پایان 15 قرارداد بهره برداری از جنگل تا پایان امسال

jangal 13a 300x226 - تشریح وضعیت طرح های جنگلداری در گلستانگلستان-ایتنانیوز-  معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: در راستای اجرای مصوبه هیات دولت تحت عنوان «برنامه بهینه سازی پایش، حفظ، بهره برداری و مدیریت جنگل های کشور» از سال ۹۳ روند بهره برداری از درختان طرح های جنگلداری تغییر کرده و در نشانه گذاری درختان جنگلی صرفا درختان آسیب دیده از جمله ریشه کن، شکسته و افتاده علامت گذاری شدند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي ترکمن‌هاي ايران،  به نقل ایسنا از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، سید هاشم موسوی نژاد اظهار کرد: در این راستا در سه سال اخیر در استان گلستان قریب به ۵۰ درصد از حجم نشانه گذاری درختان جنگلی در قالب اجرای طرح های جنگلداری کاسته شده است.

وی افزود: در سال گذشته بر اساس دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد در صورت پایان قرارداد اجرای طرح های جنگلداری، قراردادهای مذکور تمدید نشود و از انعقاد قرارداد جدید نیز خودداری شود. در این راستا تا پایان سال ۱۳۹۵ در استان گلستان تعداد ۵ فقره قرارداد با سطحی نزدیک به ۴۰ هزار هکتار با تعداد پرسنل ثابت ۸۹ نفر تعطیل شد و از تمدید آنها خودداری شد.

معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیان کرد: امسال نیز بر اساس دستورالعمل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری مقرر شد کلیه قراردادهای اجرایی طرح های جنگلداری تا پایان سال ۹۶ و بر اساس برنامه زمانی مشخص و پس از خاتمه سال بهره برداری ۹۶-۹۵، خاتمه یابد.

موسوی نژاد ادامه داد: در این راستا تا تاریخ اول آبان ماه تعداد پنج فقره قرارداد اجرای طرح های جنگلداری با سطحی نزدیک به ۳۸ هزار هکتار و با تعداد نیروی ثابت شاغل ۸۱ نفر خاتمه یافته و در قالب طرح حفاظتی واگذار شد است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد ۱۵ فقره قرارداد اجرایی طرح های جنگلداری در حال اجرا بوده که تا پایان سال ۱۳۹۶، خاتمه خواهند یافت.

موسوی نژاد عنوان کرد: همچنین درهمین خصوص گفتند: عملیات بهر ه­برداری از درختان جنگلی و نشانه گذاری آنها در سال ۹۷-۹۶ متوقف شده است و این به این معنا است که در زمستان ۱۳۹۶ هیچگونه قطع درختی در سطح جنگل اتفاق نخواهد افتاد. البته این مطلب بدین معنا نیست که درختان مزاحم و خطرساز نشانه گذاری نشوند.

معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اضافه کرد: در راستای رفع خطرات احتمالی ناشی از درختان خطرساز موجود در مسیل و رودخانه های سیل گیر پارک های جنگلی، درختان ریشه کن و شکسته افتاده مزاحم جاده های مسیرهای اصلی، شبکه های برق رسانی و غیره می بایست نشانه گذاری و قطع گردند.

وی در خصوص کامیون ها و خودروهای حامل مقطوعات جنگلی در سطح جادههای اصلی، گفت: این مقطوعات غالبا مربوط به درختان نشانه گذاری شده دوره ۹۶-۹۵ طرح های جنگلداری و یا درختان خطرساز مسیر رودخانه های سیل گیر هستند. با گذشت زمان و حداکثر لغایت پایان سال ۱۳۹۶ با انتقال مقطوعات از جنگل به محل های دپو و جمع آوری و حمل به مبادی مصرف از حجم درختان مذکور و کامیون های حامل مقطوعات جنگلی در سطح استان کاسته خواهد شد.

موسوی نژاد تاکید کرد: مقطوعات جنگلی مشاهده شده در سطح جاده­های استان مربوط به پروانه قطع های دوره قبل (۹۶-۹۵) بوده و به منظور فروش و انتقال مقطوعات باقیمانده درختان دپو شده و ربطی به نشانه گذاری و قطع در سال جدید ندارد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۹

۱۳ آبان ۱۳۹۶

کد خبر :

5939

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک