13991101000114 Test PhotoN 300x151 - بیش از 1300 شرکت با مشارکت سرمایه‌گذاران ترکیه در ازبکستان فعالیت می‌کنندترکمن نیوز: وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و معاون رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگویی تلفنی گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه بین دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و «فواد اوکتای» معاون رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگویی تلفنی گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه بین دو کشور را بررسی کردند.

طرفین همچنین موضوع اجرایی توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه گذاری، اقتصادی و بازرگانی، فرهنگی و همچنین گام‌های بعدی برای تسریع اجرای آنان را بررسی کردند.

همچنین اجرای طرح‌های مندرج در «نقشه جاده» در چارچوب سفر رئیس جمهور ازبکستان به ترکیه در ماه فوریه سال گذشته میلادی مورد بررسی قرار گرفت.

طرفین در این زمینه پایبندی خود را برای ارائه کمک عملی به کارآفرینان دو کشور در اجرایی طرح‌های مشترک ابراز داشتند.

طرفین در مورد تشدید اقدامات مشترک وزارتخانه‌های مربوطه دو کشور در هماهنگی و تصویب قرارداد تجارت تسهیلی بین ازبکستان و ترکیه در اسرع وقت به توافق رسیدند.

در این گفت‌وگوی تلفنی برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک ازبکستان و ترکیه در همکاری‌های اقتصادی نیز بررسی شد.

هم اکنون در ازبکستان بیش از ۱۳۰۰ شرکت با مشارکت سرمایه گذاران ترکیه فعالیت می‌کنند.

امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی مانند تولید فناوری‌های پیشرفته، ایجاد زیربناهای مدرن انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود.

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
منبع: فارس

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۳۱

۰۲ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89034

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک