امروز : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    105202

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:00 | ۰۱ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ابراهیمی 3 300x202 - بحران در اقتصاد ترکیهترکمن نیوز – یادداشت:  سیدجلال ابراهیمی مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه از بحران در اقتصاد ترکیه، اعتراض شدید مجامع اقتصادی به طرح ارزی اردوغان،حمله شدید رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به اردوغان،و اعتراض انجمن صنعتگران و بازرگانان، اتاق اصناف استانبول، مرکز اتاق ها و بورس های ترکیه به سیاست جدید اقتصادی ترکیه خبر داد.

در نشست شهرداران که در شهر قیصری برگزار شد قلیچ دار اوغلو رهبر حزب C.P.H (جمهوریت خلق پارتی سی) ضمن حمله شدید به مدیران بانک مرکزی ترکیه گفت:

آنها در خدمت قدرت حاکمیت هستند چنین رسوایی هرگز در ترکیه دیده نشده است.

او گفت: کسی که دولت را اداره می کند باید به هر پنی که خرج می شود پاسخگو باشد.

وی افزود: یکی می آید و او با جوانان خلاق ما با هم ترکیه را قدرتمند خواهیم کرد.

قلیچ دار اوغلو گفت: نرخ سود بانک مرکزی یک واحد کاهش یافت، با این کاهش بانک مرکزی به بانک های داخلی پول و اعتبار می دهد، سود به جیب چه کسی می رود، نه کشاورز، نه بازنشسته، نه مردم عادی، درآمد به آن هایی می رسد که دلار در جیبشان دارند.

او اضافه کرد: که امروزه ۶۳ درصد از حساب های بانکی دلاری است و بقیه لیر و مردم فقیر ترکیه از لیر استفاده میکنند.

قلیچ دار اوغلو گفت: داماد و پدر داماد به طور مخفیانه و غیر قانونی پول ها را از بین بردند حالا دلار در مقابل لیر و تقابل آن چقدر است؟

 این یک شَر سازمان یافته است.

از سوی دیگر حصار جیکلی اوغلو رئیس TOBB (رئیس اتاق ها و بورس های ترکیه) گفت: برای آرامش بازار باید برنامه ریزی و اقدامات سریع صورت گیرد او گفت برای پنجمین بار بانک مرکزی باز هم در حوزه ارز دخالت کرد و برابری نرخ دلار را که به نرخ ۱۷ رسیده بود وارد مرحله ۱۹ لیر در برابر یک دلار کرد. او در حساب توییتر خود نوشت که تلاطم بازار بسیار نگران کننده و بر بسیاری از شرکت ها تاثیر منفی گذاشته است.

به دنبال بحران اقتصادی در بازارهای ترکیه رئیس توسیاد (انجمن صنعتگران و بازرگانان ترکیه)، اردال باغچه وان رئیس اتاق اصناف استانبول و آقای حصار جیگلی اوغلو اعلام کردند که با برنامه اقتصادی جدید دولت، نمی توان به نتایج مطلوب رسید و خواستار معکوس شدن آن یعنی افزایش بهره بانکی شدند.

انجمن صنعتگران و بازرگانان ترکیه طی یک بیانیه سرگشاده رسمی اعلام کرد که در نتیجه بی ثباتی که در بازار اخیراً تجربه کرده ایم تسریع تورم، سرکوب سرمایه گذاری ها صورت می گیرد و حتی اگر این چهارچوب اقتصادی ادامه یابد ایجاد بی ثباتی کرده و تورم را شدیدتر میکند.

توسیاد به ریسک شدید این فرایند که منجر به کاهش شدید اشتغال و حرکت های اقتصادی میشود تاکید کرده و گفت ادامه امر عامل فقیر شدن سریع کشور خواهد شد و نیز در این نامه آمده است که باید به قواعد عمومی پذیرفته شده علم اقتصاد که مورد حمایت صنعت گران، بازرگانان و ذینفعان است برگردیم، که همان عملکرد بازار آزاد است، و اعلام شد که باید سیاست های مبتنی بر قانون را اجرا کنند که به نفع اقتصاد کشور است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز