امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۱,۹۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    4311

  • /
  • تاریخ :

    ۱۴ مهر ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ghoran 14m 300x300 - بی بی شرعی نخستین مترجم قرآن کریم به زبان ترکمنیاخبار فرهنگی-ایتنانیوز-  خانم بی بی شرعی نخستین مترجم بخشی از قران کریم به زبان ترکمنی و شاخص ترین بانوی فرهنگی معاصر ترکمن شناخته می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  خانم شرعی مدیر مسئول انتشارات”ترکمن”، دارای مدرک کارشناسی فلسفه از دانشگاه تهران درسال ۱۳۶۵ و آشنایی با زبان آلمانی بدلیل چندین سال حضور در شهر برلین می‌باشند .

⚡️ تعریف خانم شرعی از زادگاه خود کمیش دپه:
✨کمیش دپه یکی از نامدارترین شهرهایمان و گوهر یکدانه ای در پیکر آراسته ی صحراست . شهر با قداستی است که میراث دار فرهنگ و تمدن و سرچشمه ی علم ، معرفت ، عرفان ، ادب و هنر ، خاستگاه رادمردان ادب گستر و دانشمند پرور است و از نظر دینی و سیاسی سر آمد بوده است .
✨پیشینه ی تاریخی آن به دوره های قبل از اسلام بر می گردد . وجود دیوار تاریخی قزل آلانگ در آن منطقه ، تپه های باستانی صفاجان ایشان ، کؤره سوو ، بندر استراتژیک آبسکون {آبسکون = کؤره (سکون) + سوو (آب)} و … کمیش دپه یکی از زیستگاههای اولیه ی ترکمن های ایران خصوصا یموت های جعفربای بوده است . شهری که :
?از نقطه نظر دینی و سیاسی هدایت گر صحرا و از حوزه های دیرینه ی فرهنگ اسلامی و معارف قرآنی بوده است . چنانکه روحانیون عالیقدری را در دامان خود پرورانده است . به عنوان مثال، روحانی معظم ، مجاهد نستوه رجب آخوند صیادی فرزند الله قلی صوفی صیادی جعفربای ، قاضی القضاه اقوام ترکمن ، عثمان آخوند فرزند عمر قویونلی ، بایرام گلدی آخوند ، ولی جان آخوند وافی ، صاتلق بردی آخوند ، فرزندان و نوادگان قره آخوند ایشان و شاگرد وفادارش ستاره درخشان قرائت و خادم بزرگ و حافظ کل قرآن کریم قربان محمد قاری عاصمی (ره) معروف به صوفی قاری ، دارالحافظ قرآن کریم توسط وی در کمیش دپه تأسیس شد و بسیاری دیگر از علما که تمام نیروی خود را در خدمت اسلام گذاشتند . حدیثی از رسول اکرم (ص) : تنزل الرحمه عند ذکر الصالحین ، یاد و خاطره بندگان صالح باعث نزول رحمت خواهد شد .
?از نظر سیاسی ، اولین نمایندگان ترکمن ها در مجلس از آن دیار برخاستند . به عنوان مثال می توان از آدینه جان آخوند یارعلی که مشروطه خواه بود ، اوغان قاضی و … نام برد .
?از نظر اقتصادی ، مرکز تجاری و بازرگانی و حمل و نقل دریایی بین ایران و روسیه بوده است .
?از نظر معماری ، ساخت خانه های چوبی از نراد که در سبک و نوع خود بسی جالب و زیبا و الگویی در معماری برخی از مناطق و برخی ساختمانهای ایران مخصوصا در دروه قاجار بوده است و برخی از آنها نوع چوبی گوشه هایی از معماری سلجوقیان را تداعی می کند .
?از نظر هنری ، خاستگاه شاعران مخلص (مانند مرحوم أرمی شاهیر بن آنجان پتیر) ، شاهیر مرحوم عبدالغفور نیکوکار و … و بخشی های مردمی مانند چو دور باغشی ملقب به «بلبل ترکمن» (داماد گمیشانی) ، پیر موسیقی ترکمن خوجه شرقی و فرزندش امانگلدی شرقی ، منطق دیبایی و دهها هنرمند با ذوق دیگر بوده است .
?از نظر علوم مدرن ، اولین مدارس نوین مناطق ترکمن نشین در آنجا تأسیس شده است ، بطوریکه نخستین دانش آموختگان ترکمن در دانشگاههای ایران و خارج از آن دیار برخاستند .
?از نظر ورزشی ، قهرمانان گؤرش ، سوارکاری و سرداران باطیر و … را در دامن خود پرورانده است . این است گوشه ای از گذشته ی پر افتخار شهری که به فراموشی سپرده شد .
امیدواریم با همت و عنایت مسئولان محترم و تلاش جوانان و تحصیلکردگان غیور صحرا ، شکوه و جلال گذشته ی خود را بازیابد .

گرد آورنده: بگنج اقی پور

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز