امروز : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۷,۳۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    77784

  • /
  • تاریخ :

    ۰۴ تیر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تجارت 300x176 - تأکید مقامات ازبکستان و ترکمنستان بر توسعه تجارت و بازار مرزیترکمن نیوز: در رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی مقامات ازبکستان و ترکمنستان بر توسعه تجارت مرزی تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از فارس در تاشکند، معاونان وزرای امور خارجه، سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و معاونان وزرای امور خارجه و تجارت و روابط اقتصادی خارجی ترکمنستان در نشست ویدیویی در مورد توسعه تجارت مرزی تبادل نظر کردند.

طرفین تاکید کردند در نتیجه اراده سیاسی و حمایت دایمی روسای جمهور دو کشور در سال‌های اخیر روابط ازبکستان و ترکمنستان وارد مرحله جدیدی شده است.

شرکت‌کنندگان نیز ایجاد شرایط مناسب برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل بین ساختارها، مناطق و بازرگانان دو کشور را مهم دانستند و همچنین بر استفاده از پتانسیل کمیسیون مشترک بین دولتی ازبکستان و ترکمنستان در همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، علمی و فنی و فرهنگی، شورای بازرگانی تاکید کردند.

طرفین موضوع ایجاد منطقه تجارت مرزی بین دو کشور، توسعه اقلام و کمیت کالاها و خدمات عرضه شده را مطرح کردند.

همچنین در مورد گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های حمل‌ونقلی، ارتباطات و ترانزیت و همکاری در حل و فصل مسائل آب و انرژی به توافق رسیدند.

در این گفت‌وگو چگونگی و چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در زمینه‌های سیاسی و فرهنگی و انسانی را بررسی کردند.

مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۷۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل میلادی در سطح ۵۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان ۱۰ شرکت مشترک و یک شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری ترکمنان در زمینه‌های بازرگانی و خدمات، نساجی، تولید مصالح نمای ساختمان و مبل و همچنین در ترکمنستان نیز ۲ شرکت با سرمایه‌گذاری ازبکستان در زمینه صادرات فرآورده‌های صنعتی فعالیت می‌کنند.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۷ ژانویه سال ۱۹۹۳ میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز