امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    81964

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:41 | ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

پرورش میگوی کوموش‌دفه 300x200 - بهره‌برداری از ظرفیت مجتمع پرورش میگوی کوموش‌دفه برای ۷ هزار نفر اشتغال‌زایی داردترکمن نیوز:  استاندار گلستان با اشاره به قابلیت اشتغالزایی در بخش آبزیان استان، گفت: در این مزرعه ده هزار هکتاری که ۳۵۰ مزرعه خواهد شد۳۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و معادل آن به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و این برای شهرستان گمیشان نعمتی بزرگ در کاهش نرخ بیکاری و محرومیت زدایی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس، در بازدید از مجتمع پرورش میگوی گمیشان اظهار کرد: در مزارع پرورش و بخش فرآوری میگو به طور مستقیم در هر مزرعه ۲۰ هکتاری ده نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در حال حاضر که ۴۰ درصد مزارع زیرکشت این محصول رفته در مجموع ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده اند که اگر تمام مزارع فعالیت کنند ۷۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت و انشاالله با اضافه شدن ۶ هزار هکتاری که ۲۵۰ مزرعه خواهد بود ۲۵۰۰ نفر مشغول به کار به کار خواهند شد.
استاندار گلستان با اشاره به بیماری لک سفید در سال گذشته در حوزه میگو اظهار کرد: در سال ۹۷ میزان برداشت میگو از این مزارع به دو هزار تن رسیده بود اما سال گذشته به دلیل بیماری لک سفید، میزان برداشت به زیر ۵۰۰ تن رسید و تصور نمی شد که در سال جاری بتوان میگو پرورش داد؛ اما خوشبختانه با تدابیر انجام شده ۴۰ درصد مزارع به پرورش میگو پرداختند.
حق شناس ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر که فصل برداشت است، میگوها از وزن مناسبی برخوردار هستند و انشاءالله سال آینده تمام این مزارع زیر کشت پرورش میگو خواهند رفت.
استاندار گلستان با اشاره به مذاکره با بانک صادرات برای آماده سازی شش هزار هکتار باقیمانده در قالب ۲۵۰ مزرعه طی یک سال آینده، گفت: این یک مزیت بزرگ برای استان است.
حق شناس با اشاره به بهره‌برداری از اولین پروژه پایلوت پرورش متراکم میگوی کشور به صورت گلخانه‌ای در شهرستان ترکمن گفت: در مزارع موجود، به دلیل شرایط محیطی فقط سالی یک بار امکان پرورش میگو وجود دارد و در مابقی سال این مزارع غیر فعال هستند اما با بهره برداری از این پروژه جدید امکان برداشت سه بار در سال هم ممکن میباشد که این موجب افزایش بهره وری و اشتغال زایی می ‌شود.
استاندار گلستان همچنین از اداره کل شیلات و دامپزشکی استان در فراهم سازی شرایط تولید این محصول و مدیریت بیماری لک سفید تقدیر کرد.
اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز