امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    34397

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:11 | ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Peste 10S 300x218 - برداشت 50 تن پسته ارگانیک در شهرستان مراوه تپهمراوه تپه– ترکمن نیوز- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه شهرستان مراوه تپه در شرق این استان در تولید و عرضه پسته ارگانیک موفق عمل کرده است، اعلام کرد: شرکت تعاونی بصیرت این شهرستان امسال 50 تن پسته ارگانیک برداشت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، ابوطالب قزل سفلو روز شنبه در سومین جشنواره مدیریت مشارکتی منابع طبیعی با محوریت پسته در روستای قازانقایه مراوه تپه افزود: فعالیت موفق شرکت تعاونی بصیرت مراوه تپه در سالجاری در زمینه تولید پسته ارگانیک، دو میلیارد ریال درآمد خالص برای اعضای آن به ارمغان آورده است.
وی با بیان اینکه پنج هزار و 200 هکتار از عرصه های طبیعی به 900 نفر از روستاییان شهرستان مراوه تپه واگذار شده است، گفت: منابع طبیعی گلستان دو هدف را از اجرای این طرح دنبال می کرد.
وی افزود: هدف نخست، جلب مشارکت و همیاری مردم منطقه برای حفظ چند هزار هکتار باغات پسته شرق گلستان بود که در در معرض تهدید انسانی واقلیمی قرار داشت و بهره مندی از ظرفیت درآمدی عرصه های طبیعی و ایجاد درآمد و تامین معیشت مردم، هدف دیگر از اجرای این طرح بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزود: پیش از اجرای این طرح و واگذاری این عرصه به مردم روستاهای منطقه، محصول نارس درختان پسته در یک رقابت کاذب بوسیله عده ای از روستائیان و یا رهگذران، جمع آوری و به قیمت خیلی ارزان فروخته می شد.
وی بابیان اینکه گونه های موجود دراین عرصه قابل توسعه هستند، ادامه داد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته و با توجه به نظرات کارشناسی، قرار است نهال انجیر با هدف خشک کردن محصول آن، از استهبان به منطقه منتقل و در این عرصه ها کاشته شود.
قزل سفلو گفت: کشت انگور در این منطقه که با توجه به شرایط آب و هوایی می تواند محصول خوبی بدهد از دیگر طرح های مدنظر برای اجرا در شهرستان مراوه تپه است.
فرماندار مراوه تپه نیز در این آیین با تبریک جشنواره مدیریت مشارکتی منابع طبیعی با هدف توسعه و بهره برداری اصولی از پسته، به تشریح تاریخچه آشنایی مردم این شهرستان با نهال و درخت پسته پرداخت.
اسماعیل تاجی گفت: مردم شهرستان مراوه تپه نسل اندر نسل با این درخت آشنا بوده و از محصول آن برای مصرف خانواده ها استفاده می کرده اند، اما کمتر کسی برای توسعه باغات پسته و عرضه آن به بازار و کسب درآمد فکر کرده است.
وی افزود: این شهرستان در منتهی الیه شرق استان گلستان و در مجاورت با مرز ترکمنستان واقع شده که در تابستان هوای بسیار گرم دارد و در زمستان ها سرمای شدیدی را تجربه می کند و به گفته کارشناسان این آب وهوا برای درخت پسته مناسب است.
وی خاطر نشان کر: شاید وجود همین آب و هوا موجب رویش درختان پسته آن هم به صورت وحشی در این منطقه شده به طوری که سابقه ژنتیکی این درخت در مراوه تپه بیش از 800 سال برآورد شده است.
تاجی با بیان اینکه در سالیان اخیر مطالعاتی برای توسعه این باغات شده تا از این ظرفیت خدادی برای توسعه شهرستان و اشتغال و افزایش درآمد مردم استفاده شود، گفت: در این راستا، آبان ماه سال 91 با تلاش و پیگیری های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، در قالب ماده سه قانون حفاظت، بیش از پنج هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی حوزه مراوه ‎تپه به شرکت تعاونی توسعه «بصیرت» این شهرستان برای اجرای طرح توسعه ذخیره گاه ژنتیکی پسته کشور در مراوه تپه واگذار شد.
وی ادامه داد: اعضای این شرکت تعاونی که از افراد بومی چهار روستای بخش مرکزی مراوه تپه تشکیل شده بودند، علاوه برحفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی وباغات پسته آن، از محصولات طبیعی موجود در اراضی واگذار شده نیز بهره برداری کنند.
فرماندار مراوه تپه اظهار داشت: براساس قرار داد منعقده، اعضای شرکت تعاونی بصیرت درازای بهره برداری در مدت 10 سال اراضی واگذارشده را با گونه های پسته جنگل کاری کرده و ضمن مراقبت، برای تولید نهال نیز اقدام کرده و متعهد شده اند که 12هزار و 500 اصله نهال نیز تولید کند.
فرماندار مراوه تپه خاطر نشان کرد: وسعت ذخیره گاه ژنیتیکی پسته مراوه تپه در 60 سال گذشته 50 هزار هکتار بوده که به علت برداشت زود هنگام محصول پسته، چرای بی رویه دام و قطع درختان به هفت هزار هکتار کاهش یافته است که به منظور احیا و توسعه این ذخیره گاه، در اختیار شرکت تعاونی پسته بصیرت مراوه تپه قرار گرفته است.
در سومین جشنواره پسته روستای قازان قایه با عنوان جشنواره مدیریت مشارکتی منابع طبیعی مراوه تپه، علاوه بر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی، کشاورزان، باغداران و روستاییان نوار مرزی حضور داشتند.
شهرستان مراوه تپه با بیش از 60 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه شرق استان گلستان واقع است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

لینک عضویت کانال تلگرام

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز