امروز : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    44166

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:21 | ۰۳ بهمن ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ماهی خاویاری گلستان 300x225 - بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان در گلستان ساخته می شودگلستان-ترکمن نیوز-  مدیر کل شیلات گلستان گفت: بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان در گلستان در حال ساخت است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از روابط عمومی اداره کل شیلات استان، سید جواد قدس علوی اظهار کرد: فاز دوم مجتمع ۱۰ هزار هکتاری پرورش میگو (بزرگترین مجتمع پرورش میگو جهان) و فاز اول مجتمع ۵۰۰ هکتاری پرورش ماهیان خاویاری (بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان)، در شهرستان گمیشان کلنگ زنی و اولین مرکز تکثیر و پرورش بچه میگو استان، در این شهرستان افتتاح شد.

وی با بیان این که دو طرح کلنگ زنی شده شیلات جزو مهم ترین طرح های کشاورزی استان در کلنگ زنی های اخیر بوده است، اظهار کرد: امیدواری در افق ۱۴۰۴ بتوانیم در مجتمع پرورش میگو گمیشان به تولیدی بالغ بر ۳۰ هزار تن میگو برسیم. همچنین پیش بینی ما در خصوص افق ۱۴۰۴ در مجتمع پرورش ماهیان خاویاری گمیشان، هشت هزار تن گوشت و ۴۰۰ تن خاویار است که این دو مجتمع مجموعاً برای ۱۳ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی خواهند کرد.

قدس علوی در خصوص میزان ارزآوری این دو مجتمع در آینده برای کشور خاطر نشان کرد: ۹۵ درصد خاویار و ۷۰ درصد گوشت ماهیان خاویاری تولیدی این مجتمع و ۸۰ درصد میگو تولیدی در مجتمع پرورش میگو گمیشان صادر خواهد شد که نتیجه این صادرات یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور است که این رقم در مقایسه با صادرات نفت، با تولید و صادرات ۳۵ میلیون بشکه نفت برابری می کند.

وی گفت: با آغاز به کار فاز دوم مجتمع میگو گمیشان ۲۰ مرکز تکثیر بچه میگو، ۷۵ واحد عمل آوری و پنج کارخانه تولید خوراک آبزیان در استان نیاز است که مطمئنا احداث این ۲۰ کارخانه سهم قابل توجهی در اشتغال زایی استان و منطقه خواهد داشت.

قدس علوی با اشاره به نتایج مثبت سفر ریاست جمهوری به گلستان برای شیلات استان تصریح کرد: این سفر برای شیلات استان خیر و برکت زیادی همراه داشته است به طوری که اکثر مجوزهایی که طی دو سال اخیر منتظر صدور بودیم، با تلاش همکاران و وارد شدن شخص استاندار به موضوع، اخذ شد. همچنین نکته قابل توجه این سفر تصویب بودجه های ۱۵ میلیاردی از سوی سازمان برنامه و بودجه و تصویب بودجه ۴۰۰ میلیاردی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به پروژه های شیلات بوده است.

لازم به ذکر است همزمان با سفر رئیس جمهوری به گلستان ۵۰۰ هکتار از مزارع و تاسسیات زیر بنایی فاز اول مجتمع پرورش میگو گمیشان، سه مرکز عمل آوری آبزیان و یک مرکز تکثیر میگو افتتاح و همچنین عملیات اجرایی فاز دوم مجتمع پرورش میگو گمیشان به وسعت ۶ هزار هکتار و فاز اول مجتمع پرورش ماهیان خاویاری گمیشان به وسعت ۲۲۰ هکتار هم آغاز شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز