امروز : سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

گردوغبار - تشدید گرد و غبار در شمال‌شرق کشور با تکمیل کانال "قوش‌تپه"ترکمن نیوز:  یک کارشناس محیط زیست گفت: اگر کانال “قوش‌تپه” راه‌اندازی شود، شرایط بدی برای کشاورزی ترکمنستان رقم می‌خورد و خشک شدن اراضی جنوب این کشور باعث خیزش هرچه بیشتر گرد و غبار در کشور ما خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  روز گذشته آلودگی هوای ناشی از خیزش گرد و غبار در شهر مشهد، هوای این شهر را در محدوده بسیار خطرناک قرار داد و شاخص کیفیت هوا به عدد 368 رسید. شرایط هوای مشهد فاصله دید را به 800 متر رساند و علاوه بر تعطیلی ادارات، شهر پروازها را نیز دچار مشکل کرد.

در رابطه با این موضوع محسن موسوی خوانساری؛ کارشناس محیط زیست به تسنیم گفت: منشأ این گرد و غبار از استان‌های غربی کشور نبود و ربطی به عراق و سوریه نداشت، بلکه از “قره‌قوم ترکمنستان” نشأت گرفته بود.

وی اظهار کرد: افغانستان در حال ساخت یک کانال بزرگ به نام “قوش‌تپه” به طول 200 کیلومتر است که می‌تواند نیمی از آب رودخانه آمودریا را در شمال افغانستان را به اراضی این کشور بفرستد. تکمیل کانال قوش‌تپه در دولت جدید طالبان با سرعت انجام می‌شود و گزارش‌ها حاکی از آن است 3000 کارگر به همراه ماشین‌آلات در آنجا مشغول کارند و کانال به‌زودی بهره‌برداری می‌شود.

موسوی خوانساری ادامه داد: این کانال می‌تواند 600 مترمکعب آب را در ثانیه انتقال دهد و با تکمیل آن، رودخانه آمودریا که عمده آب آن به جنوب ترکمنستان و ازبکستان می‌رفت، آورده بسیار کمتری را برای این کشورها خواهد داشت. این آب اراضی کشاورزی جنوب ترکمنستان را آبیاری می‌کرد و کشاورزی این کشور عمدتاً وابسته به آمودریا بود.

وی افزود: اگر کانال “قوش‌تپه” راه‌اندازی شود، شرایط بسیار بدی را برای کشاورزی ترکمنستان ایجاد می‌کند و خشک شدن اراضی جنوب این کشور باعث خیزش هرچه بیشتر گرد و غبار در کشور ما می‌شود. شرایط ترکمنستان در آینده بدتر خواهد شد و به تبع آن، استان‌های شمال شرق کشور ما نیز با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

این کارشناس محیط زیست تأکید کرد: وزارت خارجه و وزارت نیرو باید به این موضوع ورود کرده و دیپلماسی آبی فعالی را در پیش بگیرند. از همین الان باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شده و این طور نشود که مانند تشکیل کانون گرد و غبار در عراق به دنبال سدسازی‌های ترکیه بر روی دجله و فرات که اراضی کشاورزی جنوب غرب کشور ما را نیز خشک و تبدیل به کانون گرد و غبار کرد، دیر اقدام کنیم.

موسوی خوانساری خاطرنشان کرد: درست است که آمودریا در ایران جاری نیست اما کم شدن ورودی آن تهدید بالقوه‌ای برای کشور در پی خواهد داشت./ تسنیم

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز