امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ترکمن نیوز – مزدک بهروش: پس از پیگیری‌های مکرر حامیان حیوانات در گنبد بالاخره بعد از شش سال قطعه زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر توسط شهرداری گنبد به انجمن خیرین سبز اندیش گلستان جهت احداث پناهگاه سگهای ولگرد اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ این پناهگاه در صورت احداث اولین پناهگاه حیوانات در استان گلستان خواهد بود که رویای علاقمندان محیط زیست و حامیان حیوانات را با همکاری شهرداری گنبد محقق خواهد کرد.

این اتفاق مبارک با تلاش و پیگیری مجدانه رویا کاوه از بانوان و کنشگران اجتماعی و فعال زیست محیطی که خود از اعضای اسبق شورای اسلامی شهر در ادوار گذشته بودند نیز شکل گرفته است.

سگهای ولگرد 300x202 - تخصیص زمین احداث پناهگاه برای سگ‌های بی‌پناه در گنبدکاووس

کاوه به عنوان نایب رئیس انجمن خیرین سبز اندیش توانست بعد از مدتها رضایت شهرداری گنبد را بابت تخصیص این قطعه زمین اخذ کند.

وی از سال ۱۳۹۶ لغایت سال ۱۳۹۹ با همکاری و تعامل و کمک خیرین و دوستداران حیوانات مکانی را با هزینه جمعی ایجاد کرده و در طی این مدت تعداد ۳۵۵ قلاده سگ را جمع آوری،تیمار و واگذاری کردند.

احداث مرکز نگهداری از سگهای ولگرد در گنبد بدلیل کثرت روستاهای مجاور با شهر و همچنین وجود فضای باز بیابانی بعنوان زیستگاه وعدم غذای مکفی، این حیوانات را وادار به ورود به فضای شهری کرده و بجز ایجاد چهره ای نافریبا برای این شهرتاریخی در انظار گردشگران و مسافران،ممکن بود مخاطراتی را برای برخی شهروندان نیز بوجود بیاورد لازم می نمود.

در شرایطی که برخی مجامع بدنبال طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک هستند اقدام شهرداری گنبد و انجمن خیرین سبز اندیش گلستان برای صیانت و حمایت از سگ های ولگرد خیابانی اقدامی پسندیده و ستودنیست.

در ارتباط با جمع آوری سگهای بی پناه بد نیست بدانیم که این فرشتگان مهربان با گزارشات مردمی ابتدا زنده گیری شده و به پناهگاه انتقال یافته و پس از واکسیناسیون عقیم سازی می شوند،بعد ازتایید دامپزشک پناهگاه مبنی بر سلامت حیوان از ناحیه گوش پلاک گذاری شده و آماده واگذاری به دوستدارانشان می گردند،همچین سگهای بیمار و آسیب دیده پس از طی شدن دوران نقاهت و انجام اعمال مذکور واگذار خواهند شد.

یکی از اهداف بلند مدت این مجموعه آموزش مهربانی به کودکان و جامعه پیرامونی و ایجاد فرهنگ رفتاری مناسب با حیوانات خواهد بود.

این مجموعه یک نهاد خیریه و غیر دولتی است که بناست با کمکهای مردمی و خیرین دلسوز اداره و مدیریت شود..

چشم امید بانیان این پناهگاه به حامیان مهربان و اتکا به کمکهای مردمی است.

وجود چنین پناهگاهی مانع از کشتار این فرشتگان معصوم خواهد شد که نمونه این اتفاق ناخوشایند را بارها در رسانه ها دیده ایم که موجب جریحه دار شدن احساسات عمومی شده و تصویر خشن و ناخوشایندی را از کشور عزیزمان در جوامع بین المللی بروز و ظهور داده است و نیز به نیکی می دانیم این نوع رفتارهای سبوعانه با حیوانات که مخلوقات خداوندی هستند مغایر با دستورات دین مبین اسلام است.

امید داریم حامیان حیوانات و تمامی تشکل های زیست محیطی و مردم مهربان شهرمان فرشتگان و حامیان این مجموعه را در این راه پر فراز و نشیب تنها نگذارند تا شهری زیبا و جامعه ای مهربان در گرو حمایت از حیوانات داشته باشیم.
*فعال اجتماعی و عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  • سیا

    سلام ۳تا بچه گربه بی مادر دارن جان میدن کسی نگه میخواد بداره

  • صادق

    سلام یک سگ پاس شکسته کی می‌تونه کمک کنه

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز