امروز : سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    14504

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:48 | ۰۶ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Alexander Kenyazow 300x198 - بررسی احتمالات تغییر ساختار قدرت در ترکمنستاناخبار ترکمنستانتورکمن نیوز کارشناس سیاسی آسیای مرکزی گفت: نتایج ششمین انتخابات پارلمانی ترکمنستان کاملا قابل پیش بینی است اما هدف از برگزاری این انتخابات نشان دادن ظاهری دموکراسی در این کشور به کشورهای غربی با هدف کاهش انتقادات به رئیس جمهور ترکمنستان است.

«الکساندر کنیازف» کارشناس مسائل سیاسی منطقه در یادداشت اختصاصی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه قرار داد، به بررسی تغییرات احتمالی در ساختار قدرت ترکمنستان پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: نتایج ششمین دوره انتخابات پارلمان ترکمنستان که دیروز (5 فروردین) برگزار شد، به طور کامل قابل پیش بینی بود ولی موضوعی که بر اهمیت این اتفاق افزوده است تغییر نقش پارلمان در ترکمنستان می باشد.

در ماه اکتبر سال 2017 به ابتکار «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور این کشور «قانون در مورد شورای مردمی ترکمنستان» به تصویب رسید. این اقدام نشان می دهد که بردی محمداف به دنبال حل دو مسئله است که توسط «صفرمراد نیازوف» رئیس جمهور پیشین این کشور در رابطه به شورای مردمی در نظر گرفته شده بود.

یکی «نمایش» دموکراتیک بودن رژیم سیاسی ترکمنستان برای خارجی ها و عمدتا غربی ها با هدف کاهش انتقادات و ایجاد تصور مثبت از ترکمنستان (که به اعتقاد رهبری این کشور بایستی منجر به بهبود فضای سرمایه گذاری شود).

دیگری تقویت بیشتر تمرکز قدرت در دست رئیس جمهور با استفاده از شورای مردمی که در صورت لزوم امکان دور زدن از قوانین جاری را فراهم می‌کند.

بر اساس ملاک و معیارهای که در زمان ریاست جمهوری نیازوف تعیین شده و مورد تائید بردی محمداف نیز می باشند، نمایندگان همه قوا از جمله روسای نواحی، استانداران، نمایندگان پارلمان و وزرا در شورای مردمی حضور پیدا می کنند.

علاوه بر مقامات همچنین بزرگان، کارمندان نهادهای دولتی و تجار هم به عنوان اعضای این شورا برگزیده می شوند. این شورا عالی ترین نهاد نمایندگی کشور شناخته شده و نیازوف آن را بخشی از فرهنگ مردم ترکمن عنوان کرده بود.

در تاریخ مردم ترکمن در حقیقت این نوع شوراها وجود داشته است ولی آن به مراحلی ارتباط می گرفت که ترکمن ها هنوز صاحب دولت ملی نبوده و به صورت قبایل جداگانه به سر می بردند. در آن مواقع این شوراها نقش نهادهای هماهنگ کننده اقدامات را اجرا می‌کردند.

طبق قانون اساسی ترکمنستان و اصول دموکراسی تشکیل دولت، رئیس‌ جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه همزمان حق ریاست بر قوه مقننه را ندارد. اما با تشکیل شورای مردمی که از نظر قانونی جایگاه فراتر از پارلمان را دارد، بردی محمداف عملا ریاست هر دو قوا را در اختیار خود قرار می دهد. منظور از احیای مجدد شورای مردمی جلب تائید مشروعیت بردی محمداف از سوی جامعه جهانی بوده و همزمان «آمادگی» عشق آباد برای انجام اصلاحات را به نمایش می گذارد.

ولی شورای مردمی در حقیقت تعادل نظام حکومت را برهم زده و باعث از بین رفتن استقلال آنها، به طور جدی لطمه دیدن توازن قوا و بازدارندگی متقابل آنها شده و به رئیس جمهور اجازه می دهد تا به تنهایی تصمیم بگیرد. عملا شورای مردمی یک نهاد موازی است که رئیس جمهور از طریق آن موفق به صدور هر نوع تصمیماتی می شود که در حقیقت به صلاحیت پارلمان ارتباط دارد.

البته در تاریخ معاصر ترکمنستان پارلمان این کشور هیچ گاهی در موضع مخالفت با رئیس جمهور قرار نگرفته است ولی به نظر می رسد که با تشکیل شورای مردمی حتی احتمال حرکت به چنین سمتی برای آینده دور هم از بین برده می شود.

در انتخابات دیروز «سردار بردی محمداف» پسر رئیس جمهور ترکمنستان نیز یکی از نامزدها بود که به احتمال زیاد ریاست پارلمان را به دست خواهد آورد. از ماه دسامبر سال 2017 به این طرف رسانه های ترکمنی به صورت برنامه ای به برجسته کردن شخصیت پسر رئیس جمهور مشغول می باشند که بعید است یک حرکت اتفاقی باشد. در حال حاضر سردار بردی محمداف ریاست کمیته قانونگذاری پارلمان کشورش را بر عهده دارد. ملاقات های وی با مردم در جریان «مبارزات انتخاباتی» از سوی رسانه ها به طور گسترده ای بازتاب داده شد.

تحلیلگران از سردار بردی محمداف و «کریم قلی بردی محمداف» (نوه رئیس جمهور) به عنوان جانشینان احتمالی رئیس جمهور نام می برند ولی به نظر می رسد که فعلا شانس بیشتری با سردار بردی محمداف خواهد بود. رسانه ها از وی بیشتر به عنوان «پسر رئیس جمهور» و «فرزند مردم ترکمن» یاد می کنند.

ملاقات سردار بردی محمداف با «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در کمتر از دو هفته پیش در حاشیه نشست مشاوره ای روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی در «آستانه» نیز توجه دوایر سیاسی و رسانه ای نسبت به وی را بیشتر کرد.

زیرا «آکجا نوربردی آوا» رئیس پارلمان ترکمنستان که ریاست هیئت کشورش در این نشست را بر عهده داشت، مورد چنین توجهی قرار نگرفت. این در حالی است که رئیس پارلمان ترکمنستان طبق قانون اساسی نفر دوم کشور می باشد. با توجه به اینکه نوربردی آوا از سال 2007 ریاست پارلمان را بر عهده داشته و از سن بازنشستگی وی نیز چهار سال سپری شده است (حداقل سن بازنشستگی برای زنان در ترکمنستان 57 سال می باشد) به احتمال زیاد در پی انتخابات دیروز با ریاست پارلمان خداحافظی خواهد کرد.

البته به نظر می رسد که مطرح کردن موضوع «جانشینی» سردار بردی محمداف هنوز یک مقدار زود خواهد بود. به این دلیل که رئیس جمهور ترکمنستان در حال حاضر به دنبال محدود تر کردن گروه های نخبه حامی خود بوده و بیشتر متکی به نهادهای نظامی و امنیتی شده است.

در چنین یک شرایطی ارتقای جایگاه رسمی سردار بردی محمداف فقط می تواند به معنای تمرکز بیشتر قدرت در دست رئیس جمهور باشد. چنانچه سردار بردی محمداف رئیس پارلمان شود، برای رئیس جمهور صدور تصمیمات مرتبط با قوه مقننه به مراتب راحت تر خواهد شد.

نکته دیگر قابل توجه اینکه برخلاف چهار دور قبلی انتخابات پارلمانی ترکمنستان (1999، 2004، 2008 و 2013) که همیشه در ماه دسامبر برگزار شده بودند، این بار انتخابات هشت ماه زودتر دایر گردید. موضوع به آن ارتباط می گیرد که بحران اقتصادی ترکمنستان در حال شدت گرفتن بوده و احتمال در چند ماه آینده اتفاق افتادن تورم و کاهش ارزش پول ملی بعید نخواهد بود.

بنابراین «عشق آباد» تصمیم گرفت تا قبل از چنین اتفاقاتی انتخابات پارلمانی را برگزار کند و در نهایت، انتخاب یا عدم انتخاب سردار بردی محمداف به عنوان رئیس پارلمان می تواند به دو نتیجه منجر شود، یکی اینکه عدم انتخاب وی می‌تواند «پایبندی» عشق آباد به موازین دموکراتیک را برای خارجی ها (و عمدتا سرمایه گذاران بالقوه) به نمایش بگذارد و دیگری اینکه انتخاب سردار بردی محمداف به عنوان رئیس پارلمان منجر به مشروعیت یافتن مدیریت خانواده ای خواهد شد که مورد تائید عده ای از شرکای دیگر خارجی ترکمنستان و به خصوص پادشاهی های عربی خلیج فارس خواهد بود که طی مدت های اخیر روابط بردی محمداف با آنها بیش از پیش در حال تقویت شدن است.

گردآوری: گروه خبری تورکمن نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز