لطف آباد - تبادل کالا با ترکمنستان در مرز لطف آباد با حفظ منافع ایرانترکمن نیوز:  معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: با پیگیری انجام شده برای سهولت تبادل زمینی کالا و تسهیل تجارت با کشور ترکمنستان، تبادل کالا در مرز زمینی لطف آباد با رعایت منافع جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  علی رسولیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ۱۱ آذر ماه امسال ترکمنستان پس از ۹ ماه تعطیلی، گذرگاه مرزی آرتیق را به روی لطف‌آباد گشود اما این گشایش با محدودیتهایی همراه بود.

وی ادامه داد: بر این اساس کامیونهای حامل بار صادراتی تا لطف‌آباد طی طریق کرده اما در محل مرز بدون راننده، تحویل کشنده ترکمنستانی شده و از آنجا تا مقصد در داخل خاک کشور همسایه حمل می‌شوند و بابت آن باید عوارضی از سوی کامیونهای ایران به دولت ترکمنستان پرداخت می‌شد که مورد قبول جمهوری اسلامی ایران واقع نشد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: با تصمیمات اتخاذ شده، از این پس کشنده به داخل خاک ایران آمده و کالا را به کشور ترکمنستان حمل می‌کند بدون اینکه عوارضی پرداخت شود، به این صورت کشور ما متحمل پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهد بود.

کالاهای صادراتی و ترانزیتی از طریق سه گذرگاه مرزی لطف‌آباد، سرخس و باجگیران استان خراسان رضوی به ترکمنستان حمل می‌شوند که این سه گذرگاه مرزی اسفند پارسال در پی شیوع کرونا از سوی کشور همسایه بسته شدند.

ترکمنستان پس از چند ماه ابتدا مسیر ریلی سرخس و سپس مرز زمینی لطف‌آباد را با اعلام شرایط محدودکننده برای عبور کامیونهای ایرانی گشود.

مرز لطف آباد اغلب ویژه صادرات کالاهایی است که مقصد آن کشور ترکمنستان است و مرز سرخس بیشتر محل عبور کالاهای صادراتی به مقصد کشورهای تاجیکستان و قزاقستان است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۰۵

۲۷ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

87262

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک