امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    32639

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:19 | ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اقتصادی-ترکمن نیوز-  با ورود برخی نهاد‌های فرا دولتی مثل بنیاد علوی به ماجرای حمایت از تولید از طریق بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، طرح‌های متعددی در بخش تولید در روستا و شهر‌های محروم کشور شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،   همواره یکی از چالش‌های بزرگ پیش روی مدیران اجرایی کشور، تولید و توسعه اشتغال شهروندان از این مسیر بوده که به واسطه برخی مسائل و مشکلات حاشیه‌ای آنچنان که باید و شاید نمره قبولی نگرفته است؛ موضوع بسیار مهمی که این بار و با حمایت‌های برخی نهاد‌های فرا دولتی با تغییراتی اساسی روبه رو شده و امید‌ها را برای اشتغال زایی مبتنی بر حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک افزایش داده است.

حمایت و پشتیبانی از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط و تلاش برای تشویق تولیدکنندگان خرد برای فعالیت اقتصادی، یکی از مهم‌ترین مسائل لازم برای توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در کشور است که بنا به دلایل فراوان در سال‌های گذشته با مشکلاتی رو به رو و بعضاً به ورشکستگی این بنگاه‌ها منجر شد.

اثرگذاری‌های مثبت و شاخص حمایت از تولید کنندگان خرد برای توسعه اقتصادی و افزایش آمار نیرو‌های مشغول به کار در کشور تحت تأثیر برخی مسائل مثل انحراف در اهداف اولیه تولیدکننده‌های خرد، کمبود سرمایه لازم، عدم یافتن بازار مطمئن و عدم امکان رقابت با تولیدکنندگان بزرگ برخی مسائل دیگر از این دست سبب شده است تا تولیدکنندگان خرد و بنگاه‌های اقتصادی کوچک موفقیت چندانی به دست نیاورند و در اقتصاد ملی اثر قابل توجهی نداشته باشند.

این بار، اما با ورود برخی نهاد‌های فرا دولتی مثل بنیاد علوی به ماجرای حمایت از تولید از طریق بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، طرح‌های متعددی در بخش تولید در روستا و شهر‌های محروم کشور شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته اند که آثار مثبت آن خیلی زود به عرصه ظهور رسیده و امید‌ها را برای این بخش اقتصادی مهم زنده کرده است.
در همین راستا در سال‌های گذشته بنیاد علوی تفاهم‌نامه‌ای را با بانک سینا، استانداری‌های مختلف کشور و معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری منعقد کرد تا در مسیر جدید به سمت کمک برای رفع محرومیت توسعه اقتصادی و حمایت از طرح‌های اشتغال زا در مناطق کمتر توسعه یافته گام بردارد.

در همین رابطه ۳۱ استان و دو شهرستان مورد هدف قرار گرفتند و در این تفاهم نامه حداقل ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی وارد طرح شد؛ اعتباراتی که با سود پایین و مدت بازپرداخت طولانی در اختیار بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط قرار گرفت و شرایطی را فراهم کرد که این موسسه‌ها بتوانند خیلی زود در مسیر تولید صحیح و سریع قرار بگیرند.

در طرح اعطای تسهیلات به طرح‌های اشتغال زا از میان ۶۲۱۲ درخواست ارسال شده برای فعالیت از سوی واحد‌های تولیدی خرد، تاکنون به بیش از ۲۸۰۰ درخواست که توانسته اند شرایط لازم را احراز کنند مقرر شده است تا تسهیلاتی بالغ بر ۱۸۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال پرداخت شود.

همچنین تا کنون ۲۰۰۶ طرح با اعتباری بالغ بر ۱۱۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال مصوب شده و ۱۴۳۰ قرار داد در حال حاضر در همین مسیر منعقد گردیده است که از این بین مبلغ ۴۸۱۸۰۰۰ میلیون ریال بابت ۱۳۲۳ پرداخت شده است و ۷۱۵ طرح به بهره برداری رسیده اند و اکنون در حال توسعه و گسترش می‌باشد.

در همین راستا بنیاد علوی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید خرد به منظور افزایش بازدهی و اشتغالزایی همچنین رفع محرومیت توسعه اقتصادی و ایجاد معیشت پایدار با حمایت مدیران اجرایی استان‌های ساحلی کشور مثل گیلان مازندران و گلستان در بحث پرورش ماهیان خاویاری ورود کرده است و برای طرح‌های پرورش ماهیان خاویاری توسط مردم وام یارانه‌ای مشابه تفاهم نامه‌های قبلی پرداخت کرده است.

در رابطه با حمایت از تولید و پرورش ماهیان خاویاری از بین ۵۰ درخواست دریافت ۲۹ طرح بالغ بر ۳۰۱۱۲۵ میلیون ریال پرداخت و تاکنون مبلغ ۱۲۴۱۹۰ میلیون ریال بابت ۱۷ پرداخت شده است. همچنین ۶ طرح به بهره برداری رسیده اند و در حال توسعه و گسترش می‌باشد.

اگرچه مجموعه اقدامات بنیاد اندازه دارای گستردگی قابل توجهی از نظر جغرافیایی بوده است، اما در ادامه می‌توان به برخی از طرح‌های اشتغالزایی موفق در مناطق محروم به صورت خلاصه اشاره کرد. برای مثال روستای شیخ شبان از توابع استان چهارمحال و بختیاری با حمایت بنیاد علوی و با مساعدت مالی این نهاد موفق شد کارگاه‌های خاتم کاری و تهیه و تجهیز منظومات کارگاه خیاطی فرش بافی دوزی صنایع دستی را در خود اجرای کند و زمینه اشتغال مستقیم ۵۰ نفر از آقایان و ۶۰ نفر از بانوان روستا را فراهم کند؛ اقدامی که می‌تواند در راستای احیای صنایع دستی خاتم در استان چهارمحال و بختیاری توصیف شود.

همچنین در راستای حمایت از تعاونی فرش و رفع مشکل بافندگان استان گلستان بنیاد علوی طرح پیش خرید فروش دست فرش دستباف از تعاونی‌های روستایی استان گلستان را مورد توجه قرار داد و تا کنون پیش خرید تعداد ۱۱۰ تخت فرش با ابعاد ۲*۳ از تعاونی روستایی شهرستان مراوه تپه استان گلستان، ۵۰ تخته فرش ترکمنی از روستای میرزاپانگ شهرستان گالیکش وهمچنین ۵۰ تخته از روستا‌های شهرستان گنبد کاووس خریداری شده است.

تأمین دار قالی برای خانواده‌هایی که توانایی خرید دار قالی را ندارند از دیگر اقداماتی بود که این نهاد برای حمایت از بنگاه اقتصادی کوچک در دستور کار قرار داد و این موضوع در روستای رازبانان از توابع شهرستان راز و جرگلان در استان خراسان شمالی به صورت جدی مورد توجه و حمایت قرار گرفت. در این روستا برای حمایت از تولید پوشاک رازبانان در آن تعداد ۳۰ نفر از افراد نیازمند شهرستان با مهارت خیاطی و برشکاری پوشاک آشنا شدند و به صورت مستقیم با هزینه‌ای بالغ بر ۱۱۰۰ میلیون ریال مشغول به فعالیت شدند.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com

منبع: jahannews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز