امروز : پنج شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۶,۶۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مشترک سرمایه‌گذاری ازبکستان و قرقیزستان 300x209 - تاسیس بنیاد مشترک سرمایه‌گذاری ازبکستان و قرقیزستانترکمن نیوز:  ازبکستان و قرقیزستان بنیاد سرمایه‌گذاری مشترک با سرمایه معادل ۵۰ میلیون دلار تاسیس می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  تاسیس این بنیاد در چارچوب گفت‌وگوهای «آرتم نوویکوف» سرپرست نخست وزیر قرقیزستان و «سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در استان «فرغانه» توافق شده است.

طرفین در مورد ایجاد گروه کاری برای گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه گمرکی و اجرای طرح‌های سرمایه گذاری و طرح‌های تعاونی صنعتی مشترک با تعیین مراسم‌های معین، ابعاد و شرایط همکاری‌های مشترک به توافق رسیدند.

طرفین همچنین توسعه زمینه حمل و نقلی مانند جابجایی بین المللی برای توسعه جغرافیایی صادرات دو کشور و ورود آنها به بازارهای جدید را بررسی کردند.

دو طرف همچنین توسعه زیربناهای مشترک بازرگانی- لجستیکی و عمده فروشی در قلمرو دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

نوویکوف اظهار داشت: هم اکنون برای توسعه موقعیت اقتصادی مناطق مرزی می‌توانیم طرح‌های سرمایه گذاری را در زمینه‌هایی مانند تولید و تبدیل میوه و سبزیجات و مصالح ساختمانی، فرآورده‌های لبنی، گوشتی و کالباسی و همچنین عسل اجرا کنیم.

به گفته نوویکوف، تشدید همکاری‌های حمل و نقلی- ترانزیتی دو کشور شرط مهم توسعه تجارت و افزایش سطح مبادلات بازرگانی بین دو کشور است.

وی خاطرنشان کرد: قرقیزستان علاقمند به بررسی بازارهای جدیدمشترک برای صادرات فرآورده‌های کشاورزی، صنعت غذایی و صنعت و ورود به بازارهای افغانستان و پاکستان به طور ترانزیت از طریق قلمرو ازبکستان است.

مبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

در حال حاضر در ازبکستان ۵۷ شرکت با مشارکت سرمایه گذاران قرقیزستانی در زمینه‌های تولید مصالح ساختمانی، تولید شیرینی جات و کفش، خرده فروشی، خدمات در زمینه تغذیه عمومی، فعالیت تبلیغاتی، خدمات حمل‌ونقلی فعالیت می‌کنند.

در قرقیزستان نیز با مشارکت شهروندان ازبک ۵۱ واحد شرکت مشترک ایجاد شده است.

قرقیزستان استقلال ازبکستان ‌را در تاریخ ۲۹ سپتامبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۶ فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز