امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112262

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:01 | ۱۶ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز:  برخی رسانه های گروهی و سازمان های حقوق بشری با استناد به منابع ناشناس، انواع فرضیات و گزارش های غیرموثق را درباره وقایع شهر نوکوس جمهوری قره قلپاقستان اغراق می‌کنند.

امور خارجه ازبکستان 2 300x188 - بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری ازبکستان در مورد وقایع قره قلپاقستان

اظهارات بی اساس در مورد استفاده غیرقانونی از زور برای “تفرق یک تجمع مسالمت آمیز”، “خاموش کردن صداهای مستقل و مسدود کردن اطلاعات” از جمله با اعلام وضعیت اضطراری صادر می شود.

در این راستا، وزارت امور خارجه جمهوری ازبکستان مایل است در مورد رویدادهای قره قلپاقستان شفاف سازی کند و اطلاعات دقیق و عینی بیشتری در این مورد ارائه دهد.

در 1-2 ژوئیه 2022، تلاشی در نوکوس برای تضعیف نظم قانون اساسی، تمامیت ارضی و وحدت جمهوری ازبکستان انجام شد. گروهی از بدخواهان به بهانه اعتراض به پیشنهادات اصلاحات قانون اساسی که برای بحث عمومی ارائه شده است، اقدامات خشونت آمیز، درگیری و تلاش برای تصرف اجباری ساختمان های مقامات دولتی را سازماندهی کردند.

این اقدامات غیرقانونی نشانه های آشکاری از یک خرابکاری از پیش برنامه ریزی شده با هدف دامن زدن به تجزیه طلبی، بی ثبات کردن و تجزیه یک کشور صلح آمیز، متحد و دموکراتیک بود.

نیروهای متخاصم با پنهان شدن در پشت شعارهای پوپولیستی، انتشار اخبار جعلی از طریق ارتباطات تلفن همراه و اینترنت، تلاش کردند تا شهروندان را به صورت توده‌ای در فعالیت‌های خلاف قانون اساسی به کار گیرند. این امر باعث اتخاذ تدابیری برای محدود کردن موقت ارتباطات اینترنتی شد.

در طول کشتار جمعی و خشم، تلاش‌های مکرر برای هجوم به ساختمان‌های جوکارگی کنس (پارلمان)، اداره پلیس شهر نوکوس، اداره گارد ملی انجام شد. اسلحه گرم و گروگان ها از میان افسران اجرای قانون کشف و ضبط شد. آتش سوزی، آسیب و تخریب اموال دولتی، عمومی و شخصی در همه جا انجام شد، خسارت قابل توجهی به زیرساخت های شهر وارد شد.

همچنین در جریان این حملات 107 افسر نیروی انتظامی به شدت مجروح شدند که حال 23 نفر از آنها وخیم است. در مجموع 270 کارمند ارگان های دولتی با شدت های مختلف صدمات دریافت کردند.

وحشیانه اقدامات اغتشاشگران نتیجه اقدامات تحریک آمیز گروهی از مردم بود که ذهن مردم را دستکاری کردند و نمی توان آن را تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان دانست.

در نتیجه این اقدامات غیرقانونی، همانطور که قبلاً گفته شد، 18 نفر کشته شدند. لازم به ذکر است که در میان شرکت کنندگان فعال در این حملات، اکثریت قریب به اتفاق افرادی بودند که در حالت مسمومیت با مواد مخدر و الکل قرار داشتند.

دولت ازبکستان هرگونه اقدام غیرقانونی با هدف تصرف اجباری قدرت، تبلیغ افکار جدایی طلبانه، تحریک به نفرت، دعوت به شورش های دسته جمعی و خشونت را به شدت محکوم می کند.

با اقدامات انجام شده و اقدامات کافی نیروهای انتظامی، اقدامات غیرقانونی سرکوب شد.

در حال حاضر اقدامات تحقیقاتی در مورد وقایع در قره قلپاقستان در جریان است. ازبکستان به عنوان یکی از طرف‌های معاهدات بین‌المللی حقوق بشر، متعهد به رعایت کامل اصول تحقیقات شفاف، مستقل و بی‌طرفانه و همچنین تضمین روند دادرسی و دادرسی عادلانه است. نتایج بررسی ها به اطلاع سازمان های بین المللی مربوطه خواهد رسید.

تمام اقدامات انجام شده توسط دولت ازبکستان برای تثبیت وضعیت در قره قلپاقستان در چارچوب قانونی انجام می شود و در درجه اول با هدف جلوگیری از تهدیدات جانی و سلامتی انسان ها انجام می شود.

در حال حاضر، ارتباطات سیار به طور کامل در قلمرو قره قلپاقستان فعال است، فروشگاه های مواد غذایی، بازارها، نانوایی ها، بانک ها، بیمارستان ها و سایر امکانات اجتماعی فعال هستند. برق و گاز و آب در حالت عادی تامین می شود.

نهادهای دولتی مربوطه ازبکستان به صورت روزانه به اطلاع عموم از وضعیت فعلی در قره قالپاکستان می رسانند. در این راستا اظهارات مبنی بر عدم دسترسی به اطلاعات بی اساس است.

ما اعلام می کنیم که هیچ نیرویی نمی تواند جمهوری ازبکستان را از ادامه مداوم مسیر اصلاحات دموکراتیک و حرکت با اطمینان به سمت ساختن و تقویت یک کشور انسانی، قانونی و اجتماعی که به عزت و حیثیت، رفاه و منافع هر شهروند اهمیت می دهد، باز دارد.

وزارت امور خارجه جمهوری ازبکستان از تمامی رسانه های گروهی و سازمان های حقوق بشری می خواهد که با پرهیز از نتیجه گیری عجولانه و بیانیه های یکجانبه بر اساس منابع مختلف غیرموثق، به رویدادهای قره قلپاقستان به طور عینی برخورد کنند.

جمهوری ازبکستان همچنان متعهد به گفتگو و تعامل باز با جامعه بین المللی، از جمله در زمینه حفاظت از منافع، حقوق و آزادی های مشروع انسانی است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز