امروز : یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    102145

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:59 | ۱۵ مهر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سازی روستاها 300x202 - تاثیر سرمایه‌گذاری و توانمندسازی روستاها در توسعه کشورترکمن نیوز: روستاها مهم‌ترین منابع تولید و رفع نیازهای جامعه به شمار می‌آیند و توسعه هر کشوری به توسعه رفاه و آسایش در روستاها در ساختارهای مختلف اجتماعی و اقتصادی  بستگی دارد.

مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌های خویش فرمودند (اگر خواستار پیشرفت و توسعه کشور و نائل شدن به خودکفایی هستید باید در روستاها سرمایه گذاری کنید).

نامگذاری سال‌های متمادی با محوریت اقتصاد مقاومتی / تولید / اشتغال و اکنون سال 1400 نیز به سال تولید ؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها؛ نامگداری شده است.

با توجه به ظرفیت جامعه روستایی و اسکان و استقرار جمعیت ۲۰ میلیون نفری در جامعه روستایی و نقش آفرینی آن در رشد اقتصادی افزایش اشتغال و تولید کالاهای اساسی و استراتژیک و بستر مناسبی که برای تولید کشاورزی و دامی، صنعتی، خدماتی، حفاظت از محیط زیست، هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، حراست و نگهبانی از مرزهای کشور ایفا می‌کند.

اجرای پروژه های عمرانی صرف باید سمت و سوی خود را به توسعه پایدار و متوازن تغییر دهد، زیرا مشاهدات عینی و ملموس جامعه نشان می دهد؛ علیرغم حجم گسترده محرومیت‌ها و اجرای پروژه های عمرانی در طی سالیان متمادی اقدامات صرف زیربنایی منجر به ماندگاری و تثبیت جمعیت روستایی نشده است.

نسبت ۷۰٪ به ۳۰٪ روستا نشینی در چهل و اندی سال گذشته باستناد گزارش مرکز آمار ایران در سال 1395 به 26 تا74٪ تغییر یافته است.

بنابراین ضروری است به منظور جلوگیری از هدر رفت امکانات موجود و استفاده بهینه از پتانسیل و ظرفیت‌های روستاها با توجه به اقلیم کشور و استعدادهای متنوع و آمایش سرزمین «تهیه الگوی توسعه پایدار متناسب با نیاز های هر منطقه و بهره گیری از تجارب سایر کشورها ضروری است» تا در باز تعریف جدید و نوین از روستا و توسعه روستایی مورد بهره گیری قرار گیرد، زیرا روستاها سند تاریخی و میراثی کشور محسوب می‌گردند و شهرها به نفس روستاها زنده هستند.

داود آورند
کارشناس ارشد علوم سیاسی
عضو هیات تحریریه ترکمن‌نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز