امروز : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۶۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    15687

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:47 | ۱۵ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Mashahir 300x250 - تجلیل از فرهیختگان بومی، برنامه ارزشمند فرهنگییادداشت-ترکمن نیوز- مشاهیر، فرهیختگان و نخبگان هر قومی از سرمایه های اجتماعی ، معنوی و پشتوانه ی فرهنگی آن قوم محسوب می شوند و معرفی آْنان به نسل جوان برای الگوسازی و استفاده از تجارب آنان کار فرهنگی موثری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، برگزاری آیین های تجلیل از چهره های شاخص شعر ، موسیقی و ادبی نوعی امر به معروف است و برای نسل جوان نوعی الگوهای ارزشی معرفی می کند و اگر نسل جوان و آینده ساز ما مفاخر قوم خود را بشناسد با توجه به علایق خود از تجربیات زندگی این فرهیختگان و اندیشه های آنان می توانند بهره های لازم را ببرند و در آینده سهمی در غنای فرهنگ قومی داشته باشند.
دوستان قبول دارند که کار در عرصه های فرهنگی ارزش خاص خود را دارد به ویژه در دنیای پرتلاطم امروزی که با رشد فزاینده ارتباطات مجازی و تبلیغات گسترده غول های رسانه ای موضوع تهاجم فرهنگی بسیار جدی است و فرهنگ و آداب و رسوم قومی در معرض تاثیر دیگر فرهنگ ها قرار دارد ارزش کار مفاخر فرهنگی ما دوچندان نمایان می شود و حفظ و اعتلای فرهنگ هویت ساز قومی که بخشی از هویت ملی را شکل می دهد بیشتر آشکار می شود.
خوشبختانه از چند سال اخیر به این طرف به همت جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی در برخی شهرها برای ارج نهادن به تلاش های فرهیختگان و نخبگان عرصه فرهنگی و هنری ، آیین های تجلیل از چهره های شاخص برگزار شده است و این تجلیل ها گرچه ارزشمند است ولی کافی نیست و ما در این مسیر باید قدم‌های بلندتر با سرعت و شتاب بیشتری برداریم.
اما چگونه می توان این مسیر را با سرعت و شتاب بیشتری طی کرد؟ چگونه می توان این مراسم ها را فراگیرتر و مرسوم تر نمود؟
به نظر نگارنده ایجاد یک نهاد مستقل مردمی که وظیفه آن تجلیل از مفاخر ، نخبگان و فرهیختگان قوم ترکمن باشد می تواند یکی از راهها باشد. ما در این موضوع در ماه های اخیر با تعدادی از دوستان فرهنگی صحبت هایی داشتیم و با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نیز مذاکراتی انجام شده است و نیز پیگیری هایی نیز از دفتر مدیرکل امور اجتماعی استانداری گلستان انجام شده و در ادامه موضوع از طرف برخی دوستان در حال پیگیری است و امیدواریم با تلفیقی از تجربه و جوانی و مشارکت علاقمندان شکل بگیرد.
ایجاد چنین نهاد مردمی که یک ضرورت است می تواند نقش پلی میان سرمایه‌های دیروز و نسل امروز را ایفا بکند و زمینه های مشارکت مردمی در کارهای فرهنگی را بیشتر بکند.از طرفی چنین نهادی ستاد های مردمی و موقت نقاط مختلف را همگرا و توان افزایی ایجاد بکند و ضمن دائمی شدن و کاراتر شدن این ستادها وحدت رویه ای نیز مرسوم گردد در عین حال یک نهاد مستقل فرهنگی و شناخته شده بهتر می تواند حمایت های مادی و معنوی بخش های دیگر از جمله بخش دولتی را جذب و هدایت بکند . چه بسا برخی دستگاه ها و متولیان امور فرهنگی در جامعه برای اجرای برنامه های فرهنگی نیاز به خدمات چنین نهادهای مردمی داشته باشند که به فرهنگ بومی محلی اشراف دارد.
نهادی که با ترکیب نمایندگانی از نقاط مختلف تشکیل می شود و با همفکری و تبادل نظر اعضای تشکیل دهنده می تواند نوعی انسجام در اجرای برنامه های فرهنگی از جمله تجلیل از مفاخر را شکل دهد و برنامه ریزی و انجام فراخوان های لازم را به عهده بگیرد.
در نهایت اینکه ظرفیت کار در این عرصه زیاد است و ما نخبگان فرهنگی ، هنری و ادبی بسیاری داریم که با عشق به مردم و فرهنگ قومی شبانه روز تلاش می کنند و چه بسا بسیاری از انها در گمنامی و غریبانه از بین ما رفته اند و ارج نهادن به یک عمر تلاش های فرهنگی و هنری آنها کمترین کاری است که ایل می تواند برای فرزندان شایسته خود انجام دهد و با نهادی مردمی با ظرفیت های بالای توانایی می توان امیدهای زیادی داشت که در غنای فرهنگی قوم کارهای ارزشمندی انجام داد.

منبع: پایگاه خبری ترکمن های ایران

نور محمد دانشمند

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز