیلومتر، تکمیل ۹ ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه آن هنوز باقی مانده بود.

گفته می‌شود با تکمیل مرحله نخست طرح جمع آوری فاضلاب شهری گنبدکاووس و تصفیه‌خانه آن حدود ۳۰ هزار متر مکعب آب در شبانه روز تصفیه (باز تولید) و برای مصارف کشاورزی اراضی اطراف آن که سال‌هاست از مشکل خشکسالی و کم آبی رنج می‌برند، مورد استفاده قرار می‌گیرد ضمن اینکه بخشی از مشکلات شهروندان به سبب اجرا نشدن کامل و کُندی عملیات اجرایی این طرح از جمله آلودگی‌ زیست محیطی ورود فاضلاب به ۲ رودخانه واقع در قسمت شمال و جنوب این شهر و بوی تعفن ناشی از آن جلوگیری خواهد شد.

با روی کار آمدن دولت مردمی و انقلابی آیت‌الله رییسی و سفر ۱۳ اسفند سال ۱۴۰۰ رییس جمهور و برخی اعضای هیات دولت به استان گلستان، تکمیل مرحله نخست طرح ملی جمع آوری فاضلاب شهر گنبدکاووس در دستور کار و مصوبات سفر قرار گرفت و دولت هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال برای این پروژه اعتبار پیش بینی کرد.

اختصاص این میزان اعتبار اگرچه برای تکمیل کامل طرح ملی جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهر گنبدکاووس که در مجموع ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی و افزون بر ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داشت، کافی نبود اما امید را در مردمان این شهر برای بهره‌برداری حداقل مرحله نخست این پروژه ملی که حرکت کُند و لاک پشتی آن، سوهان روح و روان آنها شده بود، زنده کرد.

بلافاصله پس از تصویب اعتبارات سفر ریاست جمهوری به گلستان، ۲۱۰ میلیارد ریال برای این طرح تخصیص یافت و چند ماه بعد از آن مراسم از سرگیری عملیات اجرایی تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس روز ۶ خرداد ۱۴۰۱ باحضور «اتابک جعفری» رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، نائب رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، چندتن از نمایندگان مردم گلستان در مجلس و مدیران استانی و این شهرستان به صورت رسمی شروع شد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، با راه‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس، سه میلیون مترمکعب آب از محل بازچرخابی پساب در مرحله نخست و در مرحله نهایی نیز حدود ۱۰ میلیون مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی، صنعتی، خدمات و فضای سبز تامین خواهد شد.

جعفری اضافه کرد: تکمیل مرحله نخست تصفیه خانه فاضلاب گنبدکاووس هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تلاش وزارت نیرو تامین و تخصیص کامل آن از منابع ملی، استانی و سفر رییس جمهور، بهره‌برداری مرحله نخست این پروژه ملی طی یک سال است.

انعقاد ۸۱۰ میلیارد ریال قرارداد برای طرح فاضلاب گنبدکاووس

تلاش‌ و پیگیری‌ متولیان امر در دولت مردمی و جهادی سیزدهم برای تحقق مطالبه ۲۸ ساله مردم گنبدکاووس برای بهره‌برداری مرحله نخست طرح ملی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب این شهر تا آنجا پیش رفت که ۳۱ اریبهشت امسال مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خبر از انعقاد قراردادهایی به ارزش ۸۱۰ میلیارد ریال از محل منابع سفر استانی رییس جمهور برای تکمیل پروژه فاضلاب این شهر خبر داد.

حسین سعیدی راد در نشست کارگروه اجتماعی – فرهنگی گنبدکاووس یادآور شد: عملیات اجرایی طرح جمع اوری و تصفیه فاضلاب این شهر از سال ۱۳۷۴ با پیش بینی ۴۴ کیلومتر شبکه اصلی، ۱۵۶ کیلومتر شبکه فرعی، هفت کیلومتر خط انتقال و ۹ ایستگاه پمپاژ و ۶۰ هزار واحد انشعاب آغاز شد.

وی اضافه کرد: از آن سال تاکنون ۸۸ کیلومتر خطوط انتقال شبکه فرعی و اصلی اجرا شده و چهار ایستگاه از ۹ ایستگاه پمپاژ و انشعابات آن تکمیل شده و با اعتباراتی که دولت سیزدهم به این پروژه اختصاص داد، هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۶۶ درصد رسیده است.

سعیدی راد، مساحت تصفیه‌خانه فاضلاب گنبدکاووس را ۸۰ هکتار و پیشرفت فیزیکی مرحله نخست آن را هم حدود ۹۱ درصد اعلام کرد و گفت: درصورت تخصیص به موقع اعتبارات این تصفیه‌خانه تا پایان امسال وارد مدار می‌شود.

وی با یادآوری اینکه شبکه فاضلاب شهری گنبدکاووس مختص فاضلاب خانگی است و آب‌های سطحی را جمع‌آوری نمی‌کند، بیان داشت: با نگاه ویژه دولت سیزدهم همچنین در ۲ سال اخیر کار بزرگی برای رفع نواقص ۸۸ کیلومتر لوله‌گذاری‌های صورت گرفته در شبکه فاضلاب انجام شد.

بهره‌برداری بخش نخست تصفیه خانه فاضلاب گنبدکاووس در هفته دولت

با وجود اینکه صبحت‌ها و وعده‌ها از تکمیل و بهرهبرداری مرحله نخست تصفیه خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس تا پایان سال جاری خبر می‌دهد اما سرپرست شرکت آب و فاضلاب گلستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از آماده شدن بخش اول از مرحله نخست تصفیه خانه فاضلاب این شهر خبر داد و گفت: بخش اول از مرحله نخست پروژه فاضلاب این شهر شامل ایستگاه پمپاژ شماره ۹ خط انتقال اصلی و بخشی از تصفیه خانه فاضلاب آماده افتتاح است و این بخش ظرفیت تصفیه، بازیابی و بازچرخانی روزانه ۶ هزار متر مکعب فاضلاب با واگذاری و نصب ۱۰ هزار فقره انشعاب را دارد.

ابوالفضل رحیمی افزود: پیشنهاد بهره‌برداری بخش اول از مرحله نخست تصفیه خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس در هفته دولت امسال به مسوولان این شهرستان و استان ارائه شده است.

وی افزود: تکمیل بخش‌های باقی مانده از ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس در صورت تخصیص و تحقق اعتبارات تا دهه فجر امسال محقق خواهد شد و این تصفیه خانه با ظرفیت کامل و باز چرخانی ۲۶ هزار مترمکعب وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

با این حال اهتمام دولت سیزدهم برای تسریع در تکمیل و بهره‌برداری از مرحله نخست طرح ملی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری گنبدکاووس به‌عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم این دیار قابل تحسین است زیرا آنگونه که گفته شد شرایط توپوگرافی و هم‌ترازی زمین در نقاط مختلف این شهر، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی و آبگرفتگی معابر با کمترین بارش باران و ورود فاضلاب‌های خانگی به کانال‌های هدایت آب‌های سطحی همراه با ایجاد بوی تعفن بویژه در فصول گرم سال، سال‌هاست صحنه‌های ناخوشایند و آزار دهنده‌ای را برای مردم ایجاد کرده و می‌کند./ خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز