امروز : چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    85004

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:23 | ۰۹ آبان ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

و درمان مراوه تپه 1 300x200 - بهبود بهداشت و درمان مراوه‌تپه با همراهی دولت، بنیاد علوی و خیرینترکمن نیوز:  شاخص‌های بهداشت و درمان مراوه‌تپه در شرقی‌ترین قسمت استان گلستان با سرمایه‌گذاری هزار و ۱۹۰ میلیارد ریالی دولت، بنیاد علوی و نیکوکاران از سال ۹۲ تاکنون بهبود یافته و تکمیل طرح‌های در دست اقدام، محرومیت باقیمانده بهداشت و زیرساخت بیمارستانی ساکنان این شهرستان مرزی را از بین خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مراوه‌تپه در سال ۸۸ که با جدا شدن از کلاله ، شهرستان جدیدی را شکل داد دارای پنج مرکز خدمات جامع سلامت فعال، ۳۶ خانه بهداشت و سه پایگاه اورژانس ۱۱۵ بود که در آن زمان به حدود ۵۴ هزار نفر از جمعیت ساکن شهر و مناطق روستایی و ۶ هزار نفر از عشایر کوچنده “خراسان شمالی و رضوی” این شهرستان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌داد.

باوجود امکانات و زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان مراوه‌تپه، مرزنشینان و عشایر این شهرستان همچنان با برخی کمبودهای زیرساختی و تجهیزات درمانی مرتبط با این حوزه بسیار مهم از جمله مراکز جامع خدمات سلامت و نداشتن بیمارستان مواجه بودند و به ناچار رنج سفر و هزینه‌های مالی و بعضا جانی (حوادث جاده‌ای) سفر به شهرهای اطراف (کلاله در فاصله ۹۱ کیلومتری و گنبدکاووس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری) را به جان می‌خریدند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید درسال ۹۲ و توجه ویژه به مناطق روستایی و مرزی کمتر توسعه یافته، رفع کمبودهای زیرساختی در بخش‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان با اجرای “طرح تحول نظام سلامت” و “بیمه همگانی سلامت” مورد توجه و اهتمام ویژه قرار گرفت و در این مسیر با بهره‌گیری از ظرفیت دیگر نهادهای انقلابی مانند بنیاد علوی و نیز نیکوکاران، اقدامات قابل توجهی در مناطق کمترتوسعه یافته کشور از جمله شهرستان مرزی مراوه‌تپه انجام شد.

طرح تحول نظام سلامت که از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ با رویکردهای اصلاحی در نظام سلامت آغاز به‌ کار کرد، توانست برخی چالش‌های قدیمی حوزه بهداشت و درمان را درمان کند.

این طرح ملی ارتقای زیرساخت‌های بهداشت و درمان، بیمه درمانی رایگان، کاهش پرداختی از جیب بیماران از جمله اهداف اصلی آن بود، رویکردهایی مانند حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات درمانی را دنبال می‌کرد.

و درمان مراوه تپه 2 300x204 - بهبود بهداشت و درمان مراوه‌تپه با همراهی دولت، بنیاد علوی و خیرین

مدیر شبکه بهداشت و درمان مراوه‌تپه درباره اقدامات انجام شده از سال ۹۲ در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: در مجموع دولت، بنیاد علوی و نیکوکاران دربازه اشاره شده، هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال برای ایجاد یا تکمیل زیرساخت‌های بهداشت و درمان این شهرستان مرزی هزینه و سرمایه‌گذاری کردند که در بهبود شاخص‌های این حوزه تاثیرگذار بود.

منصور خوجملی افزود: از مجموع اعتبارات و سرمایه گذاری انجام شده از سال ۹۲ تاکنون و برای ساخت بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی شهر مراوه‌تپه، حدود ۸۰۰ میلیارد ریال توسط بنیاد علوی، ۳۵۰ میلیارد ریال توسط دولت و ۴۰ میلیارد ریال نیز با مشارکت نیکوکاران هزینه شد.

وی ساخت بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی، احداث ۱۱ خانه بهداشت روستایی و تجهیز این مراکز بهداشتی به امکانات مورد نیاز، ساخت یک درمانگاه تخصصی، چند مرکز جامع سلامت و پایگاه اورژانس جاده‌ای و نیز اختصاص پنج دستگاه آمبولانس را از مهمترین اقدامات حوزه بهداشت و درمان مراوه‌تپه در دولت یازدهم و دوازدهم برشمرد.

وی همچنین با اشاره به پراکندگی روستاهای مراوه‌تپه با گستره سه هزار و ۶۰ کیلومتر مربعی، ادامه داد: مجموعه اقدامات انجام شده در هفت سال و نیم گذشته تا حدود زیادی مشکل برخی کمبودها و عقب ماندگی‌های حوزه بهداشت و درمان این شهرستان مرزی را رفع کرد.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان مراوه‌تپه، درحال حاضر خدمات رسانی به مردم مناطق شهری و روستایی این شهرستان مرزی در ۲ نقطه شهری و ۱۰۸ روستای دارای کُد شناسایی، توسط ۳۷ خانه بهداشت، هفت مرکز جامع خدمات سلامت، یک درمانگاه و کلینیک تخصصی و در آینده‌ای نزدیک با افتتاح بیمارستان ۶۴ تختخوابی درحال انجام است.

خرید و راه‌اندازی دستگاه‌های رادیولوژی دیجیتال، سونوگرافی و آر او و نیز بخش دیالیز درمانگاه لقمان حکیم مراوه‌تپه، خرید ۲ دستگاه نوار قلب و استقرار آن در مراکز خدمات جامع سلامت و استقرار یک دستگاه مانیتورینگ قلبی در مرکز شبانه روزی شهری شماره یک از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان این شهرستان مرزی است.

درهمین پیوند فرماندار مراوه‌تپه نیز به خبرنگار ایرنا گفت که مجموعه اقدامات انجام شده طی هفت سال و نیم گذشته درحوزه بهداشت و درمان بویژه مشارکت دوسویه دولت و بنیاد علوی برای ساخت بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی دراین شهرستان مرزی قابل تقدیر است.

امانگلدی ضمیر افزود: برای بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی مراوه‌تپه که ۶ هزار و ۶۰۰ مترمربع زیربنا دارد، بخش‌های مختلفی از جمله مراقبت‌های ویژه، اورژانس، درمانگاه، دیالیز، جراحی ، زنان و زایمان، سی‌سی‌یو و آی‌سی‌یو پیش‌بینی شده و با افتتاح آن در روزهای آینده بخش قابل توجهی از مشکلات درمانی مردم این شهرستان برطرف می‌شود.

وی اضافه کرد: برای ساخت این بیمارستان بنیاد علوی حدود ۸۰۰ میلیارد ریال هزینه کرده و هم اکنون کار انتقال و نصب تجهیزات پزشکی آن با اعتبار برآورد شده ۴۷۰ میلیارد ریال، از سوی وزارت بهداشت و درمان درحال انجام است.

گزارش از: ایرنا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز