امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۰,۴۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

آماده 1024 Recovered 300x190 - تحولی عظیم در انتقال داده‌ها در راه استتورکمن نیوز: یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا، به بررسی تریون‌ها (trion) پرداخته و روشی برای انتقال داده‌ها با حجم و سرعتی بسیار بالا یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ تریون نوعی تحریک موضعی شامل سه شبه‌ذره باردار است. البته خود تریون هم نوعی شبه‌ذره است و تا حدی به اکسیتون که در عایق‌ها و نیمه‌رساناها و برخی مایعات وجود دارد، شبیه است.

محققانی از کالیفرنیا به بررسی تریون‌های تیره در نوعی نیمه‌رسانا با نام دی‌سلنید تنگستن تک‌لایه‌ای اولتراکلین (WSe2) پرداختند و توانستند ظرفیت و شکل انتقال اطلاعات را تغییر دهند.

تریون در نیمه‌رساناهایی مانند WSe2 به شکل پیوند کوآنتومی با سه ذره باردار هستند. یک تریون منفی حاوی دو الکترون و یک حفره و یک تریون مثبت حاوی دو حفره و یک الکترون است. یک حفره، فضای خالی الکترون در نیمه‌رساناست که مانند یک ذره باردار مثبت رفتار می‌کند. از آنجایی‌که یک تریون دارای سه ذره دارای فعل و انفعال با یکدیگر است، بیش از یک الکترون می‌تواند اطلاعات جابه‌جا کند.

بیشتر ابزارهای الکترونیکی موجود با استفاده از تک تک الکترون‌ها می‌توانند الکتریسیته را هدایت و اطلاعات را منتقل کنند، اما از آنجایی‌که تریون‌ها مجموعه‌ای از بار منفی الکتریکی را حمل می‌کنند، حرکت آنها را می‌توان با استفاده از میدان الکتریکی کنترل کرد. بنابراین می‌توان از تریون‌ها به عنوان حامل اطلاعات استفاده کرد. تریون‌ها در مقایسه با الکترون‌ها، چرخش‌های قابل کنترل، شاخص‌های اندازه حرکت و ساختار عالی درونی دارند که این ویژگی‌ها، آنها را برای استفاده در رمزگذاری اطلاعات مناسب می‌کنند.

تریون‌ها را می‌توان به انواع روشن و تیره که هر یک ویژگی‌های چرخشی منحصر به ‌فردی دارند تقسیم‌بندی کرد. یک تریون روشن، حاوی یک الکترون و یک حفره است که حفره خلاف الکترون می‌چرخد و یک تریون تیره هم یک الکترون و یک حفره دارد که در جهت الکترون می‌چرخد. تریون‌های روشن به سرعت به نور پیوسته و به اندازه کافی از خود نور متصاعد می‌کنند که این وضعیت موجب تخریب سریع آنها می‌شود، ولی این پیوستن به نور در تریون‌های تیره به کندی انجام می‌شود و بدین ترتیب تخریب آنها هم بسیار آهسته‌تر از تریون‌های روشن صورت می‌گیرد. در واقع طول عمر تریون‌های تیره ۱۰۰ برابر تریون‌های روشن است و این طول عمر بالا به آنها کمک می‌کند اطلاعات را در مسافت‌های بسیار طولانی‌تر منتقل کنند.

محققان کالیفرنیا در تلاش‌اند دو نوع تریون تیره و روشن تولید کرده و رمزگذاری اطلاعات در آنها را کنترل کنند. آنها می‌گویند می‌توان با استفاده از تریون‌های تیره که طول عمر بالایی دارند و افزایش پهنای باند وای-فای در خانه، اطلاعات و داده‌ها را با حجم و سرعت بیشتری نسبت به شرایط فعلی منتقل کرد.

این محققان می‌گویند، چنانچه بتوان با استفاده از تریون‌ها، داده‌ها را منتقل کرد، فناوری اطلاعات نسبت به گذشته بسیار غنی‌تر خواهد شد. تاکنون مانع اصلی استفاده از تریون‌ها، طول عمر کم تریون‌های روشن بود، اما اکنون با شناسایی تریون‌های تیره می‌توان به این مشکل غلبه کرد و در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد تحولی عظیم در انتقال داده‌ها باشیم.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز