امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    84303

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:02 | ۲۳ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آماده 1280 ترکمن نیوز 2 300x188 - برگزاری جشن روز زبان ملی ازبکستانترکمن نیوز: ازبکستان هر ساله در ۲۱ اکتبر، روز تصویب قانون ” زبان ملی” را به طور گسترده جشن می گیرد. امسال، ۳۱ سال از ملی شدن زبان ازبکی می گذرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  از نخستین روزهای استقلال در ازبکستان، توجه زیادی به حفظ میراث ملی از جمله زبان، شده است.تصویب قانون ” زبان ملی جمهوری ازبکستان” عامل مهمی در افزایش آگاهی، هویت ملی، تقویتمقام زبان مادری و انگیزه ای قدرتمند برای توسعه بود.

در حال حاضر، اسناد رسمی به این زبان نوشته می شوند.همچنین، زبان ازبکی به طور گسترده ای در ارتباطات بین المللی، مجامع جهانی و کنفرانس های بین المللی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که برای اولین بار در تاریخاستقلال ازبکستان، رئیس جمهور شوکت میرضیایف در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به زبان ملی ازبکی صحبت کرد.

سخنرانی رئیسجمهور ازبکستان به زبان ملی برای همه ازبک هایی که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند به یکرویداد قابل توجه تبدیل شده است.

در سالهای اخیر،تاسیس دانشگاه دولتی زبان و ادبیات ازبکیدر تاشکند به نام علیشرنوایی، مطالعات عمیقدر ریشه های تاریخی زبان ازبکی را گسترش داده است.

توجه ویژه به توسعه زبان نوایی، به تقویت نقش و اقتدار آن در جهان کمک می کند.امروزه، زبان ازبکی در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.در اکثر دانشگاههای خارجی، بخشهای ویژه ای افتتاح شده است که دانشجویان خارجینه تنها جذابیت و زیبایی زبان ازبکی،بلکه فرهنگ غنی و تاریخ مردم ازبک را نیز می آموزند.

همچنین لازم به ذکر است که در جمهوری ازبکستان، نگرش احترام آمیز نسبت به زبانهای همه ملت ها و ملیت های ساکن در این کشور تضمین می شود و شرایط برای توسعه زبان های آنها فراهم است.

امکان تحصیل در همه مقاطع – از پیش دبستانی تا آموزش عالی – نه تنها به زبان ملی، بلکه به زبان های دیگر نیز فراهم شده است. رسانه های داخلی – روزنامه ها، مجلات، نشریات الکترونیکی، رادیو و تلویزیوننیز در این کشور به هفت زبان دنیا و ساکنان ازبکستان پخش و منتشر میشوند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز