امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    103527

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:28 | ۱۷ آبان ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اردوغان 3 300x300 - تا زمانی اردوغان در راس کار باشد اقتصاد ترکیه بهبود نمی‌یابدترکمن نیوز – سید جلال ابراهیمی: رویکردهای اردوغان در پایین نگهداشتن بهره وام های اعتباری برای صنایع، اقتصاد ترکیه را به بن بست کشانده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه باباجان در برنامه حالق تی وی اظهار داشت:

• تا زمانی که آقای اردوغان در راس کار باشد اقتصاد ترکیه بهبود نمی یابد.

• رویکردهای اردوغان در پایین نگهداشتن بهره وام های اعتباری برای صنایع، اقتصاد ترکیه را به بن بست کشانده است.

• رئیس اتاق بازرگانی استانبول : بانک مرکزی ترکیه از اهداف اصلی دور شده و استقرار فاینانسال خود را به زیر ریسک های اقتصادی و پولی سوق داده است.

طبق یک نظرسنجی عمومی که نتایج آن اعلام شد 8/98 درصد از حزب CHP معتقدند که اقتصاد ترکیه روز به روز ضعیف تر می شود و ضعف مدیریتی دارد. از طرف دیگر 61 درصد از رای دهندگان به حزب عدالت و توسعه اظهار داشته اند که مدیریت اقتصاد ترکیه نادرست است.

عثمان اولگای گوشه نویس اقتصادی می نویسد بر اساس یافته های بنیاد تحقیقات اوراسیا 90 درصد از حزب ملی حرکت پارتی سی MHP و 2/98 از رای دهندگان HDP حزب دموکراتیک خلق معتقدند که اقتصاد ترکیه با مدیریت ضعیف اداره می شود و در این میان فقط 21 درصد از افراد معتقدند که اقتصاد ترکیه خوب اداره می شود.

ترکیه با توجه به تجربیات 50 سال اخیر در اقتصاد و آ؛زمون و خطاهای متعدد از زمان اجویت، و تورگوت اورال و مدیریت مالی به روش دوره اقتدار اک پارتی با تورم و کاهش بیش از حد ارزش پولی کشور به بن بست در حوزه مدیریت اقتصادی می رسد.

دکتر سید جلال ابراهیمی در ادامه گفت:  با توجه به این که ترکیه با سرمایه های پذیرفته شده خارجی و بانک های خارجی تاسیس شده در آن و مشارکت های سرمایه گزاری خارجی و جوینت وینچرهای سرمایه گزاری قسمتی از اقتصاد خود را مدیریت می کند. شرایط فعلی تورم و از دست دادن ارزش پول ملی در برابر دلار جذب سرمایه خارجی برای ترکیه مشکل خواهد شد و اقتصاد کشور با ریسک های فراوانی مواجه خواهد گردید.

در حالی که روند تورم در ایالات متحده آمریکا در 5 درصد باعث وحشت جامعه اقتصادی آن کشور شده است و در شرایطی که بانک های مرکزی 19 کشور تصمیم به افزایش نرخ بهره گرفته اند بانک مرکزی جمهوری ترکیه شاهد افزایش تورم 20 درصدی است.

گفته می شود آینده اقتصاد ترکیه بار دیگر قربانی سیاست شده است و اقتصاد ترکیه به صورت دستوری با پیروی از سیاست رهبری حزب اک پارتی به کاهش نرخ بهره ادامه می دهد.

اردال باغچه وان رئیس اتاق بازرگانی استانبول اعلام کرده است که بانک مرکزی ترکیه از اهداف اصلی و چهارچوب های تعریف شده دور شده و استقرار فاینانسال خود را به زیر ریسک های اقتصادی و پولی سوق داده است.

چندی پیش علی باباجان در برنامه رهبران که از شبکه حالق تی وی پخش شد گفته بود تا زمانی که آقای اردوغان در راس کار باشد اقتصاد این کشور بهبود نمی یابد و در شرایط حاظر اگر 10 اقتصاددان برنده جایزه نوبل هم بیایند نه من نه آنها نمی توانند کاری انجام بدهد.

باباجان پس از 13 سال خدمت در دولت های مختلف می گوید :
باید بپذیریم که رویکرد آقای اردوغان اقتصاد ترکیه را به بن بست کشانده است عثمان اولگای گوشه نویس اقتصادی ترک معتقد است تا زمانی که بانک مرکزی ترکیه در چهارچوب تفکر و دکترین اردوغان به تقلیل بهره بانکی ادامه می دهد و در شرایطی بانک های مرکزی بسیار از کشورها به افزایش نرخ بهره بانکی تن داده اند و به رقابت صادراتی با تخصیص وام های کم بهره به صنایع عامل فقیر شدن جامعه و افزایش تورم شده است صنایع با وام های با بهره نازل تن داده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز