امروز : شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۷,۰۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

بین الملل-ترکمن نیوز-  رایزن فرهنگی سفارت ایران در «عشق‌آباد» گفت: روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان طی ۲ هفته آینده و سطح بالای تعاملات فرهنگی بین ۲ کشور برگزار می شود.

turkmenistan 6b 300x209 - برگزاری روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،  «محمد جواد ابوالقاسمی» رایزن فرهنگی سفارت ایران در «عشق‌آباد» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، از برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان طی ۲ هفته آینده و سطح بالای تعاملات فرهنگی بین ۲ کشور خبر داد.

وی تصریح کرد: برنامه روزهای فرهنگی این کشور در چارچوب برنامه مبادلات فرهنگی فیمابین در عشق‌آباد با همکاری و مشارکت وزارت فرهنگ و امور خارجه ترکمنستان، توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ۱۸ تا ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ برگزار می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه مهمان ویژه این برنامه، «ابوذر ابراهیمی» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است، گفت: این برنامه ۳ روز طول خواهد کشید و شامل برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری به خصوص موسیقی آیینی و سنتی توسط گروه موسیقی «سیمرغ» از استان خراسان رضوی، نوجوانان گروه موسیقی «آراز» از استان آذربایجان شرقی، برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری و نمایش آثار هنرمندان استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی، نمایش فیلم‌های سینمایی و نشست تخصصی هنرمندان صنایع دستی ۲ کشور برگزار می‌شود.

رایزن فرهنگی ایران در عشق‌آباد در بخش دیگر این مصاحبه به روابط و همکاری‌های فرهنگی بین ۲ کشور پرداخت و گفت: دولت ترکمنستان به خصوص شخص «قربانقلی بردی‌ محمداف» رئیس جمهور این کشور برای روابط و همکاری‌های فرهنگی با «تهران» اهمیت خاصی قائل هستند.

وی ادامه داد: ترکمن‌ها همواره از ملت ایران به عنوان ملت دوست و برادر یاد می‌کند و بر اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی میان ۲ ملت همجوار و گسترش تعاملات فرهنگی تأکید دارند که جای تحسین و تقدیر دارد.

ابوالقاسمی با اشاره به سطح خوب روابط فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان، تصریح کرد: پیوندهای عمیق تاریخی و سنتی بین ملت ۲ کشور و نیز وجود چندین شخصیت‌ تاریخی، مذهبی، علمی و ادبی مشترک به خصوص «مختومقلی فراغی» شاعر شهیر ترکمن، «ابوسعید ابوالخیر»، «محمود بن عمر زمخشری خوارزمی» و آثار تاریخی و باستانی و خط ارتباطی فرهنگی و معنوی مهم در گسترش کنونی و آتی مناسبات همه جانبه می‌باشد.

وی افزود: برگزاری همه ساله برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری به خصوص برگزاری روزهای فرهنگی ایران در عشق‌آباد و برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران و نیز برگزاری مراسم گرامیداشت مختوقلی فراغی در خاک ایران در آرامگاه آن شاعر شهیر و کلاسیک ترکمن و برگزاری جشنواره امام رضا (ع) در «مرو»، با نهایت همکاری و پشتیبانی مسئولین مربوطه و بدون کوچترین مسئله و همچنین اعزام و تبادل هیات های فرهنگی، هنری متقابل و حضور موفقیت‌آمیز در جشنواره‌های فرهنگی در ۲ کشور، گواه بر روند مثبت و سطح بالای تعاملات و همکاری‌های فرهنگی می‌باشد.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه رئیس جمهور ترکمنستان سال جدید میلادی را «ترکمنستان قلب جاده بزرگ ابریشم» نامید، گفت:بردی محمداف در اعلام این شعار بیشتر بعد فرهنگی و اقتصادی آن را در نظر گرفته‌ چون جاده قدیم ابریشم در واقع یک جاده تاریخی صلح، دوستی، همکاری و تعاملات بوده و این در حالی است که هیچ وقت اقتصاد از فرهنگ جدا نبوده و نیست.

وی افزود: دولت ترکمنستان با این شعار بیشتر اقتصاد و فرهنگ را در نظر داشته، به عبارت دیگر فرهنگ اقتصادی و اقتصاد فرهنگی را در نظر داشته و این در حالی است که بستر اصلی پایداری تعاملات سیاسی، تجاری و اقتصادی بین کشورها را تعاملات قوی و گسترش فرهنگی و انسانی تشکیل می‌دهد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‌آباد اضافه کرد: هر چند که ما هیچ گونه مشکلی در توسعه روابط فرهنگی با ترکمنستان نداریم، اما بخشی از تعاملات فرهنگی و علمی کم رنگ است.

ابوالقاسمی ادامه داد: در زمینه همکاری‌های علمی، دانشگاهی، تبادل اساتید و دانشجویان، برگزاری دوره‌های دانش افزایی، انجام تحقیقات مشترک علمی و فناوری، نانو تکنولوژی و تحقیقات پیشنهادات، برنامه‌ها و راهکاری‌های جدیدی داریم که به طرف ترکمنی ارائه و از طرف آنها اعلام آمادگی شده‌ است.

وی افزود: در ملاقات با «آنناگلدی قاراجایوف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی و رسانه‌ای و «رشید مرداف» وزیر امور خارجه این کشور، مسائل مذکور مطرح شد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‌آباد، تأکید کرد: ملت ایران و ترکمنستان میراث، تاریخی و فرهنگ مشتری دارند و در این زمینه چندین پیشنهاد جدید به خصوص برنامه‌های گرامیداشت شخصیت‌های مشترک ۲ کشور از جمله گرامیداشت هزاره «ابوسعید ابوالخیر»، برگزاری جشنواره منطقه‌ای« مختومقلی فراغی»، تهیه و تدوین کتاب «مشاهیر و نخبگان بین کشور ترکمنستان و ایران»، برگزاری جشنواره مشترک حضرت امام رضا(ع) در مرو قدیم و … هستند که در قالب طرح‌های جدید مطرح و تحقق آنها دنبال می‌شود.

وی به فعالیت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد پرداخت و گفت: محور اصلی فعالیت رایزنی فرهنگی مساعدت در گسترش تعاملات فرهنگی، سنتی و مردمی و ارتقا سطح مناسبات فرهنگی بین ۲ کشور و نیز توسعه و آموزش زبان فارسی در ترکمنستان می‌باشد.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه زبان فارسی یکی از زبان‌های زنده دنیا و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در دنیا با آن صحبت می‌کنند، گفت: سعی می‌کنیم ارزش‌های فرهنگی ترکمنستان را به ایران و نیز ارزش‌های فرهنگی خود را نیز به ترکمن‌ها عرضه و پیشنهاد کنیم.

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان گفت: هم اکنون در رایزنی فرهنگی بیش از ۴۰۰ فارسی آموز در سنین مختلف، در ۲۹ کلاس و در ۱۲ مقطع که با کمک معلمان و مدرسان بومی مشغول آموزش و یادگیری و تسلط به زبان و ادبیات فارسی هستند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز