امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    118465

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:41 | ۱۷ اسفند ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

12 300x170 - ترکیه در دریا و زمین بدنبال کشف و استخراج مواد نفتیترکمن نیوز:  ترکیه در دریا و زمین در صدد کشف منابع نفتی و استخراج آن و رسیدن بخود کفائی نسبی  در حوزه میعانات نفتی است. در منطقه شرناک در حوزه کوه کبار میدان نفتی 150 میلیون بشکه ذخیره نفتی کشف شده است و هم اکنون روزانه 5 هزار بشکه نفت استخراج می شود. مدیران حوزه نفتی شرناک در صدد هستند که همزمان با یکصد مین سالگرد جمهوری ترکیه تولید روزانه منطقه  کوه کبار را به 100 هزار بشکه در روز برسانند.

متخصین استخراج میعانات نفتی ترکیه در صدند که تا پایان سال به بالاترین میزان تولید و استخراج در 30 سال گذشته دست یابند

منطقه کبار که در شرناک حوزه کردها  مخالف حکومت و مرکز زد و خورد کردهای پ ک ک در شرق ترکیه است اخیرا از گروه pkk پاکسازی شده و کار استخراج نفت سرعت بیشتری گرفته است لزوما باید یادآوری کرد منطقه شرناک که کوه کبار در آن قرار دارد و مناطق حکاری – مرک – دیارکر مناطق کرد نشین هستند که کردهای مخالف حکومت در کوههای این منطقه استتار می کنند.

بدنبال کشف این منطقه و ذخیر نفتی آن گفته می شود که ارزش منابع نفتی آن به 12 میلیارد دلار می رسد. و یکی از ده حفاری نفتی  برتر و مهم سال 2022 در ترکیه است.

بنا باطلاعات غیر رسمی که از منابع وزارت نیرو و منابع طبیعی ترکیه که میزان استخراج روزانه 45 هزار بشکه در روز بود به 65 هزار بشکه در روز رسیده است که با احتساب تولید و استخراج بخش خصوصی این میزان به 80 هزار بشکه در روز رسیده است.

طبق برنامه ریزی وزارت نیرو 150 حلقه چاه اکتشافی امسال در ترکیه حفاری می رسد که 55 حلقه آن چاه نفتی تولیدی خواهد بود.

در همین منطقه در سال 2019 یک درجه دار ارتش ترکیه بنام اسما چویک در انفجار مواد منفجره دست ساز توسط گروه پ – ک – ک کشته شد و این منطقه بنام این درجه دار ارتش ترک نام گزار گردید. در حالیکه این کشف جزو 10 اکتشاف نفتی در 2022 است مشخص شده است درصد  روغن تولیدی این میدان نفتی بالاتر از سایر مناطق نفتی ترکیه است و حفاری در چاههای نفتی جمال الدین  شنر (shener) ادامه دارد.

سید جلال ابراهیمی 1 300x255 - ترکیه در دریا و زمین بدنبال کشف و استخراج مواد نفتینوشته: دکتر سید جلال ابراهیمی
مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز