امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    77338

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:35 | ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

20 300x200 - ترکمنستان خارج از رکود اقتصادیترکمن نیوز:  سایت دولتی ترکمنستان از عدم کاهش تولیدات نفت و گاز در این کشور با وجود رکود اقتصاد جهانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  سایت دولتی ترکمنستان از استخراج 4 میلیارد تن نفت و 30 میلیون متر مکعب گاز طی 5 ماه سال جاری در این کشور خبر داد.

در حال حاضر برنامه‌های گسترده پیشنهادی «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در حوزه نوسازی اقتصاد و تنوع بخشیدن به کسب‌وکار تأثیرات مثبت خود را نشان می‌دهند. حتی با توجه به عوامل منفی در اقتصاد جهانی ترکمنستان سرعت توسعه اجتماعیاقتصادی را حفظ کرده است.

استخراج نفت و گاز یکی از بزرگترین ثروت‌های ترکمنستان است که این صنعت استقلال انرژی و امنیت کشور را تأمین کرده و پایه محکم توسعه و پیشرفت به شمار می‌آید.

سرمایه‌گذاری بزرگ دولت در صنعت نفت و گاز کمک بزرگی به شروع استخراج منابع طبیعی در سواحل دریای «خزر»، سواحل رودخانه «آمودریا» و مخزن گازی «گلکانیش» کرده است.

بدین ترتیب حجم تولید گاز و نفت افزایش یافته، به گونه‌ای که طی 5 ماه سال جاری بیش از 4 میلیون تن نفت و گاز استخراج شده است. به عنوان مثل در سال 1996 تنها در طی 12 ماه فعالیت 4 میلیون تن استخراج می‌شد.

رشد ظرفیت‌ پالایشگاه‌ها و توسعه صنعت شیمیایی موجب افزایش تولید انواع محصولات در کارخانه‌های ترکمنستان شده است.

گفتنی است که در حال حاضر ترکمنستان تمام نیازهای داخلی خود مربوط به نفت و گاز را تأمین می‌کند. در سال جاری 746 هزار تن دیزل، 750 هزار تن بنزین تولید کرده است.

افزایش ظرفیت صنعت گازی و تنوع بخشیدن به صادرات آن نیز مهمترین بخش‌های اقتصاد ترکمنستان است که در این زمینه برنامه‌هایی مانند لوله انتقال گاز «ترکمنستان- چین» اجرایی شدند.

 طی 5 ماه گذشته حتی با توجه به کاهش تقاضا انرژی حدود 30 هزار میلیارد متر مکعب گاز استخراج و 14 میلیون متر مکعب به خارج از کشور صادر شد که آمارها در مقایسه با نتایج سال گذشته تغییری نشان نمی‌دهند.

علاوه بر این ترکمنستان گاز مایع را به اندازه 86 هزار تن تولید کرده که 13 هزار تن بیشتر از نتایج سال 2019 است.

اجرایی پروژه لوله انتقال گاز «ترکمنستان- افغانستان– پاکستان- هند» شاید گام دیگر در توسعه صنعت گازی این کشور به شمار آید. تاکنون در مرزهای ترکمنستان 107 کیلومتر لوله ساخته شده است. همچنین برنامه‌هایی در زمینه امنیت شیمیایی و ساخت جاده‌ها نیز انجام می‌شود.

به دلیل ساخته شدن کارخانه‌های صنعتی تقاضا داخلی به گاز طبیعی در حال افزایش است. با توجه به وجود برنامه‌های توسعه انرژی برقی، شیمیایی و غیره همچنان رشد تقاضا پیش‌بینی می‌شود.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع: fars

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز