امروز : سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

فراغی جهان اسلام 4 300x188 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکساخبار فرهنگی – ترکمن نیوز- نشست تخصصی تحت عنوان مختومقلی و دغدغه های جامعه انسانی با حضور نخبگان و پژوهشگران اهل سنت در محل دفتر موسسه اساس جهان اسلام به انجام رسید.

فراغی جهان اسلام 5 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسدرابتدای این نشست دکتر بهروز قزل قائم مقام موسسه اساس جهان اسلام ضمن تبریک ایام معراج نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم گفت: «مختومقلی فراغی نیز در شعرخود معراج نبی مکرم اسلام را مورد ستایش قرار داده است. چرا که این شاعر نامی بارقه ای از میراث نبوت است و مسلما دوستداران مختومقلی، وی را از روی اندیشه های ایشان می شناسند».

وی ادامه داد: « اگر قرار است دبیرخانه مستقلی در مورد برنامه های بزرگداشت مختومقلی قراغی ایجاد شود اخذ مجوز یک نشریه علمی و تخصصی به جهت انتشار مقالات علاقمندان کاملا ضروری به نظر می رسد. در این راستا هیئت بررسی کننده می بایست با دقت بیشتری به مطالعه آثار رسیده بپردازند تا از بار علمی آنها اطمینان حاصل نمایند».

فراغی جهان اسلام 6 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکساستاد محمد قوجقی محقق و مدیر موسسه بنیاد علمی مختومقلی فراغی با اظهار خوشنودی بابت حضور در نشست یاد شده گفت: «از سال هشتاد وسه جلساتی را در زمینه شناخت بهتر مختومقلی فراغی ترتیب داده ایم که نشست های آن کماکان ادامه دارد. همچنین کتابخانه ای را ایجاد کردیم تا علاقمندانی که تمایل دارند در مورد این شاعر و عارف نامدار، اقدام به پژوهش کنند دسترسی کافی به مستندات داشته باشند».

 

فراغی جهان اسلام 8 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسعبدالقهار صوفی راد شاعر، نویسنده و مدیر مسئول نشریه ترکمن نامه نیز در این نشست تخصصی خاطر نشان ساخت: «باید برگزاری مراسم های هفته مختومقلی که با حضور آحاد مختلف مردم و همکاری مسئولین کشوری و منطقه ای انجام می شود، مغتنم شمرده و آن را به فال نیک بگیریم. همانطور که می دانیم در هفته بزرگداشت مختومقلی فراغی محافل ها، مراسم ها و جشنواره های بسیاری ترتیب داده می شوند که همگی ارزشمند بشمار می روند. وی اندیشه های مختومقلی را با نیازهای روز جامعه کاملا متناسب دانست» .

 

فراغی جهان اسلام 7 300x251 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسنورقلیچ فداکار نویسنده و مختومقلی شناس شاخص ترکمن عنوان نمود: «دغدغه های مختومقلی فراغی مسائلی بودند که علاقمندان به ایشان تحت عنوان دغدغه های جامعه انسانی پیگیر آن می باشند. بی تردید این شاعر نامی دغدغه های بسیاری را در دوره نابسامانی ها و گرفتاری های دوره حیاتش مشاهده کرده است. مختومقلی آمده بود تا بر پایه ایمان و عقیده به اصلاح جامعه وقت بپردازد. دربخش های از اشعار شاعر که در قالب توصیه و هشدار به مخاطبان سروده شده است مسئله قیامت مورد توجه قرار می گیرد. بدین معنی که مختومقلی سعی دارد با یادآوری روز قیامت و رویدادهای مربوط به آن، فکر مردم را به سوی دینداری معطوف نماید».

 

فراغی جهان اسلام 9 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسرجب پیرا فعال فرهنگی و اجتماعی منطقه هم در نشست تخصصی موسسه اساس جهان اسلام گفت: «مختومقلی در دل همه اقوام نهفته است. اشعار این شاعر نامی درهمه دوران ها تاثیر بسزایی روی مخاطب گذاشته است. تمام کسانی که خواهان عدالت اجتماعی هستند، این مطلب را در اشعار مختومقلی درک می کنند. امروزه علاقمندان بسیاری ترجمه فارسی اشعار مختومقلی را مورد مطالعه قرار می دهند . لذا وی، تنها شاعری برای ترکمن ها نیست و بلکه در دل همه ایرانی ها جایی دارد. مختومقلی به دنبال قدرت، ثروت و مقام نبود و حرف هایش را در کمال صداقت و رو راستی می گفت».

فراغی جهان اسلام 10 e1523869762143 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسموسی جرجانی مدیر مسئول هفته نامه اقتصاد گلستان با ابراز خرسندی از برگزاری سالیانه بزرگداشت مختومقلی فراغی در کلیه شهرها و روستاها و همچنین مراکز دانشگاهی سطح کشور ، اظهار داشت: «برگزاری مراسم های هفته بزرگداشت این شاعر گرانقدر، باعث می شود تا افکار و اندیشه های انسانی ایشان ترویج پیدا کند».

جرجانی یادآور شد: «افکارمختومقلی فراغی از مردم زمان خود جلوتر بوده و اکثر مردم زمانه متوجه مفهوم بیانات و اشعار ایشان نمی شدند. لذا شاعر خود را مخاطب قرار داده و چنین می گوید، جهان وسیع است و هستند کسانی که حرفهایت را به کمال دریابند. امروز اگر می بینیم که در مراسم پایانی هفته مختومقلی در حدود چهل هزار نفراز اقوام مختلف از اقصی نقاط کشور و علاقمندانی از کشور ترکمنستان شرکت می کنند ثابت می شود که اندیشه های این شاعر و عارف نامی در قلب مردم جای گرفته است».

فراغی جهان اسلام 2 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسنظرمحمد گل محمدی فعال و محقق در زمینه ادبیات ترکمن به عنوان مهمان دیگر این نشست، انجام تفحص در اشعار مختومقلی را مهم خواند و افزود: «مختومقلی فراغی شخصیتی دارد که بسیاری از مسائل اجتماعی دوران خودش را در قالب پند و اندرز، مورد انتقاد قرار داده است. وی تاکید زیادی بر مسئله حقوق برابر داشته و شرایط موجود را مورد اشکال قرار می داد. ایشان اندیشمندی صبور بوده و مشقات زندگی را با متانت مثال زدنی تحمل کرده است».

 

فراغی جهان اسلام 1 e1523869856685 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکسدکتر امان قلیچ شادمهر استاد دانشگاه و مدیر انتشاراتی ایل آرمان نیز در این نشست با بیان اینکه همه افراد از بزرگ و کوچک مختومقلی را دوست می دارند گفت: «اشعار این شاعر محبوب همه زوایا را در بر می گیرد. جذابیت اشعار مختومقلی صرفا به خاطر دردمند بودن وی نیست و نمی توان او را فقط یک شاعر و یا یک عارف نامید. مختومقلی دردها را فریاد زده است».

 

در پایان این نشست ضمن اهدای تابلوهای یادبود مختومقلی فراغی به مهمانان نشست،حضار با مدیریت و قائم مقام موسسه عکس یادگاری گرفتند.لازم به ذکر است که مراسم بزرگداشت شاعر و عارف نامی ترکمن مختومقلی فراغی هر ساله در هفته آخر اردیبهشت ماه با حضور خیل عظیم مشتاقان شعر و ادبیات ترکمنی بر سر مزار ایشان در آق توقایاستان گلستان برگزار می گردد.

فراغی جهان اسلام 11 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکس فراغی جهان اسلام 12 300x225 - بررسی دغدغه های مختومقلی فراغی برای جامعه انسانی+عکس

 

خبرنگار: طاهر جانی                   انتشار دهنده: یاشار نیازی

 

برای دیدن تصاویر در اندازه اصلی روی هریک کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز