امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

4 300x158 - ترکیه باید دیپلماسی را جایگزین نمایش نظامی کندترکمن نیوز:  مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: ترکیه باید دیپلماسی را جایگزین نمایش نظامی کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ زینب گورکانلی گوشه نویس اقتصادی ترک می گوید: در تصویر قابل ملاحظه و مشاهده تنش در قفقاز در ظاهر قضیه (بحران تجاری) است ولی این منطقه در چهار ضلعی، ایران، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان قرار دارد که با یک نبرد قدرتی رو به رو است و سایه اسرائیل با توجه به شرایط بحران از یک سر این درگیری بیرون آمده و کاملا مشهود است.

از دیدگاه تجاری جاده ای که از آذربایجان به ارمنستان می گذرد و بعد از جنگ نوامبر 2020 در اختیار آذربایجان است و در این جاده که طول آن در حوزه قاپان و گیرسن فاصله بسیار کوتاهی را از خاک آذربایجان دارد علاوه بر کامیون های ایرانی که حامل محموله های تجاری است تریلرهایی که از اروپا عازم ارمنستان است نیز عبور می کند و جمهوری آذربایجان در یک اقدام غیر منتظره اقدام به اخذ عوارض سرزمینی کرده و حتی با بهانه واهی حمل بار غیر قانونی اقدام به بازداشت رانندگان نمود.

در پس زمینه صدور قبوض عوارضی و متوقف کردن کامیون ها، و ایجاد بحران در امر لجستیک رزمایش آذربایجان ترکیه و سپس رزمایش نظامی آذربایجان پاکستان، ترکیه تحت عنوان سه برادر که یکی از برادرها در جنوب شرقی ترین قسمت ایران از حوزه دریای عمان شرکت کرد که حضورش غیر منتظره نبود چون درست یک ماه قبل از آن رئیس ستاد ارتش ترکیه با ژنرال های پاکستان دیدار حضوری داشت و موافقت نامه همکاری امضا کرده بودند در این چهره نمایی های قدرت و نظامی از سوی سه کشور منطقه، ایران نیز رزمایش بزرگ خود را به تنهایی در مرزهای شمالی خود انجام داد.

رزمایش های نظامی و بحران تجاری نگاهای نظامی تجاری جهان را به این حوزه جلب و باعث فعال شدن منطقه گردید و ایران حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای غیر تجاری آذربایجان بست.

ایران مدعی است که نیروهای نظامی اسرائیل در خاک آذربایجان مستقر است. با توجه به همکاری های دیرینه اسرائیل و آذربایجان به ویژه در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین و کمک های اطلاعاتی اسرائیل در جنگ قره باغ و حضور پهبادها در این جنگ مدت ها است که حضور اسرائیل در آذربایجان برای جمع آوری اطلاعات در مورد

ایران از طریق آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز در رسانه های گروهی، در روزنامه ها و رسانه های تصویری جهان مطرح است.

به دنبال فعال شدن حرکت های نظامی، شد آمدهای دیپلماسی هم شدت گرفت و آقای دکتر عبداللهیان علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه ارمنستان از روسیه و ارمنستان دیدار فوری داشت.

اسرائیل که حضور خود را در آذربایجان نفی می کند در هفته گذشته تلفنی با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مذاکره کرد و قرار شد که در اواخر ماه جاری (بنت) نخست وزیر اسرائیل با آقای پوتین در مسکو دیدار داشته باشند.

حرکت های دولت اسرائیل نشان دهنده این است که عملیات احتیاطی را علیه جبهه ایران در حوزه قفقاز اجرایی می نماید.

آیا ترکیه می تواند دیپلماسی را جایگزین نمایش های نظامی و خود بزرگ بینی نماید؟

آیا پروژه راه آهن آنکارا به آذربایجان که اجرای آن جزو آرزوهای حزب عدالت به رهبری اردوغان است مسکوت می ماند؟

ایران اجازه نخواهد داد که ترکیه از نخجوان به عنوان گذرگاه تجاری دائمی برای ترکیه به آذربایجان و حضور در آسیای میانه استفاده کند.

ترکیه باید برای گسترش نفوذ تجاری و سیاسی خود در قفقاز و آسیای میانه خود را در سایه حرکت های نظامی قرار ندهد.

ایران و ترکیه دروازهای متقابل غرب و شرق برای همدیگر هستند و دولت ترکیه باید به قراردادها و تفاهم نامه های فی مابین و به دوستی ملت های دو کشور و سوابق تجاری وفادار بوده و احترام بگذارد.

گزارش تحلیلی از: دکتر سید جلال ابراهیمی

مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز