امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    100121

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:42 | ۲۸ مرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

وحشی 300x195 - به دام افتادن شکارچی میش وحشی در گلستانترکمن نیوز: رییس منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان از دستگیری عامل شکار یک راس میش وحشی در زیستگاه‌های جنوبی شهر گرگان خبر داد و گفت: متهم این پرونده به مراجع قضایی منطقه معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ نوروز تربتی نژاد دراین خصوص اظهارداشت: ماموران یگان حفاظت محیط بانی شهید شاهکومحلی چهارباغ پس از پایش و کنترل چند ساعته موفق به کشف لاشه یک راس میش وحشی(از گونه های حمیات شده ) از یک شکارچی غیرمجاز شدند.

گوسفند وحشی (قوچ و میش) به ۲ گروه زیرگونه‌ای تقسیم می‌شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی گوسفند وحشی ارمنی نامیده می‌شود که گوسفندهای وحشی البرز مرکزی تلفیقی از قوچ و میش‌های ارمنی و اوریال هستند که جنس نر این گوسفندها قوچ و جنس ماده آن میش نامیده می‌شود.

به گفته رییس منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان متهم با تشکیل پرونده و آلات جرم به دادگاه منطقه معرفی شد.

وی افزود: میزان جریمه در نظر گرفته شده برای شکار هر راس قوچ (نر) مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و میش (ماده) مبلغ ۷۵۰ میلیون ریال است که از جنبه عمومی جرم قاضی رسیدگی کننده به پرونده نسبت به اعمال جریمه مجدد اقدام خواهد کرد که رقم آن از سوی قاضی تعیین می شود.

تربتی نژاد شکار غیرمجاز حیات وحش را از جمله آسیب های این بخش برشمرد و گفت: محیط بانان به صورت شبانه روز زیستگاه های حیات وحش را زیر نظر دارند و در صورت مشاهده متخلفان برابر با قانون و بدون هیچ اغماضی برخورد خواهند کرد.

رییس منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان تصریح کرد: زیستگاه های زیرپوشش این اداره واقع در جنوب شهرستان گرگان، زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن (بز کوهی) و دیگر گونه های جانوری ازجمله خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاه گوش، سمور سنگی، کبک دری و چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی چون سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله است.

وحشی 2 300x195 - به دام افتادن شکارچی میش وحشی در گلستان

براساس این گزارش، قوچ و میش و کل و بز از شاخص‌ترین گونه‌های جانوری پستاندار منطقه حفاظت شده جهان‌نما است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان نیز در این خصوص اظهارداشت: که طبق برآوردها حدود ۵۰ هزار اسلحه دارای مجوز و غیرمجاز در اختیار شکارچیان استان قرار دارد که تهدید جدی برای حیات وحش منطقه بوده و برخی گونه های جانوری را در معرض انقراض قرار داده است.

به گفته محمدرضا کنعانی؛ جمع بندی آمارهای رسمی و غیررسمی حاکی‌ است که ۳۰ هزار اسلحه دارای پروانه شکار و حدود ۲۰ هزار اسلحه غیرمجاز در گلستان وجود دارد که نظارت آن از توان محیط بانان استان خارج است.

کنعانی اظهارداشت: این اداره کل در حالی از کمبود نیرو رنج می برد که به طور تقریبی دو سوم پست های سازمانی محیط بانی استان خالی است و در این شرایط سخت همراهی گروه های مردمی، رسانه ها، سمن ها، افزایش آموزش و آگاهی مجاوران عرصه های جنگلی می تواند مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهد.

استان گلستان از جمله تنفس گاه‌های متنوع برای گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری ایران بوده و با اقلیم متنوع بصورت یکجا کوه، دریا، جنگل، کوهستان، دشت و بیابان را در خود جای داده است.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز