امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    118980

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:59 | ۰۸ فروردین ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

76 300x151 - برنامه‌ریزی ازبکستان برای جذب 11 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجیترکمن نیور:  رئیس جمهور ازبکستان گفت: برنامه ریزی شده در سال جاری میلادی 11 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «شوکت میرضیایف»  در نشست بررسی سرمایه گذاری‌ها، صادرات و همکاری‌های بین المللی گفت: برنامه ریزی شده در سال جاری میلادی 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شود.

میرضیایف اظهار داشت: همچنین 12 هزار طرح جدید به ارزش 23 میلیارد دلار از جمله 3 هزار طرح برای ظرفیت‌های بزرگ و کوچک تولیدی راه اندازی خواهد شد.

رئیس جمهور ازبکستان افزود: در نتیجه فضای مناسب بازرگانی در کشور تعداد شرکت‌های خارجی در سال‌های اخیر از 5 هزار تا 16 هزار واحد افزایش یافت. سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی تقریباً در هر منطقه و شهر جذب می‌شود.

میرضیایف خاطرنشان کرد: طی 5 سال گذشته تعداد شرکت‌های صادرکننده از 4500 واحد به 7200 واحد افزایش یافته است. اقلام کالاهای صادراتی نیز از 1500 به تقریبا 3 هزار و جغرافیای صادرات نیز از 139 کشور به 164 کشور افزایش یافته است. صادرات فرآورده‌های ساخته شده دو برابر شد و سهم آن در ساختار صادرات از 50 درصد به 65 درصد افزایش یافت.

در این نشست مسئولان گزارشاتی را در مورد اقدامات انجام شده در این راستا در اختیار رئیس جمهور قرار دادند. خاطرنشان شد که از بدو سال جاری میلادی تاکنون 764 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده و هزار و 300 پروژه بزرگ و متوسط ​​راه اندازی شده است. صادرات در سطح 3 میلیارد دلار قرار گرفته است.

رئیس جمهور ازبکستان بر ناکافی بودن این نتایج و بر لزوم تلاش دو برابری به ویژه در شرایط سخت کنونی جهان تاکید کرد.

با توجه به اینکه رئیس جمهور بر لزوم نظارت بر اجرای پروژه‌ها در مناطق و رشته‌ها، حل و فصل سریع مشکلات تاکید کرد.

تاکید شد که در نتیجه اجرای 304 طرح بزرگ و 3 هزار  طرح منطقه‌ای در سال جاری میلادی امکان تولید کالاها به ارزش 876 میلیون و 772 هزار دلار و صادرات کالاهای 200 میلیون دلاری وجود دارد.

میرضیایف در این نشست دستور تجزیه و تحلیل مداوم بازارهای خارجی، جستجوی فرصت‌هایی برای فراگیری سریع بازارهای جدید و کریدورهای حمل و نقل جدید را داد.

همچنین تاکید شد که در شرایط  رقابت فزاینده بهبود کیفیت کالاها و کاهش قیمت تمام شده آن مهم است.

همچنین مقرر شد سیستم تامین مالی پروژه‌ها مبنی بر بومی سازی محصولات با فناوری پیشرفته و کالاهای با ارزش افزوده، ایجاد مرکز مطالعات سیاست صنعتی در وزارت سرمایه گذاری، صنعت و تجارت اجرایی شود.

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع: farsnewd

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز