امروز : پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    97448

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:30 | ۰۷ تیر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آبی در گلستان 300x191 - تابستان داغ و کلافه‌شدن مردم از قطعی‌های آب و برق در استان گلستانترکمن نیوز: در گرمای تابستان، علاوه بر قطعی‌های مکرر برق و آب و وضعیت بحرانی در میزان مصرف، جنگل‌های استان هم از خسارت‌های تابستان داغ در امان نمانده‌اند و هر روز در گوشه و کنار، آتشی به جان درختان می‌افتد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  تب تابستان در نخستین روزهای تیرماه بالا گرفته به طوری که گلستانی‌ها روزهای گرمی را سپری می‌کنند و بیشینه دما در نقاط مختلف استان بین 38 تا 45 درجه سانتی گراد رسیده است.

کارشناسان هواشناسی استان گلستان پیش بینی کرده‌اند تا روز سه شنبه روند گرمای هوا در استان ادامه دارد اما از روز چهارشنبه با تقویت جریانات شمالی کاهش دما در استان آغاز خواهد شد و از پنجشنبه تا اوایل هفته آینده نیز افزیش ابر همراه با بارش پراکنده باران در استان گلستان پیش بینی شده است.

اما فقط گرمای هوا مردم را کلافه نکرده بلکه در این شرایط قطعی‌های آب و برق هم داد مردم را درآورده است و مسئولان هم مردم را فقط به صرفه جویی دعوت می‌کنند بدون آنکه پاسخ دهند چرا در این چند سالی که مسئولیت داشتند فکری برای افزایش تأمین و تولید آب و برق نکرده‌اند.

یکی از کشاورزان در این باره به خبرنگار ما گفت: اواخر فروردین ماه امسال و برای اینکه در فصل کشت مشکل نداشته باشیم، موتور چاه کشاورزی خود را تعمیر کردیم و حدود 30 میلیون تومان برایش هزینه کردیم اما قطعی‌های برق، سبب خسارت به قطعات موتور شد و این بار 16 میلیون تومان دیگر هم هزینه کردیم. جدا از اینکه زمان مناسب کاشت محصول را از دست دادیم و حتما این موضوع خود را در زمان برداشت و با کاهش تولید نشان می‌دهد از نظر اقتصادی هم متضرر شدیم.

درزی گفت: هیچ اداره و مدیری هم پاسخگوی خسارت به کشاورزان نیست. اگر چاه خاموش باشد، پس چه وقت محصول بعدی را بکاریم یا باغات‌مان را آبیاری کنیم؟ از یکطرف مسئولان آب و برق را قطع می‌کنند و از یکطرف هم کشاورزان دچار مشکل می‌شوند و کشت دوم را نمی‌توانند انجام دهند یا اینکه محصول‌شان خشک می‌شود.

وضعیت بحرانی گلستان در مصرف برق

وضعیت در بخش خانگی و صنعتی هم بهتر نیست و قطعی آب و برق سوغات این روزهای گرمای بی سابقه در گلستان است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان گلستان درباره مصرف بیش از سهمیه گلستانی‌ها اظهار داشت: استفاده زیاد از وسایل پرمصرف این روزها باعث شده که مصرف برق در استان به بیش از یکهزار و 350 مگتوات برسد این در حالی است که سهمیه استان یکهزار و 50 مگاوات تعیین شده است.

علی اکبر نصیری با تأکید بر وضعیت بحرانی مصرف برق در استان گفت: امسال به دلیل کاهش بارندگی وافزایش دمای هوا شاهد کاهش آب ذخیره پشت سدها شده‌ایم وعملا بیشتر سدهای ما از مدار تولید برق خارج شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اوج مصرف برق در استان ساعت 12 تا 18 است به مردم توصیه کرده مصرف خود را مدیریت کنند تا با قطعی برق مواجه نشویم.

فقط 22 درصد حجم سدهای استان آبگیری شده

با وجود اینکه این روزها شاهد قطع برق در نقاط مختلف استان گلستان هستیم اوضاع آب هم تعریفی ندارد مسولان می‌گویند اگر مردم مدیریت نکنند قطعی آب هم خواهیم داشت هر چند از مدت‌ها قبل بسیاری از مناطق شهری استان و حتی روستاها از ساعت 9 شب تا اوایل صبح یا با قطعی آب مواجه هستند و یا به شدت دچار افت فشار آب می‌شوند.

مدیر بهره‌ برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای گلستان هم گفته: در حال حاضر تنها 22 درصد سدهای استان آب دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 70درصد بود کاهش شدیدی را نشان می‌دهد.

به گفته شعبان رسولی، در حال حاضر 8 درصد سد گلستان، 2 درصد سد بوستان، 46 درصد سد نگارستان، 72 درصد تالاب سد آلماگل و 49 درصد تالاب سد آلاگل و 3 درصد وشمگیر آب دارد.

وی گفته به دلیل شرایط خشکسالی و کاهش بارش‌های سال جاری و آبیاری کشت‌های بهاره، سدهای استان نتوانسته‌اند آبگیری مناسبی در سال جاری داشته باشند.

جنگل‌ها، قربانی سهل‌انگاری مردم و گرمای هوا

اما این همه مصائب و مشکلات گلستان در گرمای تابستان نیست و جنگل‌های این استان هم از آسیب گرما بی نصیب نمانده‌ و طعمه شعله‌های آتش شده‌اند .

مدیر کل منابع طبیعی استان گلستان در این باره به خبرنگار ما گفت: در دو روز گذشته در چند نقطه آتش سوزی داشتیم که علت بیشتر آنها عامل انسانی بوده است.

عبدالرحیم لطفی افزود: بیش از 3 هکتار ازجنگل‌های سوزنی برگ زیتون تپه آزادشهر در آتش سوخت. آتش سوزی حاشیه ذخیره‌گاه شمشاد در بندرگز نیز که به علت آتش زدن سفال گندم و خسارت وارده به درختان باغی مجاور و چند اصله نهال جنگلی بود پیش از سرایت به منطقه جنگلی، مهار و اطفاء شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان اظهار داشت: آتشی هم در منطقه مرزی مراوه تپه در محدوده مرزی ایران و ترکمنستان رخ داد که با کمک نیروهای منابع طبیعی و سایر گروه‌ها و نیروهای مردمی و محلی مهار و خاموش شده است.

لطفی با اشاره به اینکه بیشترین علت این آتش سوزی‌ها عامل انسانی است از مردم خواست از آتش روشن کردن در جنگل‌ها خودداری کنند تا شاهد از بین رفتن جنگل‌ها در استان نباشیم.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز