امروز : پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    66055

  • /
  • تاریخ :

    ۲۴ آذر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اولی های تورکمن صحرا ۴ 1 300x169 - تحلیل موقعیت یاش‌اولی های گنبدکاووس(قسمت اول)تورکمن نیوز: یاش‌اولی ها(ریش سفیدان یا سن بزرگها) یک گروه از افراد مسن و میانسال می باشند که معتقدند ترکمن ها برای گرفتن حق خود هیچ راهی غیرازانتخابات ندارند و آن هم فقط با نمایندگان منتخب خودشان در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی محقق خواهد شد.

گروه یاش‌اولی های گنبدکاووس در هر دوره ی انتخابات مجلس و شوراها یک سال مانده به انتخابات کار خود را به صورت جسته و گریخته شروع می کنند. با نزدیک شدن به زمان انتخابات جلسات آنها بیشتر و فشرده تر می شود.

تاریخ پیداش آنها در انتخابات شورای اول شهرستان گنبدکاووس بر می گردد که در دور اول انتخابات شوراها پیروز شدند و توانستند تمام کرسی ها شورای شهر را تصاحب نمایند در دومین و سومین دوره ی شوراها به دلیل تشدت و تفرق بیشتر ترکمن ها ناکام بودند وبه جز یکی دو نفر حکیم گلدی زاده در شورای دوم و خانم عایشه محمدی در شورای سوم را نتوانستند وارد شورای شهر کنند.

در شورای چهارم پیروز مطلق بودند و در شورای پنجم اکثریت را به دست آوردند. یک بار نیز در انتخابات مجلس دهم نامزد خود را با قاطعیت تمام به کرسی نمایندگی نشاندند و مشروعیت لازم را برای فعالیتهای بعدی کسب کردند.

یکم، فلسفه پیدایش یاش‌اولی ها:
در منطقه ی ترکمن صحرا شکاف های محلی (قومی، فارس – ترکمن)و شکاف های مذهبی(شیعه – سنی) هنوز جای خود را به شکاف های مدرن سیاسی و ملی(اصلاح طلب – اصولگرا و چپ – راست) نداده است یعنی بی اعتمادی به یکدیگر در حدی است که در انتخابات شوراهای شهر و روستا و مجلس نمی توانند در کنار یکدیگر بنشینند و کاندیدای مشترک معرفی نمایند. فارس ها فکر می کنند اگرترکمن ها نماینده مجلس و شورای شهر شوند خواست آنها را نمی توانند نمایندگی کنند و متقابلاً در میان ترکمن ها هم چنین تفکری وجود دارد.

در انتخابات شورای شهر گذشته شورای اصلاح طلبان گنبدکاووس که متشکل از فارس ها و ترکمن ها بودند، چهار نفر فارس و ترکمن را برای لیست مشترک پیدا نکردند. اینکه بگوییم ترکمن و فارس و شیعه و سنی با هم برادر هستند ادعایی بیش نیست. تحقق این آرزو حداقل یک قرن کار فرهنگی عمیق می خواهد که متاسفانه ما هنوز نداریم. رویه های موجود نیز حداقل این شکاف را ترمیم نمی کند.

دوم، ساختار یاش‌اولی ها:
گروه یاش‌اولی ها یک ساختار مدرن و مدون و مکتوب از پیش طراحی شده و در چارچوب اساسنامه و مرامنامه بوجود آمده باشند نیستند. تا در چارت تشکیلات آنها رده های مختلف تصمیم گیری و جایگاه افراد و موقعیت و شرح و ظایف آنها مشخص شده باشد. یک ساختار سیال و شفاهی است و افراد زیادی با تفکرات گوناگون در آن وجود دارند و تنها وجه مشترک آنها ترکمن بودن است و هدف نیز به قدرت رساندن ترکمن ها در قالب های رسمی است.

سوم،پاسخ گویی یاش‌اولی ها:
به نظر می رسد یاش‌اولی ها بعد از انتخاب شدن نمایندگان خود چندان کاری با کار آنها ندارند و نمایندگان آنها چه در شورای شهر و چه در کسوت نمایندگی مجلس کار خودشان را به صورت مستقل ادامه می دهند. چون خودِ یاش‌اولی ها هم همه یک تفکر مستقل و منسجم و هماهنگ شده یا اهداف و برنامه ی از پیش طراحی شده ای ندارند که بوسیله آن نمایندگان خود را در شورای شهر یا مجلس به خاطر عدم تحقق آنها باز خواست نمایند. بنابراین طبیعی است یک کمیته یا کمیسیونی هم برای ارزیابی کار آنها نباشد.

✍️ امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز