امروز : جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    89123

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:17 | ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

های گلستان 300x206 - بیابان‌های گلستان برای احیا به بخش خصوصی واگذار می‌شودترکمن نیوز:  سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: طرح نجات ۵۰ هزار هکتار از بیابان‌های استان در قالب برنامه پنج ساله برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و احیا، آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالرحیم لطفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان کرد: طبق برآورد اولیه نجات هر هکتار مرتع در خطر بیابان زایی استان به ۳۵ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

به گفته وی برای سرعت بخشیدن به طرح های بیابان زدایی گلستان، اعتبارات دولتی به تنهایی پاسخگو نبوده و نیاز به مشارکت دستگاه های غیردولتی و بخش خصوصی که در این مناطق با تملک اراضی مشغول فعالیت هستند، وجود دارد.

به گفته وی اکنون شرکت ران وابسته به بنیاد مستضعفان برای نجات بیابان در سطح پنج هزار و ۵۰۰ هکتار از مراتع گلستان در قالب طرح مزبور اعلام آمادگی کرده که پروژه ‌های موردنیاز تهیه و در اختیار این شرکت قرار داده می‌شود.

مطابق گزارش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، امسال این اداره کل از محل اعتبارات دولتی و مشارکت بخش خصوصی از جمله تعاونی مرتعداران منطقه در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار طرح مقابله با بیابان زایی را با اجرای پروژه های ایجاد هلالی آبگیر، کپه کاری، بذرپاشی و بوته کاری، اصلاح و احیا و قرق مراتع در دست اجرا دارد.

لطفی اضافه کرد: حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی مناطق شمالی و مرزی استان گلستان در معرض بیابانی شدن و تبدیل به دشت رسوبی شور قرار دارد که ۵۰ هزار هکتار آن در اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری از جمله بوته‌کاری، ایجاد ذخیره نزولات آسمانی، بذرپاشی، بانکت بندی (تامین آب در مناطق خشک با احداث جوی های کوچک افقی که در روی خطوط میزان قرار می گیرند) و ایجاد باد شکن (کنترل ریزگردها) شناسایی شده است.

به گفته کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری، به دلیل بارش سالانه کمتر از ۲۰۰ میلی متر، از بین رفتن پوشش گیاهی، نداشتن مدیریت در مصرف درست آب بویژه در بخش کشاورزی، فقر مراتع و از همه مهمتر مجاورت با صحرای قره قوم کشور ترکمنستان، مراتع گلستان در معرض پدیده خزنده بیابان زایی قرار دارد.

بیابان های قره قوم (شن سیاه) از بزرگترین کویرهای شنی جهان است که حدود ۷۰ درصد از مساحت کشور ترکمنستان را شامل می شود.

مناطق در معرض خطر بیابانی شدن استان گلستان دارای هوای گرم و خشک بوده و بیشتر در حوزه شهرستان های گُمیشان، آق قلا، گنبدکاووس و مراوه تپه قرار دارد.

گلستان مرزی دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک، گرم و سرد بوده و منابع طبیعی آن شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست و شوره زار و دریا است.

اراضی زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع، ۲۰ هزار هکتار اراضی ساحلی و اراضی مستثنیات و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی موات است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز