photo 2020 12 26 19 51 09 300x225 - تحول در آموزش و پرورش زیربنای توسعه همه سو نگر در جامعه استترکمن نیوز: به باور بسیاری از کارشناسان، آموزش زیر بنا و محور توسعه بسیاری از مقولات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و … در جامعه کنونی است و هر چه ریل‌گذاری در این مسیر با دقت و ظرافت بیشتری صورت پذیرد، حرکت رو به جلوی جامعه و رسیدن به چشم اندازهای توسعه‌ای و آینده محور، سریعتر و باورپذیرتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هر چند نهادهای متعددی متولی آموزش در کشور هستند ولی بی تردید نقش آموزش و پرورش در این میان از سایر نهادها پررنگ‌تر و جدی‌تر است. آموزش و پرورش با پذیرش تولیت تربیت نسل جوان، این امتیاز را داراست که بتواند منشاء تحولات رفتاری و شخصیتی مثبت در شاکله نسل جوان شود و با القاء باورهای علمی، منطقی و معرفتی، زمینه را برای رشد همه جانبه دانش آموزان در ویژگی‌های رفتاری، اخلاقی، اجتماعی و … فراهم سازد. در واقع آموزش و پرورش با آموختن مهارت‌ها به افراد جوان و با استعداد راه را برای یافتن جایگاه ارزشمند فرد در جامعه، هموار می‌سازد.

بدون شک جامعه‌ای که شکل گرفته و منبعث از چنین دانش آموزانی باشد، قطعاً با کژتابی‌ها و ناهنجاری‌های کمتری مواجه است و سرمایه و انرژی مادی و معنوی کمتری صرف برخورد با هنجارشکنان خواهد کرد و اینجاست که اهمیت رسالت آموزش و پرورش بیش از پیش رخ می‌نماید.

در حال حاضر توجه صرف به آموزش آکادمیک و نبود آموزش منسجم و کافی در سایر ابعاد و لایه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی و … زنگ خطرهای متعددی را در سطح جوامع انسانی به صدا درآورده است. افزایش اعتیاد، سرقت، طلاق، رفتارهای پر خطر، درگیری‌های لفظی و فیزیکی، عدم توجه به قوانین مدنی، مالیاتی، قضایی و حتی راهنمایی و رانندگی و بسیاری کژتابی‌های متداول در سطح جامعه ماحصل همین نگاه تک بعدی به مقوله آموزش است.

آموزش و پرورش باید زمینه‌ساز پرورش و تربیت شهروندانی اخلاق مدار و قانون محور باشد تا جامعه‌ای که قرار است با این شهروندان ساخته شود، جامعه‌ای عاری از فساد و پلشتی‌های رایج باشد.

براي رسيدن به جامعه‌ای ايده آل، پيشرفته و پويا که در آن انسان‌ها صاحب حق و حرمت باشند، نيازمند تشکيلات نو، معلمان نوانديش و دانش آموزانی نوپرداز هستيم. شهيد مطهری از جمله کسانی بود به همه ابعاد توجه داشت و همواره از انسان به عنوان موجودی صاحب حق و حرمت با استعدادهای خاص یاد می‌کرد. او که درد دين داشت و تلاش می‌کرد دين را آنگونه بفهمد و بفهماند که در دنيای امروز کارساز و به عبارتی کاربردی باشد تا بتواند انسان‌های نو اندیش و ایده پرداز پرورش دهد. «مرحوم مطهری، دين را آنگونه می‌ديد که اولا عادلانه باشد و ثانيا متناسب با شان انسان آزاد باشد.»

پرورش چنین انسان‌هایی محقق نخواهد شد مگر با خلق نگاه آینده محور به سرمایه‌های گرانقدر آموزش و پرورش که معتبرترین و قابل اعتمادترین آن، سرمایه انسانی و در یک کلام فرهنگیان است.

توجه ویژه به نیازهای عمومی و معیشتی فرهنگیان می‌تواند گام اول در گذر از آموزش و پرورش سنتی به آموزش و پرورش همه سو نگر محسوب شود. معلمان به سبب آن که هسته‌ی مرکزی دستگاه تعلیم و تربیت و مجریان حقیقی این امر هستند، در تحقق و توسعه این رویکرد تاثیر به سزایی خواهند داشت و این نقش و رسالت غیر قابل انکار است.

از سوی دیگر داشتن نگاه توسعه‌ای و همه جانبه در تولید محتوی کتاب‌ها و سرفصل‌های آموزشی می‌تواند به عنوان دومین گام در این انقلاب آموزشی محسوب شود. بی تردید تلاش در گنجاندن مفاهیم ارزش مدار و اخلاق محور، آموزش خرده فرهنگ‌های زندگی ساز و یک کلام تدریس مفاهیم کلی زندگی در کنار مفاهیم آکادمیک و علمی، می‌توانند نوید داشتن یک جامعه پویا و شهروند مدار را در ذهن‌ها متبادر سازد.

امید است متولیان امر گسترش فراوان علوم و وسایل ارتباطی و رسانه‌ها را به فال نیک گرفته و این دگرگونی و تغییر جهت در وظایف آموزش و پرورش زمینه ساز ایجاد تحول و توسعه پایدار در جامعه شود و تربيت کننده انسان‌هایی باشد که بدانند ريشه در گذشته دارند، اما در دنيای امروز زندگی می‌کنند و بايد به آينده بينديشند. فلذا شایسته است دانش آموزان در کنار مفاهیم علمی و آکادمیک، با راهکارهای ایجاد تعامل با دیگران، دورنمای اشتغال، فنون و تکنیک‌های بهره وری، اصول دیانت، فن کنترل خشم و در یک کلام اصول زندگی آشنا شوند.

به قلم سید عبدالله سید کتولی (مدیر آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول)

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۰۳

۰۷ دی ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک