امروز : پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    45598

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:18 | ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Untitled 1 9 300x193 - ترکمنستان در پی افزایش صادرات برق به افغانستاناخبار بین المللتورکمن نیوز پروژه بزرگ خط انتقال قدرت ترکمنستانافغانستان– پاکستان (تاپ) و پروژه بین‌المللی انتقال قدرت ترکمنستانازبکستان– تاجیکستان- افغانستان– پاکستان (توتاپ) در چارچوب برنامه توسعه صادرات برق ترکمنستان، به ویژه به افغانستان در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ به نقل از ترند، در ارتباط با برنامه اجتماعی و اقتصادی توسعه ترکمنستان برای سال‌های 2018 الی 2024، طرح‌هایی برای افزایش میزان صادرات برق تولید شده در این کشور طی 7 سال آینده تا 33 میلیارد کیلووات ساعت، ارائه شده است. در همین راستا، ایجاد ظرفیت‌های لازم در این صنعت برای افزایش بیشتر صادرات برق، به ویژه به افغانستان در دستور کار مقامات ترکمن قرار گرفته است.

امام نظر- آندخوی، سرحدآباد- هرات و رابات کاشان- کالایناو سه خط اصلی انتقال برق هستد که در حال حاضر در این زمینه فعالیت می‌کنند. دولت‌های عشق‌آباد و کابل تفاهم‌نامه‌هایی را با هدف ساخت و ساز خطوط انتقال جدید در کرکی- خامیاپ- گارکین و نیز موافقتنامه‌ای برای پروژه بزرگ خط انتقال قدرت ترکمنستانافغانستان– پاکستان (تاپ) به امضا رسانده‌اند.

به خصوص در آخرین سندی که میان دو کشور به امضا رسیده، حجم برق تامین شده برای افغانستان از طریق خط انتقال قدرت جدید به هرات و قندهار300 مگاوات تعریف شده است که مجموعا 600 مگاوات را شامل می‌شود. در آینده نیز برنامه‌هایی برای افزایش این ظرفیت به بیش از 1000 مگاوات تدارک دیده شده است.

سال گذشته نیز ترکمنستان موافقتنامه‌ای در ارتباط با تامین مالی احداث خطوط انتقال قدرت داخلی از جمله آخال- بالکان و بالکان- داش‌آغوز با بانک توسعه آسیایی امضا کرده‌ بود.

در گزارش آژانس خبری دولتی ترکمنستان در این زمینه تصریح شده است: در این راستا، باید تاکید کرد که ارتباط فعال ترکمنستان با نظام واحد انرژی آسیای مرکزی، نقش مهمی در ایجاد فرصت‌های بیشتر برای افزایش قابل توجه حجم برق تولید شده توسط ترکمنستان، در چارچوب پروژه بین‌المللی ترکمنستان- ازبکستان– تاجیکستان- افغانستان- پاکستان (توتاپ) ایفا خواهد کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز