امروز : دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    79634

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:58 | ۰۲ مرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مسئولین 300x200 - تالار عقد و عروسی محل شیوع کرونا نیست!ترکمن نیوز:  تصویب” قانون موثر” در هرمکان و هر دولتی، مزایای فراوان دارد؛ از جمله اینکه افراد با در نظر گرفتن قوانین و چارچوب های تعیین شده رفتار می کنند و ثمره رفتار قانونمند افراد جامعه، انظباط وآرامش اجتماعی است که همه از آن بهره مند می شوند.

به تعبیر دیگر یکی از عوامل ایجاد انظباط در سطح جامعه ، وجود قانون مکتوب و موثر است ولی آرامش اجتماعی “صرفا با قانون خوب” و افراد قانونمدار محقق نمی شود و عناصر دیگری نیز در گسترش و تثبیت انظباط اجتماعی در سطح جامعه دخیل هستند که میزان تاثیر گذاری آنها در ایجاد آرامش و انظباط به مراتب بیش از قانون است .

احساس مسئولیت نسبت به هم نوعان و افراد جامعه و احترام گذاشتن به حقوق اطرافیان، عناصری هستند که اگر از سوی افراد جامعه جدی و مهم تلقی شوند، آرامش و نظم اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

بنابر این، نظم و آرامش محصول دو عامل، قانون و مسئولیت پذیری افراد است. اما نکته ظریف اینجاست که نظم حاصل از قانون ممکن است شکننده و ناپایدار باشد ؛ اما نظم حاصل از مسئولیت پذیری و درک متقابل اطرافیان، پایدار است .

این چند سطر مقدمه ای است تا به محور اصلی این یاداشت بپر دازم :

همه واقف هستیم که کرونا در گنبد کاووس شیوع پیدا کرده است و هر شخصی به سهم خود می تواند هم در شیوع کرونا نقش داشته باشد و هم در کنتر آن .

کاسبی که در محل کسبش ماسک می زند و پشت شیشه مغاز ، جمله کوتاهی با این عنوان : بدون ماسک وارد نشوید” نصب می کند؛ نمونه ای از یک شهروند مسئولیت پذیر است و چه بسا هر یک از ما چنین افراد فهیمی را دیده باشیم .

تاسف باراست که در چنین روزهایی، یعنی روزهای شیوع کرونا، مجالس جشن و عقد آن هم با حضور جمعیت زیاد در یکی ازسالن های شهر بر پاست و با هیچ تذکر و پندی هم حاضر نیست مجلس خود را تعطیل کند.

برگزاری مراسمات مکرر در این تالار و حضور حداکثری اطرافیان عروس و داماد در چنین مجالسی، ذهن آدمی را به این سمت هدایت می کند :

کرونا در تالارهای عقد حضور ندارد!
کرونا با مهمانان عقد کاری ندارد!
کرونا با عروس و داماد و مهمانان مجلس معامله می کند!
شادی چند ساعته را به مهمانان می دهد و در قبال آن جان آنها را می ستاند و درد و رنج بی شماری را به مهمانان تحمیل می کند!

از مدیر سالن عقد بابت برگزاری بی وقفه جشن ها ، آنهم “در شرایط سخت و دشوار کرونایی “بایستی تشکر کرد و به همه مهمانانی که در چنین مراسماتی شرکت می کنند، بایستی
” نشان عالی شهروندان مسئولیت پذیر” اعطا نمود!

با این وضع موجود، چگونه انتظار داشته باشیم که کرونا در گنبد کاووس کنترل شود؟

 

✍️ شکور زیرک

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز