امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122413

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:07 | ۱۹ مرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

torkmen 1 300x181 - تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن شکست/ میدان مخدومقلی فراغی اثری هنری خواهد شداخبار ترکمن – یاشار نیازی: شهردار بندرترکمن گفت: سعی داریم با طراحی و اجرای المان مخدومقلی، آبنما و نورافشانی یکی از زیباترین میادین شهری را در بندرترکمن ایجاد کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  رحمان‌بردی قاضی‌لار در نشست خبری و تجلیل روزنامه نگاران به مناسبت هفته خبرنگار ضمن تبریک 17 مرداد به اهالی رسانه و قلم اظهار داشت: تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن پس از گذشت 17 سال شکست و با تلاش همکارانم در شهرداری و شورای اسلامی شهر همچنین با حمایت های استاندار توانستیم این پروژه را به شهرداری بازگردانیم.

وی افزود: عرصه بازارچه اسکله 15 هکتار می باشد که به صورت قرارداد 45 ساله به بخش خصوصی واگذار شده بود.

torkmen 3jpg 300x174 - تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن شکست/ میدان مخدومقلی فراغی اثری هنری خواهد شد

کنارگذر غرب بندرترکمن

شهردار شهر بندرترکمن گفت: توافق نهایی با ستاد اجرایی حضرت امام جهت اجرای پروژه کنارگذر غربی از سمت کردکوی انجام شده است و با اجرای این طرح بیش از ۵۰ درصد ترافیک شهری مرتفع خواهد شد.

قاضی لار افزود: عرصه ستاد اجرایی به منظور تفکیک و تغییر کاربری در کمیسیون ماده 5 مطرح و پس از تصویب بلافاصله شروع عملیات اجرایی را شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بندرترکمن شهری توریستی است و معضل اصلی ترافیک گریبانگیر گردشگران است، چراکه در حرکت خودروها به سمت اسکله بیشتر اوقات مسیر قفل می شود.

شهردار تاکید کرد: برای کاهش معضل ترافیک پروژه دیگری نیز با نام رینگ شرقی اجرایی شده است که درواقع از مسیر اسبدوانی، بنیاد مسکن و دانشگاه پیام نور عبور می کند و خودروها شهر را دور زده و به مسیر جاده ای وارد می شوند.

وی در ادامه گفت: 8 هزار و 300 متر این پروژه آسفالت ریزی شده است و این کنارگذر نیز در حال ادامه آسفالت است و با تکمیل آن کمک بسیار بزرگی در رفع ترافیک شهری خواهیم داشت.

قاضی لار در بخشی از سخنانش اظهار کرد: خودش از کارشناسان و کارمندان شهرداری بندرترکمن است و با معضلات و مشکلات مختلف شهری به خصوص ترافیک این شهر همچنین فیزیک زمین را به خوبی شناخت دارم و از یک تیم مطالعاتی از شهر آمل نیز مشاوره گرفتیم و مشخص شد قطع یقین پروژه هایی چون روگذر و زیرگذر در این شهر عملی نیست.

شهردار در ادامه گفت: با این وجود برای مطالعات تقاطع غیر همسطح حوزه معاونت محترم عمرانی استانداری، مطالعات انجام شده توسط شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه اهن ( تراورس) را تحویل شهرداری نمود که براساس مطالعات انجام گرفته اجرای زیرگذر در خیابان جمهوری به دلیل بالا بودن آب های زیرزمینی (۲ تا ۴ متر از سطح زمین)وجود ندارد و همین طور برای روگذر شدن به دلیل هزینه زیاد تملک اراضی شامل ساختمان های مسکونی و تجاری …با شیب طولی خارج از استاندارد (۱۱ و ۹ درصد) احداث تقاطع غیرهمسطح توصیه نگردیده و نهایتا اجرای روگذر در خیابان ابوعمار را فاقد مشکل آئین نامه ای دانسته است.

 

اجرای طرح جهادی زیباسازی شهری

شهردار بندرترکمن درخصوص زیباسازی مبلمان شهری گفت: بندرترکمن از جمله شهرهای کم برخوردار است با این وجود با یک طرح جهادی تمامی تیرهای چراغ برق شهری را به صورت تیرهای دکوراتیو اجرایی کردیم.

قاضی لار تاکید کرد: حدود 3 کیلومتر از خیابان های بندرترکمن به خصوص آستانه شهر، جمهوری، بهشتی و نیز مسیرهای ساحل و اسکله نیز تجهیزات روشنایی خریداری شد و به زودی اجرای می شود که با اجرای این طرح به زیبایی و روشنایی این شهر با تیرهای دکوراتیو و چراغ های اس ام دی افزوده خواهد شد.

torkmen 2jpg 300x172 - تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن شکست/ میدان مخدومقلی فراغی اثری هنری خواهد شد

احیای مجدد میدان مخدومقلی فراغی

شهردار بندرترکمن در ادامه سخنانش اظهار کرد: میدان اصلی و پرتردد شهر مخدومقلی فراغی نام دارد که سابقا کامیون ها برای دور زدن آن به مشکل برمیخوردند که با طرح مطالعاتی طرح هندسی آن را تغییر دادیم و این معضل ترافیکی میدان مرکزی حل شد.

قاضی لار افزود: میدان مخدومقلی در شهر اهمیت و حساسیت ویژه ای هم به لحاظ معنوی هم به لحاظ استراتژیک برخوردار است به همین جهت با مطالعات دقیق و کارشناسی شده برای احیای مجدد آن اقدام کردیم و این پروژه در حال تکمیل است.

وی تصریح کرد: اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال برای زیباسازی و بهسازی میدان مخدومقلی فراغی تخصیص یافت و در حال اجرای آبنما، سنگ کاری، ایجاد فضای سبز با دید و منظر مناسب همچنین روشنایی هستیم تا در خور شأن نام شاعر و عارف گرانقدرترکمن و مردم شهرمان باشد.

شهردار خاطرنشان کرد: سعی داریم هرچه زودتر پروژه میدان را به اتمام برسانیم و امیدواریم تا سالروز هفته دولت به بهره برداری برسد.

شهردار در ادامه گفت: در سال 1401 بخش عمرانی شهر فقط 12 هزار تن آسفالت ریزی داشتیم که حدود 8 سال آسفالت کاری سنوات گذشته بوده است.

قاضی لار تاکید کرد: قرارداد اجرای آسفالت سال 1402 نیز منعقد شده است و در برنامه داریم 2 برابر سال گذشته آسفالت معابر و خیابان های شهری را به تکمیل برسانیم همچنین جدول سازی و موزائیک فرش پیاده روها نیز انجام شده است و ادامه دارد.

وی افزود: در بخش فضای سبز نیز استاندارد تعریف شده باید 7 مترمربع باشد که از این سرانه ما فقط 3 متر مربع برخوردار هستیم و باید تلاش کنیم به حدنصاب تعریف استاندارد برسیم.

شهردار تاکید کرد: بندرترکمن ده پارک و بوستان دارد که در سال گذشته بوستان شهید حافظی به مساحت 5 هزار متر افتتاح شد، که نیاز منطقه محروم شهری بود و امسال نیز پارک عدالت را در یکی از مناطق کم برخوردار شهر افتتاح خواهیم کرد.

وی افزود: فردوس، شهید آوینی، پارک اباذر، پارک گلستان و همچنین پارک بانوان داریم که هنوز کامل نشده است و در برنامه داریم پارک مناسبی را با عنوان بانوان داشته باشیم.

 

پل هوایی راه آهن

شهردار بندرترکمن گفت: از جمله پروژه های در دست اقدام پل هوایی راه آهن است که بسیار قدیمی و فرسوده بود و با دستور دادستان استان گلستان برای بهسازی طرح مطالعاتی اجرا و بازسازی آن عملیاتی شد.

قاضی لار افزود: این پل یکی از قدیمی ترین پل های شهر هست از آن زمان تاکنون بازسازی نشده و بسیار فرسوده و خطرناک بود که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال بازسازی شد.

 

زمین و ساختمان شهرداری خریداری شد

شهردار بندرترکمن گفت: زمین و ساختمان شهرداری بندرترکمن به مساحت 5 هزار متر مربع با اعتباری بالغ بر 108 میلیارد تومان از بنیاد مستضعفان خریداری شد و امروز این ملک جزو مستقلات و املاک شهرداری بندترکمن به شمار می رود.

قاضی لار تاکید کرد: خرید این ملک یک ارزش افزوده عالی برای شهرداری و مردم شهرمان به شمار می رود و در حال تغییر کاربری سند آن از اداری به تجاری و خدماتی تبدیل خواهیم کرد تا بیش از پیش به ارزش این ملک افزوده شود.

torkmen 5jpg 300x192 - تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن شکست/ میدان مخدومقلی فراغی اثری هنری خواهد شد

معضل اسکله بندرترکمن حل شد

شهردار بندترکمن گفت: پس از گذشت 17 سال توانستیم 15 هکتار زمین که با اشتباه در ادوار گذشته به قرارداد بخش خصوصی واگذار شده بود و هیچگونه منافعی برای شهر بندرترکمن همچنین طرف قرارداد نداشت را بازپس گرفتیم و با اجرای طرح های پیش رو به زودی این معضل به یک منافع عمومی و بالفعل برای درآمد سرشار شهرداری و در نتیجه توسعه عمران شهر بندرترکمن بدل خواهد شد.

قاضی لار خاطرنشان کرد: یکی از تعهدات شخصی و مردمی من از زمان تصدی شهرداری حل مشکل 15 هکتار بازارچه بود که با تمرکز براین پروژه توانستیم با کمک همکارانم در شهرداری و شورا بالاخره قرارداد آن را از بخش سرمایه گذار خصوص پس بگیریم و با امضای متمم قرارداد و مصوب شورا به کمیته انتطباق ارسال شد و با گذر از این بخش عملا 15 هکتار زمین کاملا در اختیار شهرداری قرارمی گیرد و برنامه های خوبی در آن اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: پروژه اسکله یک هزار میلیارد تومان ارزش دارد که طرف قراردادمان سازمان مناطق گردشگری است و عملا تحویل شهرداری شده است و استاندار گلستان نیز با حضور معاونین خود در جلسات تهران برای پس گرفتن اسکله بسیار کمک کردند و موثر بودند.

شهردار تاکید کرد: پروژه درآمدزایی اسکله نیز به صورت مرحله و مرحله و بخش به بخش به بخش خصوصی واگذار می شود و قراردادهای محکم برای این طرح پیش بینی شده است.

 

معضل آبگرفتگی شهر بندرترکمن

شهردار در ادامه گفت: میزان بارش باران سالانه در بندرترکمن 465 میل است اما بارندگی اخیر که منجر به آبگرفتگی در شهر شد در کمتر از 48 ساعت حدود 100 میل بارش داشتیم که با موضوع آبگرفتگی و آسیب برخی محلات و منازل روبرو شدیم.

قاضی لار در ادامه افزود: بلافاصله با روبرو شدن با آبگرفتگی مدیریت بحران تشکیل شد و با کمک استانداری همچنین آب منطقه ای سریعا لایروبی کانال ها انجام شد.

وی تصریح کرد: بیش از 9 کیلومتر از کانال اورکوت حاجی نیز در بخشهای خارج شهر لایروبی شد اما به دلیل فصل گرما و خطرات زیست محیطی بخش داخل شهر را برای فصل مناسب گذاشتیم.

 

پارک بازنشستگان در بندرترکمن

شهردار در ادامه سخنانش اظهار داشت: در خیابان آزادی زمینی به مساحت 5 هزار و 600 متر داریم که به دلیل همجواری با راه آهن تاکنون پروژه ای در آن نتوانستیم اجرا کنیم.

قاضی لار افزود: با مطالعات انجام شده اخیرا طرحی را به شورا ارائه کردیم تا در بخشی از این زمین به مساحت 1600 متر را برای احداث پارک بازنشستگان اختصاص دهیم و 4 هزار متر دیگر را نیز برای احداث پارکینگ درنظر گرفتیم تا بخشی از معضل ترافیک و پارکینگ شهری نیز مرتفع شود.

 

مناقصات و مزایده های شهرداری در سامانه ستاد

شهردار بندرترکمن گفت: برای قانونی شدن اجرای پروژه ها با طرفهای پیمانکاری تمامی مناقصات و مزایده های شهرداری در سامانه ستاد درج می شود و شهرداری با برنده این سامانه قرارداد می بندد.

قاضی لار تاکید کرد: یکی از دلایل عقب افتادن برخی پروژه ها قرارداد از طرف سامانه ستاد است اما طبق قانون باید از طریق این سامانه عملیات اجرای برخی پروژه ها را انجام دهیم مثل آسفالت و سنگ کاری و سایر پروژه ها.

وی افزود: قرارداد سنگ میدان مخدومقلی فراغی و پیمانکار آن همچنین آسفالت و فضای سبز شهری از طریق سامانه ستاد برگزار شد و برندگان این سامانه در حال اجرای پروژه های مذکور در سطح شهر بندرترکمن هستند.

 

محل شنای شهر بندرترکمن

شهردار در ادامه نشست خبری گفت: با توافق نامه ای که با سپاه بندرترکمن انجام شده است پروژه محل شنای ساحل این شهر توسط سپاه اجرایی می شود.

قاضی لار تاکید کرد: 30 هکتار زمین محل شنا با این توافق با اعتباری بالغ بر 12 تا 13 میلیارد تومان توسط سپاه احداث و این پروژه گردشگری شهر بندرترکمن نیز به بهره برداری خواهد رسید.

torkmen 4jpg 300x169 - تابوی لاینحل بازارچه و اسکله بندرترکمن شکست/ میدان مخدومقلی فراغی اثری هنری خواهد شد

طرح همیار شهردار بندرترکمن

شهردار بندرترکمن گفت: روزانه 25 تن لجن و زباله در جوی و نهرهای سطح شهر بندرترکمن جمع آوری می شود.

قاضی لار تاکید کرد: طرح همیار شهردار را از مدارس شروع کردیم و با توافقنامه ای که با آموزش و پرورش داشتیم در اکثر مدارس به خصوص ابتدایی حضور یافتیم و با اجرای نمایش با کمک هنرمندان و مسابقات نقاشی توانستیم این فعالیت فرهنگی را در شهر انجام دهیم.

وی افزود: گاها پیش میاید که رعایت نکرده برخی از خودرو به بیرون زباله پرت کنند اما اجرای طرح همیار شهردار تاثیر خوب آن مشهود بود و حتی در معابر شهری نیز تاثیر گذاشت.

شهردار در خصوص تاثیر این طرح گفت: برای مدارس و محلاتی که طرح همیار شهردار اجرایی شد کاملا مشخص و تفاوت نظافت و بهداشت محیط در معابر و خیابان ها نمایان است.

وی خاطرنشان کرد: شخصا یکی از تجارب ارزشمندم به عنوان شهردار اجرای این طرح فرهنگی بود که ثابت کرد سرمایه گذاری در بخش فرهنگی و زیرساخت فرهنگی ارزشش بیش از هزینه در بخش‌های عمرانی است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز