قزاقستان 300x203 - تاکید ایران و قزاقستان بر همکاری های استانیترکمن نیوز:  در دیدار محسن فغانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر آلماتی با آماندیک باتالوف استاندار آلماتی راه‌های توسعه مناسبات دو کشور به ویژه همکاری‌های استانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ در این دیدار آماندیک باتالوف استاندار آلماتی با اشاره به مذاکرات روسای جمهور دو کشور ایران و قزاقستان در سال ۲۰۱۶ به عنوان زمینه ساز توسعه مناسبات دوجانبه؛ از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان در زمینه‌های صنعت، کشاورزی و گردشگری، آمادگی خود را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف اعلام کرد.
سرکنسول کشورمان نیز با اشاره به روند رو به رشد مناسبات دو کشور و مشترکات تاریخی و فرهنگی از توانمندی‌های استان‌های مختلف ایران در زمینه تولید میوه، تره بار، گل و گیاه، شیلات و گردشگری سلامت برای همکاری با استان‌های قزاقستان اعلام آمادگی کرد.
فغانی همچنین امضای موافقتنامه موقت تجارت ترجیهی با اتحادیه اوراسیا از سوی ایران را که قزاقستان نیز در آن عضویت دارد و همچنین قرارداشتن دو کشور در ساحل دریای خزر را زمینه ساز توسعه همکاری‌های دو طرف نامید.
استاندار آلماتی با اشاره به اهمیت ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه گفت: برای قزاقستان همکاری و توسعه تجاری با ایران از اهمیت زیادی برخوردار است و بر توسعه سطح مناسبات دوجانبه تاکید کرد.
در پایان این دیدار، سرکنسول ایران با بازدید از برخی طرح‌های کشاورزی، کارخانجات و صنایع استان آلماتی از نزدیک با توانمندی‌های این استان آشنا شد.
استان آلماتی قزاقستان که مرکز آن شهر تالدی کورگان در ۳۰۰ کیلومتری شهرآلماتی بزرگترین شهر قزاقستان قرار دارد که تا سال ۱۹۹۷ پایتخت جمهوری قزاقستان بود.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع: iribnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۶

۲۲ آبان ۱۳۹۹

کد خبر :

85617

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک