امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

1 300x200 - ترکیه و ایران به سرعت به سوی سالمندی پیش می‌رودترکمن نیوز-  مسکن و تورم یکی از عوامل بازدارنده برای تشکیل خانواده در دو کشورهای همجوار و هم‌دین با سنت‌های تقریباً مشابه یعنی ایران و ترکیه که هر دو جمعیت سالمند در حال افزایش است که در هر دو کشور از دید موگرانی و عوامل تاثیر گزار بر زاد و ولد ضرورت مطالعات دقیق جامعه شناختی را ایجاب می‌کند.

کشور ترکیه هر چه به طرف مدرنیته پیش می‌رود میزان تاهل و همسر گزینی و ازدواج کمتر می‌شود در این زمینه تاثیر عوامل و دلایل اقتصادی کاملاً روشن است، جوانان جرات ازدواج ندارند و دلایل خاص خود را برای ازدواج نکردن دارند که بیشترین آن در حوزه اقتصاد و مشکلات معیشتی است.

نداشتن مسکن یکی از اساسی‌ترین این عوامل است تهیه یک سرپناه دائمی برای درصد زیادی از جوانان غیر ممکن شده است. کرایه‌های سنگین و افزایش قیمت واحدهای اجاری حتی در هر سال بعد از تخلیه مورد اجاره با درصد هائی که تناسبی با حقوق و سطح درآمد جوانان و حقوق بگیران ندارد افزایش می‌یابد و در این میان کنترل افزایش قیمت‌ها و مهار اجاره بها و قیمت مساکن برای دولت‌های ایران و ترکیه هم غیر ممکن شده است و حل با توجه به این معضل در اولویت‌های ثانوی هر دو دولت قرار گرفته است.

رکورد بازار و اقتصاد در همه حوزه‌ها و عدم تامین به موقع سرمایه در گردش پیمانکاران ساختمان و انبوه‌سازان مسکن از سوی بانک‌های عامل مزید بر علت شده و اغلب وام‌ها بعلت افزایش سریع قیمت در مصالح ساختمانی اگر هم به موقع و خارج از نوبت و مقررات دست و پا گیر باشد خود بر قیمت مسکن تاثیر گزار بوده و در سه سال گذشته قیمت‌های مسکن در شهر و حومه حتی در ساختمان‌های کهنه‌ساز به چندین برابر افزایش یافته است.

ترکیه در جهت حمایت و تقویت نهاد خانواده اقدام به ایجاد صندوق پشتیبانی از جوانان زیرنظر وزارت خزانه داری و دارای کرد که این صندوق جوانان را در مقابل خطرات اجتماعی از هر نوع حمایت کند و از ابتکارات و خلاقیت آنها با حمایت مالی و فنی و در اختیار گذاشتن امکانات بالقوه و بالفعل پشتیبانی کند.

ارائه وام با مهلت دوساله برای جوانان از این نوع حمایت است سوال اینجاست که یا با ارائه وام به مدت دوسال و افزایش روزمره قیمت‌ها، جهش تورم در قیمت‌های سرسام آور لوازم خانگی و هزینه‌های بعد از فرزند آوری آیا جوانان دل و جراتی برای ازدواج دارند، زن و شوهری که هر دو شاغل هستند و خسته از سرکار بر می‌گردند آیا حوصله و مجالی برای صیانت و حفاظت از بچه خواهند داشت؟ ازدواج‌ها اگر هم صورت بگیرد با درصدی که هر روز کاهش پیدا می‌کند طلاق‌های زودرس به لحاظ اختلاف در مسائل اقتصادی که عامل بنیادکن زندگی مشترک است هر روز بیشتر می‌شود.

در ایران نیز شرایط حتی سخت‌تر از ترکیه است. کمبود مسکن، حقوق و مزایای بسیار کمتر از ترکیه، تورم افسار گریخته، جابه جایی طبقاتی در فرهنگ اجتماعی، سنت‌ها در چهل پنجاه ساله گذشته که قبل از آن خانواده در چند اتاق در زیر یک سقف بودند و عدم پرداخت کرایه خانه برای پسرها حتی داماد سرخانه برای دختران زندگی خانوادگی را سامان می‌داد پرداخت آب بها، برق و سایر هزینه‌های زندگی با یک تحمل احترام آمیز تامین می‌شد.

ترکیه حداقل با تحریم مواجه نبود تورسیم مشاغل متعددی را در اختیار جوانان قرار داده است. مهاجرت‌ها در حوزه‌های روستایی به شهرهای کمتر از ایران است. دولت سعی به ایجاد اشتغال در شهر های کوچک و ارائه مشوق‌ها در اسکان و عدم مهاجرت جوانان به شهر ها یاری رسان بوده است.

هم اکنون نسبت جمعیت سالمند در 1935 رقمی برابر با سه و نه دهم در 1950 سه و سه دهم درصد 1970 رقم چهار و چهاردهم در 2000 رقم به 7/5 درصد محاسبه شده و در دوهزار و نسبت کم و کسر 2023 رقم سالمند به 8 میلیون و 722 هزار رسیده که قریب 4میلیون آن مرد و 4 میلیون و هشتصد هزار نفر از قریب 5 میلیون زن هستند رقمی که اواخر سال گذشته به 10/2 درصد از کل جمعیت افزایش یافته است.

سید جلال ابراهیمی 1 150x150 - ترکیه و ایران به سرعت به سوی سالمندی پیش می‌رودسید جلال ابراهیمی
مدیر مرکز تحقیقات و پژوهش ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز