امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

آسترازنکا 300x195 - تزریق دُز سوم آسترازنکا موجب ایجاد لخته خون نمی شودترکمن نیوز:  به گفته محققان خطر بروز لخته خون در دُز سوم واکسن کرونا بسیار پایین است.

آیا دُز سوم آسترازنکا باعث بروز لخته خون می شود؟

خطر تزریق دُز سوم و تقویتی واکسن کرونای آسترازنکا برای کووید-۱۹ کمتر از تزریق دُز اول یا دوم این واکسن است.

ارتباط فوق العاده نادر تزریق این واکسن کرونا با لخته شدن خون باعث شد تا روسای بهداشتی انگلیس توصیه کنند که افراد زیر ۴۰ سال به جای واکسن آسترازنکا از واکسن‌های فایزر یا مدرنا استفاده کنند.

اما خطر بروز این عارضه که به همراه سطوح پایین پلاکت خون رخ می دهد، پس از تزریق دُز اول بیشتر است. محققان در بیمارستان های دانشگاه آکسفورد که این ارتباط را بررسی کردند، می گویند: تزریق دُز سوم به احتمال زیاد خطر چندانی ندارد.

این گروه متخصص در حال حاضر راهنمایی برای پزشکان ارائه کرده است که به آنها در تشخیص این عارضه به نام «ترومبوسیتوپنی» و «ترومبوز ایمنی» ناشی از واکسن (VITT) کمک می‌کند.

«ترومبوسیتوپنی» شرایطی است که در آن تعداد سلول‌های پلاکت خون بیمار که به لخته شدن خون کمک می کند، کم است. «ترومبوز» زمانی اتفاق می افتد که لخته های خون رگ ها یا عروق را مسدود می کنند و علت اصلی سکته مغزی و حمله قلبی است.

تزریق دُز سوم واکسن آسترازنکا به احتمال زیاد خطر کمی برای لخته شدن خون به همراه دارد. این موضوع به این دلیل است که خطر واکسیناسیون دوم – که هشت تا ۱۲ هفته پس از تزریق اول ارایه می شود – در حال حاضر به میزان قابل توجهی کمتر است.

اگر افراد در تزریق دُز اول واکسن آسترازنکا دچار عارضه «ترومبوسیتوپنی» و «ترومبوز ایمنی» ناشی از واکسن (VITT) نشده باشند، احتمال بروز این عارضه در دُز سوم بسیار کم است.

«ترومبوسیتوپنی» و «ترومبوز ایمنی» ناشی از واکسن عارضه جدیدی است و ما هنوز در حال بررسی موثرترین درمان برای آن هستیم.

ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز