امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

سید جلال ابراهیمی ترکمن نیوز 300x188 - ترکیه و لجستیک حمل و نقل در ماورای قفقازترکمن نیوز: رئیس خانه اقتصاد و تجارت کشورهای هم مرز معتقد است؛ ایران به عنوان پل ارتباطی می‌تواند با توسعه حمل و نقل ترانزیتی بین کشورهای آسیای مرکزی، جنوب شرق ایران همچنین فعال نگه‌داشتن مستمر ترانزیت نقش موثری در اشتغال و رونق اقتصادی کشور ایفا کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   سالیانی است که بار صادراتی از اروپا و حوزه دریای مدیترانه از طریق ترکیه وسیله کامیون‌ها و تریلرها به طور مستقیم وسیله شرکت های ترانزیتی و اکسپورت اروپا و ترکیه و ایران از طریق جاده ای و یا از بنادر ترکیه بالاخص سامسون، اسکندرون، استانبول، مرسین به ایران و کشورهای آسیای میانه و افغانستان و جنوب شرق ایران، پاکستان و جنوب غرب  و شیخ نشین‌ها و عراق حمل می‌شود.

دکتر سید جلال ابراهیمی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت:  قبل از شروع و شیوع کرونا روزانه بیش از ۵۰۰ تریلر بار ترانزیتی وارد ایران شده و  به همین تعداد بار صادراتی ایران و کشورهای هم مرز از ایران به سایر کشورها ارسال میشد و بسیار مواقع اتفاق  می افتاد که طول تریلرهای ایستا در پشت مرز ایران به ۷ کیلومتر میرسد.

وی افزود: این تریلرها بعد از ورود به ایران و عبور از مرز بازرگان در منطقه ایواوغلو با انشعابات  ترانزیتی از طریق جاده های غرب کشور به جنوب و کرانه های خلیج فارس برای شیخ نشین ها و خط دیگر به جنوب شرق ایران کشورهای حوزه دریای عمان و پاکستان و مسیر دیگر به افغانستان و خط شمال ایران به ازبکستان و کشورهای حوزه آسیای میانه عبور میکردند که در دوره کرونا به لحاظ رعایت پروتکل کرونا از حجم این تریلرها کاسته شد.

وی یادآور شد: در این میان ترکیه پیوسته درصدد ایجاد راه های دیگر ترانزیتی برای خود بود که بسیار مواقع رانندگان ترک از طریق نخجوان وارد آذربایجان شمالی شده و از مسیر دریای خزر به ساحل شرقی دریا رسیده و از آنجا به کشورهای حوزه آسیای میانه تا مرز چین میرفتند و میروند.

رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه تصریح کرد: در ماه‌های اخیر ترکیه اقدام به اعزام قطارهای غول پیکر باری از طریق قارص و عبور از آذربایجان و دریای خزر به کشور چین کرد .لزوما باید گفت محموله سه تریلر را در یک واگن جاگیری ترانزیتی کرد بالاخص در بارهای گران قیمت برای صاحبان بار مقرون به صرفه از لحاظ سرعت عمل و دقت است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در این میان تفکر ایجاد کریدور شمال و جنوب نیز مطرح شد و از طرفی بعد از جنگ ناقورنا قراباغ بین آذربایجان و ارمنستان و توافقات حاصله  قرار است بار از نور دوز ایران به ایروان و از ایروان به صاداقلو در مرز گرجستان و ارمنستان و از طریق گرجستان و عبور از کناره تفلیس وارد خاک روسیه ایجاد  و بدین ترتیب  خط ترانزیت و لجستیک به کلیه شهرهای روسیه شود و بدین ترتیب خط ترانزیت و لجستیک به کلیه شهرهای روسیه و همچنین بنادر شرقی و شمال شرقی ترکیه مثل زونقولداغ منتقل گردد و طبیعی است از این طریق به آک دنیز و مدیترانه و کلیه بنادر شمال آفریقا میتواند ارتباط برقرار نماید.

وی افزود: تنها خطی که می‌تواند به نفع ایران باشد کریدور جنوب از چابهار که از طریق قطار بارهای سنگین حوزه اقیانوس هند و دریای عمان را با ریل به جلفا منتقل و از طریق ارمنستان و گرجستان و روسیه به حوزه اروپای شمالی و حوزه دریای ارمنستان و گرجستان و روسیه به حوزه اروپای شمالی و حوزه دریای سیاه به کلیه نقاط اروپا و حوزه اقیانوس اطلس راه پیدا کند.

وی با اشاره به برقراری مستمر ترانزیت تاکید کرد: کلیه این مسیرها می‌توانند؛ بنادر حوزه گرجستان، اوکراین و ترکیه را فعال‌تر نماید و راه‌یابی کشورهای شرق دور را به حوزه آفریقا از طریق کانال‌های بسفر و کانال در حال ایجاد استانبول سهل‌تر سازد.

رئیس خانه اقتصاد و تجارت کشورهای هم مرز یادآور شد: مدتی بود که گرجستان اجازه ورود کامیون‌های ایرانی را به خاک خود نمی‌داد و بعد از توافقاتی  بار و کامیون به راننده‌های گرجی تحویل داده می‌شد که وارد گرجستان شده و محموله را تخلیه و دوباره به راننده اصلی برگردانند و اخیرا با مذاکرات انجام شده این مشکل حل شد.

سید جلال ابراهیمی تصریح کرد: گفته می‌شود که بار صادراتی به مقصد گرجستان در جلفا انبار می‌شد و بعد از طریق کامیون‌های ترک به گرجستان حمل می‌گردید، در شرایطی که ترکیه در حال تسخیر بازارهای آذربایجان، گرجستان، آسیای میانه ( قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان) است. سیاست ترانزیتی ترکیه ایجاد راه‌های جدید و جایگزین کردن آن با راه ایران است و در این میان باید مدیران و مسئولین امور حمل و نقل و وزارت راه و ترابری و شرکت راه آهن ایران باید با ایجاد تمهیدات و شرایط به هر نحو ممکن و ایجاد تسهیلات و نگاهی دوباره به صنعت حمل و نقل برون مرزی و حتی دادن امتیاز، به هر روش منطقی ممکن مسیرهای ترانزیتی را برای عبور بارهای ترانزیتی حوزه آسیای میانه، جنوب و جنوب شرق برای رانندگان خطوط ترانزیتی جذاب نمایند.

وی در خاتمه گفت: ایجاد تیرپارک‌ها، ایجاد خدمات رفاهی و تشویقی، ارائه سوخت ارزان، همه و همه می‌تواند هزاران شغل در حوزه حمل و نقل را فعال نگهدارد.

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز