امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    106191

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:45 | ۲۳ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اف 300x151 - تاشکند برای مقابله با تروریست‌ها نیازی به پیمان امنیت جمعی نداردترکمن نیوز:  رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» گفت: ازبکستان برای حل و فصل مشکلات خود با تروریست‌ها نیازی به سازمان پیمان امنیت جمعی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «بختیار ایرگاش‌اف» اظهار کرد: ازبکستان برای حل و فصل مشکلات خود با تروریست‌ها نیازی به سازمان پیمان امنیت جمعی ندارد و می‌تواند مستقیماً از روسیه درخواست کمک کند.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس ضمن سخنرانی در نشست فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: از آنچه که در قزاقستان رخ داد، ازبکستان باید درس بگیرد. چون نگاه سازمان دهندگان ناآرامی‌ها به آن کشور دوخته شده است.

گروهی از کارشناسان گمان کردند که اکنون «تاشکند» به سمت سازمان پیمان امنیت جمعی حرکت خواهد کرد.

ارتش ازبکستان همیشه با شبه نظامیان به تنهایی مقابله کرده است

«بختیار ایرگاش‌اف» رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» با اشاره به سخنرانی «الکساندر لوکاشنکو» تاکید کرد که ازبکستان برای حل و فصل مشکلات خود با تروریست‌ها نیازی به سازمان پیمان امنیت جمعی ندارد.

ایرگاش‌اف اظهار داشت: ازبکستان از اواخر سال‌های ۱۹۹۰ میلادی قرن گذشته در مقابله با تکاپوهای تروریست‌ها و افراط گرایان تجربه خود را دارد. ازبکستان تجربه مبارزه مستقل با حملات مستقیم مسلحانه را دارد. اجازه دهید تهاجم شبه نظامیان را در سال ۲۰۰۰ میلادی به استان «سرخان دریا»، زمانی که صدها تروریست وارد خاک ما شدند، به شما یادآوری کنم. ازبکستان همچنین بر تکاپویی کودتای مسلحانه ضد قانون اساسی در «اندیجان» نیز فائق آمده است.

به گفته وی، ارتش ازبکستان همواره با چنین تهدیداتی مقابله کرده است و هرگز پیش از این نیازی به ورود نیروهای مسلح کشورهای دیگر برای حل این مشکلات نبوده است.

این کارشناس در عین حال خاطرنشان کرد: مقامات ازبکستان و به طور کلی جامعه ازبکستان این درک را دارند که احتمال خطر ناآرامی‌ها با مشارکت هسته‌های تروریستی و افراطی مخفی وجود دارد.

رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» ادامه داد: ازبکستان به خوبی می‌داند که هسته‌های منفعل  تروریست‌های «داعش» و «تحریر الشام» یعنی «کتیبه التوحید والجهاد» و «کتیبات امام البخاری» وجود دارند. مهاجرانی از ازبکستان نیز در صفوف آنها در سوریه جنگ کردند. هیچ کس پنهان نمی‌کند که هم اکنون واعظان و افرادی را در خاک ازبکستان استخدام کرده اند اما نیروهای امنیتی به طور فعال مبارزه می‌کنند و این مهمترین امر است.

این کارشناس معتقد است که در ازبکستان هیچ توهمی در این مورد وجود ندارد. مقامات می‌دانند که این تهدید بوده، هست و خواهد بود و باید با آن با هوشیاری مبارزه کرد. به این دلیل در پایان سال گذشته میلادی در این کشور چندین هسته افراط گرایان غیرعلنی از بین برده شده است.

وی افزود: حتی اگر چند صد شبه نظامی بخواهند به ازبکستان حمله کنند یا در داخل کشور شورش برپا کنند یا هر دو مورد در کشور بوجود آید، ما قدرت و پتانسیل کافی برای فائق آمدن بر این تهدیدات را داریم.

ایرگاش‌اف بیان کرد: از سوی دیگر، اگر هر دو موضوع در آن واحد برای کشور بوجود آید، آن زمان ازبکستان ممکن است به حمایت نیاز داشته باشد. اما فکر نمی‌کنم که این کمک، سازمان پیمان امنیت جمعی باشد. ازبکستان با روسیه قرارداد هم پیمانی امضا کرده است. اگر شرایط کاملاً بحرانی باشد، آن وقت ازبکستان می‌تواند با همکاری روسیه بر اساس این قرارداد این یا دیگر مشکلات را حل و فصل کند.

این کارشناس همچنین تاکید کرد: چنین احتمالی تنها در صورتی است که با بیش از هزار شبه نظامی مسلح درگیر باشد، بررسی خواهد شد.

این کارشناس ازبک گفت: ما خودمان می‌توانیم با چند صد تروریست مقابله کنیم. ما برای این کار از پتانسیل نیروهای مسلح، سازمان‌های ویژه، سازمان‌های امنیتی، نیروهای عملیات ویژه برخودار هستیم.

آیا سخنان «لوکاشنکو» درست و منطقی است؟ 

پس از کودتای دولتی در قزاقستان برخی از کارشناسان ضمن یادآوری ناآرامی‌های تاجیکستان، قرقیزستان و افغانستان، فرضیات خود را آغاز کردند و پیش‌بینی سناریوی وحشتناکی برای ازبکستان کردند. به گفته آنها، تنها راه خروج از این وضعیت، پیوستن به سازمان پیمان امنیت جمعی است.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس نیز در این مورد اظهار نظر کرد.

وی گفت: از آنچه که در قزاقستان رخ داد، ازبکستان باید درس بگیرد. چون نگاه سازمان دهندگان ناآرامی‌ها به آن کشور دوخته شده است.

ایرگاش‌اف رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» معتقد است که ازبکستان نباید برای چنین اظهاراتی اهمیت زیادی قائل شود. چون مقامات این کشور تمام شرایط و اوضاع را به خوبی درک می‌کنند.

وی افزود: ازبکستان می‌داند که تهدید افراط گرایی و تروریسم چیست. مقامات تهدیدات ناشی از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان را که رویای ایجاد خلافت در آسیای مرکزی را در سر می‌پرورانند، درک می‌کنند. توهمی در کشور ما وجود ندارد، آسودگی خاطر وجود ندارد، مقامات برای پاسخ به این ستیزه جویی‌ها آماده می‌شوند و فکر نمی‌کنم ورود ازبکستان به سازمان پیمان امنیت جمعی امروز محتمل‌ترین سناریو باشد.

این کارشناس معتقد است وضعیت در قزاقستان انگیزه‌ای برای اینکه ازبکستان اسناد استراتژیک خود یعنی نظریه سیاست خارجی و دکترین دفاعی کشور را عوض کند، باشد. در این اسناد به طور دقیق درج  شده است که ازبکستان در سازمان‌های نظامی- سیاسی به عنوان عضو شرکت نخواهد کرد و اجازه استقرار پایگاه‌های نظامی کشورهای خارجی در خاک خود را نخواهد داد.

ایرگاش‌اف گفت: بدین دلیل رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی می‌توانند برای ترساندن ما، تهدیدات فرضیاتی را مطرح کنند، اما این دلیلی برای پیوستن ازبکستان به سازمان پیمان امنیت جمعی نخواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد که ازبکستان تجربه نافرجام کار با سازمان پیمان امنیت جمعی را دارد.

این کارشناس در پایان اظهار داشت: در سال ۲۰۱۰ میلادی سازمان پیمان امنیت جمعی نتوانست درگیری‌های بین قومیتی را که در جنوب قرقیزستان رخ داد، از بین ببرد. بنابراین فکر نمی‌کنم که ازبکستان به این سازمان بپیوندد. می‌توان با اطمینان گفت که رویدادهای قزاقستان دلیلی نمی‌شود که کشور ما موضع خود را در این موضوع تغییر دهد./فارس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز