روسای جمهور ایران و ترکمنستان بر توسعه مبادلات تجاری 300x200 - تاکید روسای جمهور ایران و ترکمنستان بر توسعه مبادلات تجاریترکمن نیوز: رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه دو کشور، بر ضرورت تلاش مسئولان دو کشور برای توسعه و تحکیم بیش از پیش و همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران – عشق‌آباد در راستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛حسن روحانی در تماس تلفنی «قربانقلی بردی محمداُف» رئیس جمهور ترکمنستان با وی، با تبریک عید سعید قربان به عنوان عید بزرگ همه مسلمانان جهان به دولت و ملت ترکمنستان، گفت: توسعه روابط و همکاری‌ها با ترکمنستان برای ما حائز اهمیت است، چراکه دارای تاریخ و فرهنگی مشترک و حُسن همجواری در طول قرن‌ها بوده‌ایم و همواره بین دوملت دوستی و همکاری برقرار بوده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز همه کشورهای دنیا با بیماری کرونا مواجه بوده و باید یکدیگر را برای مبارزه با این ویروس کمک و یاری کنیم، اظهار داشت: ایران آمادگی همکاری با ترکمنستان در زمینه بهداشتی و درمانی و مقابله با کرونا را داشته‌ و خواهد داشت و باید ارتباط مسئولان و تبادل تجربیات دو کشور در این راستا بیش از پیش ادامه داشته باشد.
روحانی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا موجب کاهش تبادلات تجاری و مناسبات اقتصادی دو کشور شده است، اظهار امیدواری کرد در ماه‌های آینده با کنترل بیشتر این بیماری و تلاش مسئولان دو کشور شاهد توسعه بیش از پیش همکاری‌ها و مناسبات در عرصه‌های مختلف اقتصادی و تجاری فی‌مابین باشیم.
رئیس جمهور برخی اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات حمل و نقل و برقراری تبادل کالا بین دو کشور نظیر ایجاد پل جدید جاده‌ای در مرز سرخس و از سرگیری تردد در مسیر ریلی را در راستای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی فی‌مابین مثبت ارزیابی کرد و بر اهتمام نسبت به ادامه این تلاش‌ها تاکید کرد.
قربانقلی بردی محمداف رئیس‌جمهور ترکمنستان نیز در این گفتگو با تبریک عید سعید قربان به عنوان یکی از اعیاد مقدس جهان اسلام به دولت و ملت ایران، افزود: عید قربان نماد انسان دوستی، رحمت و سخاوت است و امیدوارم این عید برای همه مردم جهان، صلح، ثبات و رحمت را به دنبال داشته باشد.
رئیس‌جمهور ترکمنستان با اشاره به روابط و همکاری‌های ریشه دار و تاریخی دو کشور، اظهار داشت: خوشبختانه ایران و ترکمنستان در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی مناسبات و اشتراکات بسیار خوبی با هم دارند.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۶

۰۹ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80060

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک