امروز : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    84118

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    18:05 | ۱۸ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

13990717000189 Test PhotoN 300x151 - تأکید مقامات ازبک و ترکمن بر توسعه روابط در دوران کروناترکمن نیوز: نشست شورای بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان به صورت ویدئویی برگزار و در آن گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در دوران کرونا بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از فارس در تاشکند، نشست شورای بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان به صورت ویدئویی برگزار و در آن گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در دوران کرونا بررسی شد.

در این مراسم سفرای ازبکستان و ترکمنستان، نمایندگان وزارتخانه ها و ادارات، محافل بازرگانی دو کشور شرکت کردند.

در این نشست تاکید شد که در چارچوب همکاری های دوجانبه فقط در دو سال اخیر حدود ۷۰ نماینده از شرکت ازبکی در نمایشگاه ملی «Made in Uzbekistan» در «عشق آباد» حضور پیدا کردند، نمایشگاه کالاهای ملی ترکمنستان و همچنین نشست بازرگانی مشترک ازبکستان و ترکمنستان در شهر «تاشکند» سازماندهی شد.

طرفین ابعاد اولویت دار همکاری های متقابل در زمینه های صنعت و حمل و نقل، صنایع نساجی، بهداشت و داروسازی و همچنین کشاورزی را بررسی کردند. همچنین مسایل برقراری روابط بازرگانی بین دو کشور از طریق کمک برای یافتن همکاران و برگزاری گفتوگوهای نمایندگان بازرگانی در قالب «ب ۲ ب» در این دوران سخت در اقتصاد جهانی ناشی از پاندمی کروناویروس را نیز بررسی کردند.

در این نشست همچنین حوزه های اصلی ازبکستان رونمایی شد. طرف ازبکی گزارشاتی را مبنی بر نتایج تحولات اقتصادی در ازبکستان و شرایط مناسب برای سرمایه گذاران خارجی در اختیار طرف ترکمنی قرار داد.

گفتنی است، در ازبکستان ۱۴۸ شرکت با حضور سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی، ۶۶ کارخانه مشترک و ۸۸ شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی فعالیت می کنند.

در این نشست تاکید شد که شورای بازرگانی برای گسترش همکاری های متقابل بین کارآفرینان دو کشور، ایجاد شرایط برای برقراری روابط بین همکاران و همچنین حل و فصل مسایل معین کارآفرینان ازبکستان و ترکمنستان کمک می کند.

مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۷۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل میلادی در سطح ۵۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار قرار گرفته است.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۷ ژانویه سال ۱۹۹۳ میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز