امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112707

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:02 | ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اخبار ترکمن – کنفرانس بین المللی افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی به ابتکار شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در 25 الی 26 جولای در تاشکند برگزار گردید.

افغانستان تاشکند 1 - تاشکند میزبان کنفرانس بین المللی "افغانستان، امنیت و توسعه اقتصادی"

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «کنفرانس افغانستان» با حضور بیش از 100 شرکت کننده از 20 کشور و همچنین سازمان های بین المللی برجسته، سازمان ملل متحد، سازمان خواربار و کشاورزی، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی و سازمان همکاری اقتصادی برگزار شد.

ریاست هیئت ایرانی در این کنفرانس را آقای حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور اسلامی ایران در امور افغانستان بر عهده داشت.

این کنفرانس به منظور ترویج یک مذاکره سازنده و توسعه رویکردهای توافق شده برای ایجاد گفتگو با مقامات جدید افغانستان با در نظر گرفتن منافع مردم افغانستان و جامعه جهانی تشکیل شده است.

در این کنفرانس مسائل بازسازی پس از جنگ در افغانستان، اجرای پروژه های بشردوستانه و زیربنایی با هدف ایجاد شرایط برای دستیابی به ثبات و صلح در این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین به اجرای قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در 11 ژوئیه سال جاری به ابتکار شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در مورد تقویت ارتباط بین آسیای مرکزی و جنوبی به تصویب رسیده است و بر اهمیت کلیدی افغانستان برای صلح بین المللی، امنیت و توسعه پایدار تاکید می کند، توجه ویژه ای گردید.

افغانستان تاشکند 2 - تاشکند میزبان کنفرانس بین المللی "افغانستان، امنیت و توسعه اقتصادی"

ایجاد زیرساخت های حمل و نقل و ارتباطی که آسیای مرکزی و جنوبی را به هم پیوند می دهد و راه آهن ترمز- مزار شریف- کابل- پیشاور که افغانستان را به یک پل زمینی فرامنطقه ای تبدیل می کند، نقش اصلی را در این زمینه ایفا می کند.

در شرایط سخت سیاسی، اقتصادی و بشردوستانه کنونی جهان، تلاش های مشترک برای ادغام کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی از جمله افغانستان در سیستم حمل و نقل بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این کنفرانس بین المللی ادامه منطقی رویدادهای بین المللی است که پیش از این به ابتکار شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان مانند «فرایند صلح، همکاری امنیتی و همکاری منطقه‌ای» از 27 مارس 2018 و «آسیای مرکزی و جنوبی: پیوندهای منطقه‌ای، چالش ها و فرصت ها» از 15 الی 16 جولای سال 2021 برای تضمین صلح، ثبات و توسعه پایدار در فضای وسیع اوراسیا که از اهمیت راهبردی برخوردار است در پایتخت ازبکستان برگزار گردید.

افغانستان تاشکند 3 - تاشکند میزبان کنفرانس بین المللی "افغانستان، امنیت و توسعه اقتصادی"

اولاً، کنفرانس فعلی به توسعه پیشنهادها و اقدامات خاص برای استفاده از پتانسیل آسیای مرکزی در زمینه صادرات خدمات حمل و نقل بین کشورهای جنوب شرقی آسیا و سایر مناطق جهان کمک خواهد کرد. انتظار می رود که در نتیجه همکاری حمل و نقل افغانستان با سایر کشورها، تولید ناخالص داخلی منطقه ای حداقل تا 10 سال آینده دو برابر شود. البته ساخت راه آهن ترمز- مزار شریف- کابل- پیشاور در این زمینه نقش اساسی دارد. لازم به ذکر است که اخیراً در خاک افغانستان با مشارکت متخصصین ازبکستان، افغانستان و پاکستان کار تعیین مسیر ریلی راه آهن افغانستان و تهیه امکان سنجی پروژه آغاز شده است.

ثانیاً، ساخت راه آهن به تقویت تعامل سیاسی و اقتصادی بین مناطق آسیای مرکزی و جنوبی کمک خواهد کرد. از سوی دیگر، بازار بزرگی را برای کشورهایی مانند پاکستان، ایران، هند و افغانستان ایجاد خواهد کرد. این به نوبه خود، پیش نیازهای اقتصادی جدید، فرصت هایی برای توسعه پایدار و تقویت صلح و ثبات را ایجاد می کند.

ثالثاً، اجرای این طرح موسوم به «پروژه قرن» کوتاه ترین دسترسی را برای کشورهای آسیای مرکزی به بنادر اقیانوس هند و خلیج فارس فراهم می کند و باعث ارتقای همکاری جنوب آسیا با بازارهای اروپا و چین می گردد.

به طور کلی، ساخت راه آهن “ترمز – مزار – شریف – کابل – پیشاور” نزدیک‌ترین، ارزان‌ترین و امن‌ترین کریدور را ایجاد می‌کند که فرصت‌های بزرگی را برای برقراری صلح بلندمدت در کشور همسایه فراهم می کند. این راه آهن چهره مناطق ما را به کلی تغییر خواهد داد.

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز