امروز : جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

1 317 300x202 - بیش از ۱۵۰ هزار هکتار اراضی گنبدکاووس در خطر بیابانی شدن/نظارت قاطع بر قاچاق چوبترکمن نیوز – رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: همجواری با صحرای قاراقوم ترکمنستان، تغییر اقلیم و کاهش باران در سالهای اخیر خطر گسترش بیابان در شمال ترکمنصحرا و شهرستان گنبدکاووس را افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرشید رحمانی در گفت و گو با خبرنگاران شرق گلستان به مناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری اظهار داشت: بیش از 150 هزار هکتار از اراضی شمال شهرستان گنبدکاووس به خصوص منطقه مرزی ترکمنصحرا و ترکمنستان در معرض گسترش بیابان است.

وی افزود: امسال توانستیم از منابع ملی و با مشارکت های مردمی 7 هزار هکتار از این اراضی در معرض خطر را در جهت بیابان زدایی عملیات از قبیل ایجاد بندهای خاکی، نهال و بوته کاری، ایجاد آبگیرهای هلالی و بذرپاشی نماییم.

رحمانی خاطرنشان کرد: شهرستان گنبدکاووس با 541 هزار هکتار وسعت بزرگترین شهرستان در گلستان است و در مجموع 30 شرکت تعاونی مرتع داری در طرح های منابع طبیعی این شهرستان مشارکت دارند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: با اعمال قانون طرح تنفس برای جنگلهای استان و ممنوعیت استفاده از چوب درختان جنگلی برخی کارخانجات به ویژه نئوپان گنبدکاووس در مضیقه تهیه چوب برای تولیدات خود هستند و این مسئله باعث افزایش قاچاق شده است و در سال جاری 45 فقره پرونده قاچاق به مراجع قانونی ارجاع شده و 97/5 استر چوب قاچاق کشف و ضبط شده است.

گزارش و مصاحبه از : یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز