امروز : دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۱۳,۱۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    78612

  • /
  • تاریخ :

    ۱۸ تیر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

عبدی 300x169 - بهتر بود سکوت می‌کردید ...ترکمن نیوز:  سخنان آقای ظریف در مجلس به دلیل حواشی آن بازتاب‌های فراوانی داشت. اگرچه این نشست در واقع به نفع دولت و ظریف شد، چون نحوه‌ی واکنش نمایندگان و فریادهای عجیب و غریب و حتی توهین‌های آنان چنان بود که صدای اصول‌گرایان را هم درآورد. به تعبیر دیگر آش چنان شور بود که آشپز نیز نمی‌توانست آن را انکار کند. مجلسی که در همین یک ماه گذشته رفتارهایی داشته که شایسته‌ی نقد و برائت جستن از آن بوده است، ولی این بار چنان رفتار کردند که دیگر جای سکوت را برای دوستان خودشان نیز باقی نگذاشتند و اصول‌گرایان نیز مجبور به انتقاد شدند.

نکته‌ی مهم ماجرا این است که اتفاقاً استدلال‌های آقای ظریف به نسبت ضعیف بود و اگر افراد قدرتمندی که درک خوبی از مسائل داشتند، جلوی او قرار می‌گرفتند، می‌توانستند به خوبی از پس ماجرا برآیند و منطق آقای ظریف را به چالش بکشند. در اینجا می‌خواهم علت این ضعف را توضیح دهم.

یکی از مستندات و دفاعیه‌ی وی از سیاست خارجی کشور، ارجاع به حمایت‌های رهبری نظام و صمیمیت رفتاری با سردار سلیمانی بود. اول این که این دو دلیل، حتی اگر درست هم باشد، کافی برای دفاع از یک سیاست نیست. مگر این که خواسته باشید جلوی نمایندگانی که این دو دلیل را مهم می‌دانند، برگ برنده‌ای را رو کرده باشید. ولی این منطق جواب نمی‌داد. زیرا که طرف مقابل می‌تواند شواهدی را علیه آن بیاورد به‌علاوه برای آن حمایت‌ها نیز توجیه می‌آورد و این منطق را نمی‌پذیرد. و از همه مهم‌تر این که در عرصه‌ی عمومی باید علل دفاع به طور مستقیم مربوط به ماجرا باشد و نه ارجاع به حمایت دیگران.

نکته‌ی دوم این که از کی تا حالا امکان آن وجود دارد که بتوان نقد و ارزیابی سیاست خارجی را در فضای عمومی مطرح کرد؟ اگر چنین امری قابل رخ دادن بود، به طرایق اولی کسان دیگری بودند که آقای ظریف را به چالش بکشند. نه فقط آقای ظریف را، که مجموعه برنامه‌های سیاست خارجی را نقد کنند. بنابراین پذیرش حضور در مجلس برای نقد علنی و شفاف سیاست خارجی کشور از اساس اشتباه بود و فقط در موارد خاص و با توضیحات محدود می‌توان چنین کرد.

ولی مهم‌ترین نقد به آقای ظریف این است که مگر او تعیین‌کننده‌ی سیاست خارجی کشور است که از آن دفاع می‌کند؟ اگر هست که با این دفاع ضعیف، نشان داد که این سیاست قابل دفاع نیست، ولی اگر نیست آیا می‌توانست میان وظیفه‌ی اجرایی خودش و سیاست‌گذاری‌ در امر سیاست خارجی تمایز قایل شود و این دو موضوع را برای مخاطب روشن کند؟ پاسخ منفی است. چرا؟

این روزها گفتگو‌هایی از آقای ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی منتشر شده است که نشان‌دهنده‌ی ساختار معیوب تصمیم‌گیری در سیاست‌های پولی و اقتصادی کشور و شکاف میان قدرت و مسئولیت در این زمینه است. چرا سیف این موارد را هنگامی که مسئول بود نگفت؟ چرا اکنون و پس از این همه مشکلات برای کشور و خودش به زبان می‌آورد؟

حتماً این‌ها علتی دارد. مهم‌ترین علت آن این است که با گفتن آن‌ها، طرف باید از کار کنار رود. البته یقین دارم که ناگفته‌های دیگری نیز دارد که به احتمال فراوان در آینده‌ی دور خواهد گفت یا هیچ‌گاه نخواهد گفت. با این حساب آیا باید منتظر باشیم که آقای ظریف نیز دو یا چند سال دیگر به سخن بیاید؟ هنگامی که نتوانی واقعیت را بگویی و دیگران تو را نقد می‌کنند، بهتر است سکوت کنیم تا حرف بزنیم.

 

✍️ عباس عبدی/اعتماد

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز